Itthon hvg.hu 2015. június. 22. 10:02

Habony embere is bekerült a milliárdos dohánybizniszbe

A Századvég vezető elemzője, a közmédia bloggere, Habony Árpád londoni cégének ügyvezetője és most már a BAT Pécsi Dohánygyár Kft. felügyelőbizottsági tagja is – a Népszabadság szerint Lánczi Tamással erősített a dohánycég, amely nemrég egy konzorcium tagjaként elnyerte itthon a dohány-nagykereskedelem monopoljogát.

Mielőtt elnyerte a dohány-nagykereskedelem monopoljogát, szorosabbra fűzte a szálakat a British American Tobacco a kormányoldallal: a cégbírósági iratokból kiderül, hogy Lánczi Tamás, a kormányközeli Századvéget vezető Lánczi András fia, a Századvég vezető elemzője március elején a dohánycég felügyelőbizottsági tagja lett – olvasható a lapban.

Lánczi Tamásnak nem ez az egyetlen megbízatása. Ő Habony Árpád miniszterelnöki tanácsadó Arthur J. Finkelstein amerikai kampányguruval alapított londoni cégének, a Danube Business Consulting Ltd-nek az egyik ügyvezetője is. Ezzel kapcsolatban a Napi Gazdaságnak korábban azt mondta: hatalmas megtiszteltetés, hogy együtt dolgozhat Arthur J. Finkelsteinnel, és kihívásnak tekinti a felkérést.

Emellett Lánczi Tamás az MTVA hivatásos bloggere is, és lapértesülések szerint csak ezért a munkájáért havi félmillió forint körüli összeget kap.

A Népszabadság emlékeztet, hogy a BAT Pécsi Dohánygyár Kft. múlt héten nyilvános pályáztatás nélkül, nevetségesen csekély koncessziós díjért kapta meg a dohány-nagykereskedelem milliárdokat hozó monopoljogát itthon. A BAT-nak jól jöhetett az a kormányközeli kapocs, amely Lánczinak megvan – jegyzik meg a cikkben.

Piaci szakemberek 5–12 milliárd forint közé taksálják a „nemzeti trafikellátó” várható hasznát, nem lesznek ugyanis versenytársai, a kormánytöbbség mentesítette az iparűzési adó fizetése alól, és idén mindössze 10, jövőre 100 millió forintot kell kifizetnie a két dohánygyártó közös vállalkozásának koncessziós díjként.

Hirdetés
Itthon Dobszay János 2025. április. 03. 12:03

Minek ide nemzetközi büntetőbíróság? Nekünk ne mondja meg senki, kit üldözzünk, kit ne!

A kormány úgy döntött, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból – közölte Gulyás Gergely. Az „ünnepélyes” bejelentés időzítése nem véletlen: a Budapesten tartózkodó Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen – háborús és emberiesség elleni bűncselekmények gyanújával – tavaly ősz óta nemzetközi elfogatóparancs van érvényben. De ki lehet-e lépni egy olyan szerződésből, ami soha nem is lett a magyar jogrendszer része?