Itthon Csikász Brigitta 2015. június. 08. 19:05

"A plakátőrzés a rendőri szakma legalja"

Állítólag az első plakátrongálás után, már június 6-án kiadták szóban a rendőrségen azt a parancsnoki utasítást, amely szerint megrongált nemzeti konzultációs plakátról azonnal jelentést kell tennie a járőröknek, sőt, hogy a jelentős bűntettek helyszínelését végző megyeiek végezzenek többek között ujjlenyomat-rögzítést – értesült a rendőri forrásokból a hvg.hu. Az Országos Rendőr-főkapitányság erre cikkünk megjelenéséig nem reagált.

„Amit gyalázat érhet, őrizni kell, mint ahogy a szocializmus idején vigyázta fegyveres őr a Lenin-szobrot napi huszonnégy órában a Felvonulási téren” – jegyezte meg egy volt parancsnok ironikusan a hvg.hu azon kérdésére, hogy mit szól a plakátok megrongálása elleni harcot operatív, azaz titkos megfigyelésekkel felvevő rendőri „akciókhoz”. Amint kikerültek ugyanis a kormány bevándorlóellenes óriásplakátjai, elkezdték azokat megrongálni. Az első óriásplakátot a Dagály fürdővel szemben festették le június 6-ára virradóra, pedig csak előző nap helyezték oda azokat. Ezt követően pedig hat Együtt-aktivista ellen indult szabálysértési eljárás, akik további plakátokat rongáltak meg.

Az előállítási jegyzőkönyvből az derült ki, hogy „a rendőrség operatívan figyelteti a városban a nemzeti konzultációs plakátokat”. A plakátőrzési feladatokat a BRFK Kiemelt Ügyek Főosztálya látja el, de a rendőröknek az akció során úgy kell viselkedniük, hogy „rendőri mivoltuk rejtve maradjon”. Amikor ezzel kapcsolatban az Együtt jelezte, hogy közérdekű adatigénylést nyújt be, a rendőrség az MTI útján közölte: az alaptörvényben rögzített feladata a közrend és a közbiztonság megőrzése. (A hétvégi plakátlefestések, átírások után a hvg.hu olvasói számos megrongált plakátról küldtek fotót, így a Mázsa térről, Kőbánya Alsóról és a Soroksári útról is.)

Szóbeli utasításra indult be a rendőri gépezet?

A hvg.hu rendőri forrásoktól úgy értesült, a nagy rendőri igyekezethez hozzájárulhatott az, hogy állítólag a főkapitány szóbeli utasítást adott ki – már az első rongálások után szombaton – arra, hogy járőr figyelje a nemzeti konzultációs plakátokat, és jelezze, ha megrongáltat lát. Ott állnia azonban nem kell a kormány hirdetménye mellett – közölték a hvg.hu-val a vezetői megengedő kitételt. Úgy tudjuk, ezeknél az eseteknél is helyszínelniük kell az egyenruhásoknak, mégpedig a kiemelt ügyekkel foglalkozó megyei egységeknek. A jelentésben is az szerepel, hogy a Kiemelt Ügyek Főosztályának emberei végezzék a civil ruhás megfigyelést, amit a hvg.hu által megkérdezett rendőrök finom szólva is furcsának tartanak a csekély súlyú plakátrongálások ügyében.

A kérdést, hogy miért jó, ha ezeket az embereket elveszik más, jelentősebb bűntettek felderítésétől, az Országos Rendőr-főkapitányság nem válaszolta meg cikkünk megjelenéséig. Így azt sem tudtuk meg, hogy így zajlik-e a plakátok őrzése, a rongálások megakadályozása. Felelet nélkül maradt továbbá az a kérdés is, hogy hány megrongált kormányzati hirdetményre bukkantak az egyenruhások, s azokban mekkora kár keletkezett.

olvasói fotó

„Nonszensz és szakmaiatlan”

„Nonszensz. Finoman szólva. Nem finoman meg szakmaiatlan ökörség. Milyen társadalomra veszélyessége van? Ez politikai vezérlés” – mondta egy volt rendőr, aki középvezetői beosztást hátrahagyva távozott a testülettől. Egy másik egykori parancsnok pedig egyenesen úgy fogalmazott, a szakma legalja a plakátőrzés. „El tudom képzelni, hogy kapták meg ezt a feladatot a kisrendőrök. Szerintem egy vezető azt mondta, ha még egy plakátot megrongálnak úgy, hogy nincs tettes, akkor lesz ejnye-bejnye és ezzel beindult a gépezet” – ecsetelte a véleményét a volt rendőr.

„Ha nincs bűncselekmény, márpedig egy plakát megrongálása nyilván nem éri el az ötvenezer forintos kárértéket, így csak szabálysértés lehet, akkor mit helyszínelnek?” – kérdezett vissza a hvg.hu kérdésére egy jelenleg a vagyonvédelmi szférában dolgoz volt nyomozó. A rendőrnek nem lenne más dolga – tette hozzá –, mint lefotózni a megrongált konzultációs hirdetményt, és írni egy jelentést. Ha pedig tetten éri a rongálót, akkor szabálysértési eljárást indít vele szemben. „Az, hogy civil ruhás rendőrök őrizzék a plakátokat, szakmaiatlan, az meg érthetetlen számomra, hogy helyi hatáskörben, a kerületi kapitányságoknál folyó eljárásokban központi egység helyszíneljen.” Megjegyezte, volt kollégáinál próbált érdeklődni, hogy most mi is van, de azon túl, hogy furcsállják a feladatot, leginkább csak pislognak.

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.