Itthon hvg.hu 2015. július. 09. 06:14

Terrorbázist akart Magyarországra egy al-Kaidához köthető csoport

A boszniai gyökerű alvósejt feladata az lett volna, hogy hamis papírokat szerezzen a kontinensre érkező, Nyugatra tartó terroristáknak, illetve fegyverrel lássa el őket. A szervezkedést a boszniai hírszerzés akadályozta meg. A magyar terrorelhárítás is komolyan foglalkozik a boszniai szélsőséges csoportokkal.

Titkos hídfőállást akart létesíteni Magyarországon egy, az al-Kaidához hű, boszniai terroristacsoport – írta hivatalos forrásokra hivatkozva a csütörtöki Blikk. A szélsőségesek ugyanakkor nem minket vettek volna célba, hanem innen segítették volna nyugati társaikat.

Az ilyen sejtek feladata például, hogy hamis papírokat szerezzenek a kontinensre érkező terroristáknak, illetve fegyverrel lássák el őket. A feladatok koordinációja pedig jóval könnyebb a schengeni határokon belül. Emellett céljuk lett volna a újabb terroristasejtek létrehozása, valamint a radikális iszlám terjesztése – legalábbis a lap értesülése szerint.

Terrorelhárítók Magyarországon
MTI / Beliczay László

A szervezkedésnek az vetett véget, hogy a boszniai hírszerzés felfigyelt a terroristák tevékenységére. A romániai Szatmárnémetiben nemrég lepleztek le egy hasonló sejtet, amelynek egy csirkefeldolgozó üzem volt a fedőszerve.

Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő úgy tudja, a boszniai wahhabita harcosok közül 1-2 ezren már az Iszlám Államot is megjárták. Céljuk olyan alvó sejtek létrehozása, amelyek bármikor felébreszthetők, Nógrádi tudomása szerint azonban ez Magyarországon még nem sikerült nekik. Olyan tagokra is szükségük van ugyanis, akik anyaországuknak tekinthetik a kiszemelt országot. A magyar terrorelhárítók is komolyan foglalkoznak a boszniai terroristacsoportokkal – tette hozzá.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.