Itthon hvg.hu 2015. június. 26. 11:56

Dohánymutyi: Brüsszel fellépni készül Magyarország ellen

Tavasz óta egyeztet a magyar kormánnyal az Európai Bizottság a dohánykereskedelem mutyigyanús szabályozásáról, de nem tűnik úgy, hogy Brüsszelt meggyőztük: hamarosan kötelezettségszegési eljárás indulhat Magyarország ellen – értesült az Index. Az eljárás vége tetemes bírság vagy bírósági ügy lehet. Az ügyben illetékes uniós biztos szerint az EU-n belül sehol sem ilyen feltűnő, hogy a kormány a csókosainak kedvez. A kormány közleménye szerint nem helyes, hogy a biztos a gazdasági nyomásgyakorlás eszközeként nyilvánult meg.

Nincs más ország Európában, ahol ennyire feltűnően csak olyanok árulhatnak dohánytermékeket, akik jóban vannak a kormánnyal. Emiatt hamarosan kötelezettségszegési eljárás is indulhat, piaci diszkriminációra hivatkozva – mondta az Index Eurológus blogjának Elżbieta Bieńkowska, a belső piaci szabályozásért felelős EU-biztos.

Ez a következő fontos ügy, ami miatt az Európai Bizottság eljárást indíthat – fogalmazott.

A piac újraszabályozásával és -osztásával összefüggésben felmerült mutyigyanús ügyeket, különös tekintettel Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter hódmezővásárhelyi ismerősére, Sánta Jánosra, a hvg.hu is feltárta. Ezekről bővebben itt olvashat.

A vitatható ügyek közül a legfrissebbek a központi trafikellátóval kapcsolatban merült fel: az ellátást elnyerő Britisch American Tobacco felügyelőbizottságának tagja lett Lánczi Tamás, a Fidesz-közeli Századvég vezető elemzője, illetve Habony Árpád miniszterelnöki tanácsadó londoni cégének ügyvezetője. A másik cég, amely a nagykereskedelmi jogokat elnyerte, a Tabán Trafik az előbb említett Sánta Jánosé. A pályázati kiírásról másnak valószínűleg esélye sem volt értesülni.

Fazekas István

Bieńkowska azt mondta, máshol is van Európában monopólium a dohánykereskedelemben, de sehol nem volt ennyire feltűnő, hogy a kormány kedvenceinek kedveznek. "Szigorúan véve nem beszélhetünk korrupcióról, de látszik, hogy szerződések és gazdasági előnyök, amelyekkel korábban külföldi cégek rendelkeztek, most máshová kerültek” – fogalmazott a biztos.

Az Eurológus értesülése szerint az Európai Bizottság illetékes főigazgatósága már tavasszal tájékoztatást kért az ügyben a magyar kormánytól. Elkezdődött egy párbeszéd, de a brüsszeli szakértők nem tudták elfogadni a kormány érveit.

A kormánynak azt kell bizonyítania, hogy a törvényben meghatározott megbízhatóság feltételeit nem önkényesen alakította ki, illetve hogy a szabályozásnak nyomós közérdekű célja van. Azt is be kell bizonyítaniuk, hogy ugyanazt a célt nem érthették volna el kevésbé korlátozó intézkedésekkel.

A biztos szavai alapján az Index azt írja, hogy a kormány nem győzte meg a bizottság szakértőit, így hamarosan indulhat a kötelezettségszegési eljárás. A többfordulós folyamat vége tetetes bírság lehet, de ha a kormány nem enged, az Európai Bíróság elé is kerülhet az ügy.

Kormány: A biztos nyilatkozata a gazdasági nyomásgyakorlás eszköze

A Kormányzati Információs Központ (KIK) közleményben reagált a biztos szavaira. Mint írták, tájékoztatást várnak tőle, hogy valóban ő mondta-e, amit az Eurológus leírt.

Mint írták, megmagyarázhatatlan és vállalhatatlan a biztos azon kijelentése, amellyel kifogásolja, hogy "azok a szerződések és gazdasági előnyök, amelyekkel korábban külföldi cégek rendelkeztek, most máshová kerültek".

A magyar kormány következetes álláspontja, hogy az Európai Bizottságnak is versenysemleges, tisztán a jog alapján álló álláspontot kell képviselnie jogi ügyekben, és nem lehet egyetlen EU-biztos sem a gazdasági nyomásgyakorlás eszköze, "különösen nem a nemzetközi dohánylobbi szóvivője" - állt a közleményben.

A kormány folyatni fogja a harcát mind a dohányzás ellen, mind pedig az erőfölényes helyzetben lévő nemzetközi dohányipari vállalatokkal szemben. Amennyiben valóban kötelezettségszegési eljárás indul a dohánykiskereskedelmi-ellátó ügyében, akkor ezt a harcot Magyarország "az összes lehetséges eszközzel meg fogja vívni", egészen az Európai Bíróság döntéséig - írták.

Hirdetés