Itthon hvg.hu 2015. április. 29. 14:18

Orbánt nem érdekli, ha a szélsőséges pártokkal emlegetik együtt

Európában a szélsőséges pártok "tartják napirenden" a halálbüntetés kérdését, erre rendre egy nagyobb tragédia után kerül sor. Orbánt nem zavarja, hogy milyen társaságba kerül.

Orbán Viktor halálbüntetésről mondott szavai nagy vitát kavartak itthon és Európában egyaránt. Az Európai Parlament elnöke, Martin Schulz is beszélni akar ez ügyben a miniszterelnökkel, miközben a fidesz is beáll elnöke mögé – Kósa Lajos a Mokkában arról beszélt, hogy baj, hogy a rendszerváltás idején nem volt társadalmi vita a halálbüntetés eltörléséről. Miközben a rendszerváltás kultikus eseménye, a Nagy Imre-újratemetés épp egy jogtalan kivégzéssorozat rehabilitáló lezárása volt.

Ma Európában a szélsőséges pártok melegítik fel a kérdést, miközben a világ államaiban a halálbüntetés fokozatos visszahúzódása figyelhető meg. Logikusan ezek a szélsőséges pártok konkrét tragédiák után érzik úgy, hogy érdemes a választók megrendülésére alapozni egy ilyen büntetőjogi kérdést.

A francia Nemzeti Front (FN) épp konszolidálódó időszakát éli, ennek keretén belül még arra sem volt rest, hogy a görög Arany Hajnalt és a Jobbikot visszautasítsa frakciós partnerként az Európai Parlamentben. De azért a halálbüntetés visszaállítása továbbra is a céljaik közt szerepel. Az angol, euroszkeptikus Brit Nemzeti Párt (BNP) 2011-ben fogott petíciógyűjtésbe Kriss Donald 2004-es meggyilkolása után. Őt pakisztániak egy csoportja rabolta el és ölte meg Glasgow-ban. A bíróság igazoltnak találta a tettesek rasszista indítékát, és ötből négyet életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt.

A görög Arany Hajnal is bevándorlók által elkövetett bűncselekmények után fedezte fel a halálbüntetés megoldását. A rendőrség erősebb fegyverekkel való felszerelését is javasolták. Közleményük úgy fogalmaz: a bevándorló bérgyilkosok dzsungellé változtatták az országot, és az állam képtelen kezelni a helyzetet. Görögországban 1993-ban törölték el a halálbüntetést, az előtt az utolsó kivégzés 1972-ben történt.

Nálunk alig vannak bevándorlók, a helyzet most mégis megérett Orbán szerint a halálbüntetés napirendre vételére. Megkérdeztük Havasi Bertalant, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetőjét, hogy nem szül-e rossz vért, hogy a magyar miniszterelnököt ez ügyben egy lapon említhetik az európai szélsőséges pártokkal. Így válaszolt a hvg.hu-nak: "Azt, hogy mit gondol a miniszterelnök, tegnapi pécsi sajtótájékoztatóján pontosan kifejtette: Magyarország nem riad vissza semmitől, ha az állampolgárai védelméről van szó. És mivel a három csapás törvénye és a tényleges életfogytiglani büntetés visszatartó ereje önmagában nem volt elegendő, a halálbüntetés kérdését Magyarországon napirenden kell tartani. Az már ennek a közvitának az egyik – nem feltétlenül a leglényegesebb – eleme, hogy ki kit emleget kivel egy lapon."

Hirdetés