"Az állam nem ölhet" - nyilatkozott a halálos ítéletet kimondó bíró
A Kisalföldnek adott interjúban mesélt az utolsó Győr-Moson-Sopron megyei halálos ítéletet kimondó bíró arról, hogy milyen borzalmas dolog a halálbüntetés, és arról, hogy azt többé nem szabad lehetővé tenni.
Egy kétgyermekes anyát és férjét késelte halálra előre kitervelten az a férfi, akit Györ-Moson-Sopron megyében utoljára ítéltek halálra. A Kisalföld megszólaltatta azt a büntetőbírót, aki harminc éve kimondta a férfire a halálbüntetést, és akinek a jelenlétében végrehajtották a kivégzést.
Nagy Zoltán a cikkben elmeséli, hogy az akkori kocsmatöltelék gyilkos azért ölte meg bosszúból áldozatait, mert a nő elutasította közeledését. Az eset egyértelmű volt, meséli a bíró, vagyis mentő körülmények híján lehetőség volt a halálbüntetés kiszabására ebben az esetben. Azt mondja Nagy, hogy megfogadta, hogy ha a gyilkos képes lesz szembenézni a tettével, ha saját tette súlya alatt képes lesz megtörni, akkor az lesz a büntetése, meghagyja az életét. A férfi azonban nem tanúsított megbánást, csak magával volt elfoglalva.
Első fokon mondta ki a Kisalföldnek nyilatkozó büntetőbíró a halálos ítéletet, és bár minden fellebbezés után maradt az ítélet, az akkori eljárásrend szerint végrehajtania is az első fokú bírónak kellett. Nagy részletesen elmondja, hogy a korábbi ítéletet faarccal hallgató elítélt a kegyelmi kérvény elutasítása után hogyan kelt ki önmagából. Azt is elmondta, hogy másnap hogyan akasztották fel a végrehajtás ellen ellenkező férfit, és hogyan ültek még negyed órán át síri csöndben, amíg az orvosi vizsgálat eredménye megjött.
"Mindez olyan szörnyű, borzalmas dolog, hogy akkor és ott kimondtam magamban: ezt nem szabad többé megcsinálni. Az államnak szólt a gondolatom, s én csak reménykedhettem abban, hogy nem lesz részem hasonlóban. Nem az eset miatt. Az egyértelmű volt. De az állam nem ölhet. Akkor sem. Most sem" - fogalmaz Nagy Zoltán a cikkben.