A külgazdasági és külügyminiszter szerint nem egyedülálló vitát folytatni a halálbüntetésről Magyarországon, erre több országban is van példa.
Szijjártó Péter szerdán az M1-en arra a kérdésre, milyen diplomáciai problémákat vethet fel, hogy Magyarországon szóba került a halálbüntetés napirenden tartása (vagyis Orbán Viktor hozta szóba újra, Pécsett – a szerk.), úgy válaszolt, ez semmilyen nehézséget nem okoz. Ez olyan vita, amely több országban is folyik, "sok esetben legitimnek minősítik ezt a vitát" – közölte.
Hozzáfűzte: nem egyedülálló ez a vita a világon, több ország van, ahol érvényben van ilyen szabályozás vagy vita van arról, hogy legyen-e. A tárcavezető azt is elmondta, hogy semmilyen reakciót nem kapott a miniszterelnök keddi bejelentése után.
Orbán Viktor miniszterelnök kedden Pécsett jelentette ki, hogy szerinte napirenden kell tartani a halálbüntetés kérdését. Hozzátette: néhány éve azt hitték, hogy a magyar büntetőjogról és a bűnüldözésről szóló viták végére pontot tettek, amikor bevezették a három csapás törvényét és a tényleges életfogytiglani büntetést. Ezek visszatartó ereje azonban önmagában nem volt elegendő, ezért a halálbüntetés kérdését Magyarországon napirenden kell tartani – hangsúlyozta a kormányfő.
Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke szerdán Strasbourgban közölte: telefonbeszélgetést kezdeményezett Orbán Viktor miniszterelnökkel a halálbüntetésről szóló kijelentései miatt. A halálbüntetés napirenden tartásáról európai szinten is konzultációkat kell folytatni, "így a miniszterelnök ezúttal is örömmel áll Schulz elnök úr rendelkezésére" – reagált a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője az MTI érdeklődésére.
Ha Magyarország visszaállítaná a halálbüntetést, akkor eljárás indulhatna ellene, amely szankciókhoz vezethet, amely például Magyarország szavazati jogának felfüggesztésével járna együtt az Európai Tanácsban – mondta egy név nélkül nyilatkozó uniós tisztségviselő az AFP-nek, az EU legfőbb döntéshozó testületére, az állam- és kormányfők testületére utalva. Az Európai Bizottság egyik szóvivője azt hangsúlyozta, hogy "a halálbüntetés eltörlése az EU-csatlakozás egyik előfeltétele".
A KDNP alelnöke, Rétvári Bence a Válasz.hu-nak azt nyilatkozta: a keresztény elvek alapján következetesen védi az emberi életet, ezért elutasítja a halálbüntetés bevezetését.