Tiffán Zsolt országgyűlési képviselő válaszolt egy együttes politikus aggodalmaira. Mint írta, a paksi bővítés és a hulladéktároló több társadalmi előnnyel jár, mint kockázattal, és a lakosság közmeghallgatáson nyilváníthat véleményt.
Megtörte a kormánypárti hallgatást Tiffán Zsolt országgyűlési képviselő a Pécs mellé tervezett atomhulladék-tároló ügyében, Berkecz Balázs Együtt elnökségi tag levelére válaszolva. A baranyai politikus szerint a paksi bővítés és a hulladéktároló több társadalmi előnnyel jár, mint kockázattal, és a lakosság közmeghallgatáson nyilváníthat véleményt – mindez újdonság a Fidesz részéről.
Még március közepén írt levelet az összes baranyai kormánypárti országgyűlési képviselőnek és Páva Zsolt pécsi polgármesternek Berkecz Balázs azt firtatva, hogy a kormánypárt prominens helyi képviselői egyetértenek-e a jelen állás szerint Pécs szomszédságába, Bodára tervezett állandó atomhulladék-tároló tervével. A szigetvári politikust eddig egyedül Tiffán Zsolt méltatta válaszra, mintegy egy hónappal a neki címzett levél után.
Egyoldalas levelében Tiffán nem ad határozott választ arra az eldöntendő kérdésre, hogy támogatja-e a nagy aktivitású atomhulladék Pécs mellett való elhelyezését, ám megjegyzi, hogy a kormány egyik fő feladata Magyarország energiaellátásának biztosítása, ennek elsődleges eszköze pedig a paksi atomerőmű bővítése az általa nyújtott versenyképes áramárak révén – mindez több szakértő szerint igencsak kétséges álláspont.
Mindez viszont azzal is jár, teszi hozzá a kormánypárti politikus, hogy a hatályos nemzetközi egyezmények értelmében az atomhulladék tárolásáról nekünk kell gondoskodnunk. A magas aktivitású anyagokat fogadó állandó hulladéklerakó kialakításakor az elsődleges szempont a biztonság, hangsúlyozza Tiffán, hozzátéve, hogy az erőműbővítés és a hulladéktárolók által nyújtott „társadalmi előnyök” értéke jóval nagyobb, mint a „vállalt kockázat társadalom által elfogadott értéke”.
Zárásként a képviselő megjegyzi, hogy a lakosság közmeghallgatásokon képes befolyásolni az atomenergiával kapcsolatos döntéseket; mindez azért újdonság, mert az atomenergetikai törvény módosításában a kormány 100 méteres térségben szabná meg az érintettek körét, ami vajmi kevés lehetőséget nyújt arra, hogy a szomszédos települések lakói kifejthessék véleményüket a bodai atomtemető kapcsán. Tiffán álláspontja azért is újdonság, mert a pécsi közgyűlés fideszes többsége épp április 23-án szavazta le az LMP javaslatát egy május végén megtartandó közmeghallgatásról.
Bár a válasz homályosságával nem elégedett, Berkecz Balázs örömét fejezte ki, hogy a kormánypárti képviselő szerint is fontos a lakosság bevonása az atomenergiáról szóló döntésekbe; mint mondta, reméli, hogy a leendő pécsi közmeghallgatáson Tiffán Zsolt kifejti, hogy mi az atomenergia által jelentett kockázat társadalom által elfogadott értéke.