A házelnök szerint a jó kormányzás ellenére nincs igazán jól működő kormányzati és pártkommunikáció, de úgy látja, hogy nincs törésvonal a Fideszben és a kormányban. Kövér László erről csütörtökön az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt. Szerinte a kormánypárt számára kedvezőtlen folyamatok az elmúlt egy évben nem Orbán Viktor és Simicska Lajos elhidegülésével, hanem az internetadó belengetésével kezdődtek.
Kövér László szerint a Fidesz három, egymás után megnyert választással a háta mögött azt a hibát követte el, hogy nem alkalmazkodott „egy új meccshez”. Tavaly ősszel kellett volna a pártnak és a kormánynak egyfajta számvetést készíteni a következő évek terveiről, arról, mit akarnak mondani az embereknek, miben kérik a közreműködésüket.
A házelnök úgy látja: a mostani kormányzati ciklusban hoztak olyan döntéseket, amelyekről nem is gondolták, hogy ilyen heves ellenreakciót váltanak ki – példaként említette itt az internetadót. Az útdíjat olyan helytálló és okos döntésnek nevezte, amelyet „érthetetlenül rosszul kommunikáltak”. A kötelező drogtesztnek pedig ma sem látja értelmét és alapját – tette hozzá.
"Általában a problémák, a hibák ott szoktak bekövetkezni, amikor mindenki a másikra néz, hogy akkor most ezt ki rontotta el, és most szerintem ez a helyzet" – fogalmazott Kövér László, aki a hiba gyökerét abban látja, hogy nincs jól működő struktúrája a kormányzati kommunikációnak, holott annak legalább olyan jelentősége van a következő választás szempontjából, mint a kormányzás minőségének.
A Fidesz ezt egyszer már nem vette tudomásul, aminek következtében 2002-ben annak ellenére vesztett, hogy a többség szerint jól kormányzott – tette hozzá.
"Nincsen néven nevezhető belső törésvonal sem a Fideszben, sem a kormányban" – állította Kövér László. Megjegyezte: "néhány kormányzati tisztségviselő nem szerencsés nyilatkozata" miatt lehet, hogy ezt sokan nem hiszik el.
A házelnök szerint az ellenzék gyengesége miatt a média minden korábban figyelemre sem méltatott vitát felnagyít, ezek azonban csak a demokráciában természetes véleménykülönbségek, amelyek alapvetően a költségvetési források minisztériumok között elosztásáról szólnak.
Voltak előjelei Orbán és Simicska elhidegülésének
Kövér László arra a kérdésre, hogy Orbán Viktor és Simicska Lajos konfliktusának mennyire volt része az elmúlt egy év folyamataiban, úgy válaszolt: nem tartja ezt döntő mozzanatnak, de egy fontos mozzanatnak igen.
Ez a folyamat nem kettőjük szakításával, hanem az internetadóval kezdődött.
Az elhidegülésnek voltak előjelei, lehetett tudni, hogy a kormány egyes intézkedéseit, köztük a reklámadót, „Simicska Lajos és érdekcsoportjai nem fogadják kitörő lelkesedéssel” – fogalmazott az interjúban.
Cukiságkampánnyal nem lehet rendet tenni
A házelnök szerint a "Jobbik kártékonyságáról, ártalmasságáról és politikai, kormányzati hasznavehetetlenségéről" elsősorban nem a Fidesz vezetőinek kell meggyőznie a választókat, hanem ehhez az kell, hogy az emberek 2018-ban lássák, mit értek el a Jobbik országgyűlési és önkormányzati képviselői.
A Jobbik azért tűnhet "tisztának és ártatlannak", mert nincs kormányzati tapasztalata, tehát nem követett el még hibákat, de ez jelenti a hátrányát is, mert "komoly válságszituációban még nem voltak képesek megmutatni, hogy értenek-e bármihez a szövegelésen kívül" – fogalmazott.
A másik probléma, hogy "cukiságkampánnyal" nem lehet "egyszer és mindenkorra annulálni azokat a borzalmas kijelentéseket, akciókat, amelyeket az elmúlt négy évben is végrehajtottak".