Itthon MTI 2015. június. 11. 12:05

A közszolgálati egyetem szerint ők nem tartanak be a jogászképzésnek

Reagált a Nemzeti Közszolgálati Egyetem a jogi karok dékánjainak állásfoglalására és azt írják, nem értik, mi a baja a dékánoknak, mert ők nem akarnak keresztbe tenni a jogászképzéseknek.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) szenátusa és rektora érthetetlennek és elfogadhatatlannak tartja az Állam- és Jogtudományi Karok Dékáni Kollégiumának NKE-t érintő állásfoglalását. Mint arról beszámoltunk, hét magyar egyetem állam- és jogtudományi karának dékánja közös állásfoglalásban tiltakozott az ellen, hogy a jövőben csak az NKE-n lehessen államtudományt oktatni.

Az NKE csütörtökön egy nyilatkozatban reagált a hét dékán által jegyzett állásfoglalásra, amelyben Patyi András, az NKE rektora és az intézmény szenátusa azt írta: a Dékáni Kollégium tévesen értelmezte a törvénymódosítás céljait és tartalmát. Különösen sajnálatosnak nevezték, hogy a dékánok álláspontjukat - a törvényjavaslat visszavonásának követelését - kiterjesztették az NKE életét több más ponton is alapvetően befolyásoló javaslat egészére, köztük kizárólag az intézmény belső működésére vonatkozó szabályokra is.

Az NKE elismeri és minden fórumon képviseli, hogy "a széles társadalomtudományi alapokra építő, doktori címmel záródó magyar jogászképzés nemcsak történelmi hagyomány, hanem fontos nemzeti érték a magyar felsőoktatásban, amely megtartása és megerősítése indokolt és szükséges" - fogalmaztak, kiemelve: "soha nem törekedtünk ennek a képzésnek a gyengítésére".

Ennek kapcsán az NKE vezetése kitért arra is, hogy örömmel üdvözölték a kormány közelmúltban hozott döntését arról, hogy évente félmilliárd forinttal kívánja támogatni a jogtudományi kutatásokat és a jogászképzésben részt vevők tehetséggondozását. Mint írták: az igazságügyi miniszternek küldött véleményükben is hangsúlyozták "a fővárosi és vidéki jogászképző helyek értelmiségi nevelésben és megtartásban játszott kiemelkedő szerepét".

Ezen alapvetést is figyelembe véve teremtették meg - a kormánynak a jogászképzés értékeléséről és az államtudományi képzés fejlesztéséről szóló állásfoglalásaival összhangban - az önálló államtudományi képzés teljes körű személyi és intézményi feltételeit - fejtették ki, hozzátéve: "ez a fejlesztés illeszkedik az értékelkötelezett, ám politikailag semleges intézményünk eddigi fejlesztési eredményeinek sorába".

Az NKE nem az "okleveles jogász" diplomát kiadó és az ehhez szükséges jogászképzést biztosító Állam- és Jogtudományi Karok helyett kíván államtudományi képzést megalapozni, hanem ezek mellett teremti meg a közszolgálati életpályára alkalmas, az államtudományokban a legszélesebb körben jártas szakemberek képzésének lehetőségét - szögezte le az NKE vezetése. Mint kifejtették: minden képzésük és továbbképzésük, kutatásaik, tananyagaik az állam kérdéskörének jogi és a jogon túli szempontjaival foglalkoznak a katonai védelem tudományos alapjaitól a nemzetbiztonsági tevékenység szabályain át a rendészeti eszközrendszer alkalmazásán keresztül a közigazgatás döntés-előkészítés, döntéshozatal és működés minden részletéig terjedően.

Az NKE szenátusa és rektora nyilatkozatában egyúttal reményüket fejezték ki, hogy az intézményeik közötti "hosszú évtizedek alatt kialakult jó kapcsolat, a szakmai, tudományos, továbbá a közigazgatási továbbképzési és szakvizsgarendszer működtetésében megvalósított, példás" együttműködés nem szenved csorbát a Dékáni Kollégium állásfoglalásának a politikai közélethez való eljuttatásával. "Ezt a vitát nem politikai közegben kell lefolytatni" - hangsúlyozták, hozzátéve: az NKE ehhez nem lesz és nem is lehet partner.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.