Lázár János állítása szerint nem szórakozásból és jókedvből építik fel a négyméteres kerítést a szerb-magyar határra, de mivel az unió nem segít, csak így tudják garantálni Magyarország biztonságát az átvonuló menekültektől. A kormány döntött arról, hogy 52,3 milliárd forintnyi hitelt vállal át a fővárostól, cserébe az állam kéri a Dagály fürdőt és környékét, illetve jóval kevesebb támogatást adnak a BKV-nak. Csányi és Simicska nem kap a jövőben annyi állami támogatást.
Most érkezett
Lázár szerint van megoldás a háború elől menekülők problémájára: sétáljanak szerinte a határátkelőhöz, ott útlevélel jöjjenek át, majd kérjenek menedéket Magyarországtól. Giró-Szász szerint ha csak háborús menekültekről lenne szó, akkor például egy iraki menekült már Törökországban menedékjogot kértek volna, de azért nem kértek, mert egy-egy gazdag országot céloznak meg, "jobb életre vágynak", az államtitkár szerint voltaképpen gazdasági menekültek.
Lázár minden okos ország azt csinálta, hogy kiválogatta a menekültek közül a képzetteket, a többit pedig megállították az ország határainál.
- Felépítik a négyméteres kerítést a szerb-magyar határon
- 52,3 milliárd forint hitelt vállal át az állam a fővárosi önkormányzattól
- 60 milliárd forint kezességet vállal a 3-as metró felújítására
- 2018-ban már csak 33 milliárdot kap a BKV a központi költségvetésből
- 40 milliárdból új Duna-híd épül Kalocsánál
- Lázár újabb levelet írt az EU-nak Gyurcsány miatt
Azért mondhatott olyat Kósa Lajos korábban, hogy nem lesz kerítés, mert a kormány is csak szerdán döntött erről - magyarázta Giró-Szász András, hogyan csúszott félre a kommunikáció kerítés-ügyben. Lázár hozzátette, hogy tiszteletben kell tartani a törvényhozás és a végrehajtó hatalom szétválasztását (Kósa parlamenti képviselő - a szerk.).
Egyre kínosabb lesz az EB-nek, ami kiderülhet a közeljövőben az Altus-ügyben - mondta Lázár, aki még egyszer megemlítette, hogy ebben az ügyben csalás- vagy csőd-ügyben kell majd nyilatkozni. Szerinte, ha az EB játszótereket vizsgál, akkor azt is ki tudják vizsgálni, hogy Gyurcsány cége "pofára kapta-e a pénzt".
Miért nem pályáztatták meg a dohányelosztót, így több bevételhez juthatott volna az állam – kérdezte az RTL. Lázár szerint nagyon szűk az a kör, aki képes volt ajánlatot tenni, ráadásul úgy hallotta, hogy ezek a cégek tárgyaltak egymással. Lázár szerint egyes dohánycégek a különadó miatt fel is jelentették Brüsszelnél a magyar kormányt.
A kormány átnézi a nyáron a városliget összes projektjét, megnézik, hogy a 25 milliárdos keretet hogyan költik el, mi lesz a cirkusszal – mondta Lázár. A miniszter szerint, amint előkészítik a Karmelita-udvart a Várban, rögtön felköltözik Orbán.
A kormányszóvivőin a Lázár utazásairól cikksorozatot író Pethő András kérdéseire válaszolva a miniszter azt mondta, meghívja őt a legközelebbi útjára, hogy lássa, mit csinál külföldön. Volt sofőrje, aki ugyanabban a szállodában lakott, nem emlékszik viszont arra, hogy milyen autóval közlekedett, az étteremhasználatra sem emlékszik, ott sokan voltak. Eddig úgy volt, hogy azt az éttermet veszi igénybe, amelyik szállodában lakik - mondta a miniszter a drága külföldi útjaira vonatkozó kérdésekre válaszolva.
Ne vicceljenek, a lobbizás nem magyar jelenség, a demokrácia velejárója, hogy egyesek érvényesítik az érdekeiket – mondta Lázár arra a kérdésre, hogy a tégla-ügyön kívül más kérdésekben is befolyásolták a jogalkotást. Mint mondta, tud más esetekről is, az állam dolga ezekben az esetekben, hogy hárítsa a lobbit, az egyéni érdekek érvényesülését. Ezt azzal kapcsolatban mondta, hogy az építészek előtt június 8-án arról beszélt, megdöbbent, amikor kiderült, hogy téglából a szabályok miatt nem lehet kéményt építeni, és arról tud, hogy a szabvány kialakításában két svájci cég lobbizott.
Tárgyalnak a svédekkel, hogy kapjunk új Gripent vagy javítsák ki a megsérültet – mondta Lázár, aki szerint a pilóták helytálltak, bizonyára nem rajtuk múlott a kár. Szerinte a balesetek ügyében vita van a svédekkel – mondta a miniszter.
25 milliárdba kerülhet majd a szerb-magyar határon a kerítés, és az ütemezésről jövő szerdán döntenek - mondta a miniszter.
Lázár János szerint a hvg.hu kérdésére azt mondta, több olyan kormánybiztos van, aki nem esett át C-típusú átvilágításon. Hogy kik ők, azt nem árulta el, a válaszra még várnunk kell szerinte.