Színekkel ellenőrzik a TAJ-számokat: ezt jelenti, ha piros, kék, zöld és barna
Pirosan, kéken, zölden és barnán is villoghat a TAJ-szám az orvosi rendelőben attól függően, hogy rendben van-e a páciens jogosultsága – magyarázta el az InfoRádióban Hegyes Enikő, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár nemzetközi kapcsolatok és jogviszony nyilvántartási főosztály vezetője.
Azonnali online választ kap a szolgáltató a TAJ-szám érvényességéről, ha beüti a rendszerbe – idézte fel az InfoRádióban az OEP főosztályvezetője. Hegyes Enikő szerint a rendszer négy lámpaszínt jelezhet, a pirosat, a zöldet, a barnát, illetve a kéket.
Ha a jogellenőrzéskor a lámpa színe barna vagy kék, a páciensnek nem nyújtható térítésmentes ellátás.
A kék szín a külföldieknél jelenik meg, akik EGT-tagállamban rendelkeznek biztosítási jogviszonnyal. Ez azt jelenti, hogy külföldön vállalnak munkát, és ott fizetnek járulékot, adót. A barna színű lámpa azoknál gyullad ki, akik külföldön telepedtek le, és ezt az okmányirodában, illetve a KEKKH-nak is jelentették.
A piros szín azt jelzi, hogy valakinek érvényes a TAJ-száma, de rendezetlen jogviszonya van – közölte az OEP-főosztályvezető. Hozzátette, teljes körű térítésmentes egészségügyi ellátás ilyenkor is jár a jogszabály erejénél fogva.
Fő szabály szerint gyerekeknél nagyon ritkán fordul elő, hogy nincs rendben a jogviszonyuk, az azonban előfordulhat, hogy egy gyereknek sem lakó-, sem tartózkodási helye nincs Magyarországon, ilyenkor jelezhet piros színt a rendszer. De ebben az esetben is teljes körű ellátásban fog részesülni térítésmentesen.
Az OEP 2007 tavasza óta írja elő, hogy minden orvos-beteg találkozó alkalmával jogviszony-ellenőrzést kell végezni az egészségügyi szolgáltatónak.
A jogosultságot az orvos ellenőrzi, de a lekérdezést az OEP rendszerében is naplózzák, amelynek az adatokat minden hónapban át kell adnia a NAV-nak. Ezután a NAV megindítja a szükséges eljárást, és az elmaradt járulékok megfizetését öt évre visszamenőleg rendelhetik el.