Itthon hvg.hu 2015. június. 23. 11:18

Jogerősen kaphatnak trollarcot a készenléti rendőrök

A bíróság jogerős ítéletben erősítette meg, hogy a rendőrség tagjaival lehet úgy élcelődni, hogy trollpofákkal takarják ki az arcukat.

Meghozta a bíróság a másodfokú döntést a Készenléti Rendőrség kontra Index.hu perben, a trollpofákkal kitakart rendőrarcok ügyében. Bodolai László, a hírportál jogásza a Facebookon tette közzé, hogy a Fővárosi Ítélőtábla kedd reggeli jogerős ítélete szerint a rendőröknek tűrniük kell, ha afrikaiharcsafej-grafikával takarják ki a képmásukat.

Az Index.hu még 2013 októberében hozott le egy képriportot arról a sajtóeseményről, amelyet a rendőrség szervezett, és amelyen a készenléti rendőrök új, bordó sapkáját mutatták be. A hírportál azonban tartotta magát ahhoz a jogi gyakorlathoz, hogy a rendőrök arcát kitakarja, hiszen egy 2007-es ombudsmani állásfoglalás szerint nem számítanak közszereplőnek, ezért nem kötelesek tűrni, hogy az arcukat bárki megjelenteti. 2012-ben a Kúria is leszögezte, hogy nem közszereplő a rendőr.

Hogy ennek a gyakorlatnak a szokatlanságára és életszerűtlenségére felhívja a figyelmet, az Index karikatúraszerű arcokkal helyettesítette a rendőrök arcát. A Készenléti Rendőrség tehát ezért perelte be őket, 500 ezer forinthoz szerettek volna hozzájutni "a jó hírnév és becsület megsértése miatt".

Index

Tavaly májusban a bíróság első fokon már az Indexnek adott igazat, eszerint a hírportál a jogszabályoknak megfelelően takarta ki a rendőrök arcát, a kitakarás módjával csak a véleményének adott hangot. Az Index jogászának posztja szerint ezt a döntést erősítette meg a másodfokon eljáró bíróság.

Az ügyben egyébként az utóbbi közel egy évben két fejlemény is történt: az Alkotmánybíróság szeptemberben olyan határozatot hozott, hogy csakis indokolt esetben kell a rendőrök arcát kitakarni. (Az Ab-hoz is az Index jogásza fordult, valamint Majtényi László ügyvédi irodája.) "Rendőri bevetés demonstrációkon minden esetben a jelenkor eseményének minősül, ezért az arról készült felvétel a képen lévők hozzájárulása nélkül közvetíthető a nyilvánosság felé, kivéve, ha ez a rendőr emberi méltóságának sérelmét jelenti (ilyen lehet például a hivatása gyakorlása során megsérült rendőr szenvedésének bemutatása)" – írta az Ab. 

Az Ab döntése után viszont a Kúriának is újra elő kellett vennie a témát, ők januárban hoztak egy úgynevezett jogegységi határozatot, amely szerint a rendőrök és más, nyilvánosság előtt dolgozó, közfeladatot ellátó személyek még nem közszereplők, de nem is magánszemélyek, ezért szituációtól függ, hogy engedély nélkül közzétehető-e képmásuk, illetve róluk készült hangfelvétel. A nagy közérdeklődésre számot tartó események, rendezvények esetében a közfeladatot ellátókról is közölhető képmás és hangfelvétel is, a hozzájárulásuk nélkül, ezzel szemben például egy bírósági tárgyaláson az ott feladatot ellátó börtönőrök, rendőrök arcmása az engedélyük nélkül nem közölhető.

Hirdetés
hvg360 Gergely Zsófia 2025. január. 21. 19:30

Zsolnai Endre, a Mikulásgyár főszervezője: „Kirakatország vagyunk, Majomország”

„A Mikulásgyár lett szerelem helyett A szerelem az életemben” – foglalja össze elmúlt 20 évét Zsolnai Endre. Utolsó rendezvénye huszonmilliós mínusszal zárt, és ezt nincs miből kifizetnie, ezért most nem lát komoly esélyt a Mikulásgyár fennmaradására, de még nem mondott le róla végleg. Úgy látja, azért fogytak el a támogatók, mert „mindenki idomul, igazodik, tetőfokára hág az öncenzúra, a szervilizmus, a fortélyos félelem igazgat. Hogy valójában nincs szolidaritás”. HVG-portré.