Itthon hvg.hu 2015. május. 29. 18:46

Több ezren vonultak a szociális szakma megbecsüléséért

Több ezren tüntettek péntek délután a szociális szakma anyagi és erkölcsi elismeréséért, a tüntetőkkel szinte megtelt az Alkotmány utca. A tüntetők felidézték Czibere államtitkár egy korábbi, a szociális dolgozókat kritizáló mondatát, egy petícióban pedig a béremelést és az életpályamodell bevezetését követelték. A tüntetők bocsánatkérést várnak Orbán Viktortól és azt is követelték, hogy mondjon le.

Több ezren vonultak Budapesten a szociális ágazat tiltakozó menetén pénteken délután. A tüntetők a Kodály köröndnél gyülekeztek, ahonnan az Andrássy út - Bajcsy-Zsilinszky út - Alkotmány utca útvonalon a Kossuth térre vonultak. A demonstrációt a Szociális Ágazati Demonstrációs Bizottság szervezte, de több szakszervezet is támogatta.

Túry Gergely

A tüntetők azért demonstráltak, hogy az egészségügyi dolgozói illetmény- és bértáblát terjesszék ki a szociális ágazatban dolgozókra is, a kormány kezdjen velük érdekegyeztető tárgyalásokat, a munkaközi szüneteket pedig számítsák be a munkaidőbe. Emellett a szociális szakma erkölcsi és anyagi elismertségét is szeretnék elérni.

Túry Gergely

A tüntetők vonulás közben sípokkal és dobokkal csaptak zajt, és többen az ápolók tiltakozására emlékeztető fekete felsőt viseltek. 

Túry Gergely

Az Alkotmány utca megtelt a tüntetőkkel. Itt beszédek hangzottak el, ahol a szervező sztrájkbizottság egyik tagja felidézte, Czibere Károly, az ágazatért felelős államtitkár korábban azt nyilatkozta sok olyan ember dolgozik a szakmában, akit emberek közelébe sem szabadna engedni. "Itt véget ér a párbeszéd" - mondta a szónok, aki ezután arra kérte a tüntetőket, hogy fél perces csönddel tiltakozzanak.

Varga Andrea, az Autonóm Területi Szakszervezet elnöke az Alkotmány utca és a Kossuth Lajos tér találkozásánál felállított színpadon azt mondta: a szociális ágazat mind a 93 ezer tagja létbizonytalanságban tengődik és a szegénység ellen küzd. Hangsúlyozta, hogy már többször felemelték szavukat az alacsony bérek miatt, és sokszor utcára is vonultak emiatt, de a kormány mégsem teljesítette követeléseiket.

A tüntetők a Kossuth térnél azt kiabálták, hogy "elég volt", illetve felolvasták a demonstrálók petícióját, amelyben azt követelték, hogy 2016-tól vezessék be a szociális dolgozók életpályamodelljét és a bérük érje el az egészségügyi dolgozókét. A petíció emellett követelte az alacsonyabb végzettségű kollégák felzárkóztatását is. A petíciót három szervező el is vitte a minisztériumhoz, ahol átvették.

Túry Gergely

A rendezvényen a közművelődési dolgozók Habony Árpádot, mint volt kollégát (restaurátort) kérték arra, hogy segítsen.

A rendezvényen szociális munkások, bölcsődei szakemberek is felszólaltak, és többen arról számoltak be, hogy mennyire keveset keresnek.  A szónokok szerint a jövő évi költségvetésben lenne fedezet a szociális dolgozók béremelésére.

A szónokok idéztek a Nemzeti Együttműködés nyilatkozatából, amely még a szociális biztonságról is írt, valamint Orbán Viktor korábbi megszólalásaiból is, és azt mondták, a miniszterelnök kérjen bocsánatot. A tüntetők azt skandálták, hogy "mondjon le".

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.