Itthon Dercsényi Dávid 2015. május. 14. 17:31

„Miért a saját jólétedre fordítottad azt a pénzt, ami nekünk járna?” Tiltakoznak a paralimpikonok

A parasportolók átadták a nyilatkozatukat Gömöri Zsoltnak, a botrányba keveredett MPB-elnöknek, és kitartanak követeléseik mellett. Az elnök megpróbálta eljelentékteleníteni a petíciót, majd érzelmi manipulációba kezdett, de a fizetése mértékét nem hajlandó megmondani. Pedig, ha igazak a hírek, az éves szinten közel annyi, mint amennyit a paralimpikonok összesen kapnak.

Csütörtök délután pár paralimpikon gyűlt össze a Magyar Sport Háza előtt, hogy átadják nyilatkozatukat a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnökének, Gömöri Zsoltnak, akivel kapcsolatban két napja fény derült arra, hogy a bizottság fizette ki devizahitelének fennmaradó, 3 millió forintos részét (még három elnökségi tag mellett) – összesen 9 millió forint ment el hiteltörlesztésre. Mivel az elnök nem társadalmi munkában végzi teendőit, hanem az MPB alkalmazásában áll, és havi bér illeti meg, ezért élhetett a munkáltatói hiteltörlesztés lehetőségével – ezt a lehetőséget amúgy alelnöke, Deutsch Tamás vetette fel. A pénzt Gömöri utólag visszafizette a szervezetnek.

A paralimpikonok felháborodásuknak adtak hangot, és tiltakozó jegyzéket fogalmaztak meg, melyben többek közt ügyészségi és Állami Számvevőszéki vizsgálatot sürgettek, és az elnökség lemondását kívánják. Az MPB csütörtök délutánra tisztázó beszélgetést hívott össze, majd lemondta – a jegyzék átadását a sportolók azért szervezték meg, mert az a vád érte őket, hogy névtelenül, arctalanul támadják az elnököt és a vezetőséget.

Dercsényi Dávid

Eljöttek hát, bár volt, aki utolsó pillanatban, már a gyülekezéskor hívta fel a szervezőket, és mondta vissza személyes jelenlétét. Igaznak tűnik tehát a jegyzék utolsó mondata: „Megfélemlítve, kiszolgáltatva tengetjük napjainkat, nem mondhattuk el véleményünket”. A jegyzék átadására az épület előtt került sor, „nem értünk egyet azzal, ami folyik”, tette még hozzá Sas Sándor erőemelő paralimpikon.

A jegyzék átadása után az épületben folytatódott az elnök és a sportolók beszélgetése, a sajtó jelenlétében. Sas megismételte a követelések legfontosabbjait, kijelentette, hogy a devizahiteles ügy hátráltatja az olimpiai felkészülést, feszültséget szít, és rossz fényt vet az egész parasportra.

Gömöri először rápillantott a nyilatkozatra, és úgy vélte, ez más szöveg, mint a tegnap megjelent. Majd megpróbálta először számszerűleg bagatellizálni a megjelent sportolókat – megkérte, tegyék fel a kezüket a megjelentek közül a paralimpikonok. Majd megállapította, a megjelentek nem reprezentálják a parasportolókat – bár ha egyetlen tiltakozás is van, azt is megvizsgálja a MPB. Az ügyre is utalt – a felügyelőbizottság épp áttekinti az ügyet, ennek eredményét pedig meg kell várni.

Majd rátért a látens fenyegetés eszközére: sorban odafordult a megjelentekhez, és felsorolta, mit köszönhetnek a MPB-nek hogy segítette a felkészülésüket a szervezet, és azt sugallta, most lényegében hálátlanságot követnek el a tiltakozással.

Sas Sándor
Dercsényi Dávid

A sportolók, miután felocsúdtak, kijelentették, hogy nem velük, az elnökséggel van gond, elvesztették a bizalmukat. Többen kifejezték, hogy a pénzhiány miatt nem tudnak versenyekre menni, és a pénzhiány miatt nem tudnak rendesen felkészülni. A sportolók legnagyobb gondja, hogy tavaly május óta nem jutnak hozzá a Gerevich-ösztöndíjakhoz, amelyek lényegében az egyetlen bevételük a komoly felkészüléshez.

Dani Gyöngyi vívó azt idézte fel, Gömöri a Londoni Olimpia előtt arra kérte őket, bár csak az ép sportolók jutalmának 50%-át kapják, erről ne beszéljenek a sajtónak, mert majd a Gerevich-ösztöndíjakkal kompenzálja őket a szövetség – de erre nem került sor. „Miért a saját jólétedre fordítottad azt a pénzt, ami nekünk járna?”  – tette fel a sok mindenkiben ott motoszkáló kérdést. Vagy ha van fizetése, miért vette fel egy év után a jutalmat 2012-ben? (17,4 milliós jutalmat vett fel az elnök a Londoni Olimpia után, miután 2011-től fizetést kapott elnökként.)

Ekkor Gömöri elkezdte magyarázni, hogy fizetése teljesen nyilvános, és megtalálható a szervezet éves beszámolói között, de nem volt hajlandó számot mondani, és ehhez tartotta magát a sajtótájékoztató végéig – annyit mondott, hogy átlagos magyar sportvezetői juttatás (sajtóértesülések 1,5 milliós havi összegről szólnak, ami évi 18 millió forint. A Gerevich-ösztöndíj tavalyi, a paralimikonokra eső összege 24 millió forint volt). Majd elmagyarázta a londoni esetet is: meg nem nevezett politikusok ígéreteket tettek neki, amit nem váltottak be, de a Gerevich-ösztöndíj mértéke évről évre emelkedik. A botrány hatalmas médianyomást helyez a vezetőségre, „de mi tesszük a dolgunkat”.

A felek többször teljes ellentmondásban voltak olyan alapvetésekről, hogy akkor most folyósítják-e a Gerevich-ösztöndíjat, vagy sem. A helyszínen tartózkodó, parasport körülményeire rálátó forrásunk szerint nem fizetik 2014 májusa óta, addig viszont havi bontásban érkezett. A sportolók filléres gondokkal küzdenek, arra sincs pénz, hogy egy verseny alatt több garnitúra mezük legyen – ugyanabban az izzadt, csatakos mezben csinálják végig az egészet. A bizottság által juttatott táplálékkiegészítőket, amelyet az elnök is megemlített, bevizsgálták, és kiderült, hogy rossz minőségűek. A sportolók nemrégiben a Kanári-szigetekre mehettek edzőtáborba, de sokuknak nem ért semmit, mert nem voltak megfelelő sporteszközök (!) a helyszínen. És míg az egyik sportoló nem utazhatott el Dubajba egy erőemelő-versenyre, az elnökség elutazhatott Mexikóba, hogy tanulmányozzanak egy ilyen versenyt, mert Magyarország ad otthont a para-erőemelő Európa-bajnokságnak. Akkor így nyilatkozott Gömöri: "Számunkra óriási megtiszteltetés, hogy paralimpiai központunkban, Egerben újabb jelentős esemény, a 2015-ös erőemelő Európa-bajnokság megrendezésére kért fel minket az IPC" – most pedig azt mondta Sasnak, miatta hozták ide az eseményt.

Ezután az elnök egy államtitkári találkozóra hivatkozva szélsebesen elrohant, a sajtó kérdéseire kitérő választ adott.

Hirdetés
Itthon Iványi Blanka 2024. november. 29. 10:27

A magyarokat még mindig az alacsony fizetések aggasztják, nem az LMBTQ – elkészült Magyarország 2024-es problématérképe

A kormánypárti szavazókat a megélhetési gondok, a Tisza Párt táborát a korrupció aggasztja a legjobban az ország gondjai közül. Az akkumulátor gyárakat már égetőbb problémának látják a magyarok, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket. A Policy Solutions felméréséből kiderül, mi aggasztotta leginkább a magyarokat 2024 őszén.