Csecsemőnek is kell személyi
A szülők sok esetben az iskolai beiratkozásnál szembesülnek azzal, hogy a gyereküknek nincs személyi igazolványa, pedig egy hat éve élő törvénymódosítás a csecsemőknek is előírja az okmány meglétét. Ha elmulasztja megkérni a szülő a személyit a gyerekének, szabálysértési eljárásra is számíthat.
„A fiam általános iskolájából értesítettek egy levélben arról, hogy gyermekemnek személyigazolványt kell kérni” – mondta István a hvg.hu-nak. Megjegyezte, ismerőse is felhívta erre a figyelmét, de meglepődött azon, hogy az erről szóló jogszabályváltozás 2009-es. Egy másik szülő, Zsolt arról számolt be, hogy amikor Európában nyaralt a családdal, a fiának eleve a személyigazolványt váltotta ki, mert az ingyenes, míg az útlevél nem.
Hogy az első személyigazolvány kiváltásának idejét az emberek tévesen, még mindig a 14 életév betöltéséhez kötik, a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEKKH) által a szülőknek kiküldött levélben is szerepel. Abban az iskolai beiratkozás mellett hangsúlyozták azt is, hogy a személyi igazolvány jól jöhet az EGT-államok területére, illetve nem annak minősülő, de belső jog alapján biztosított országokba történő beutazáskor is.
Jó tudni
A hat éve hatályos jogszabály szerint személyazonosító igazolványt kell kérniük azoknak a Magyarországon élő magyar állampolgároknak, akik nem rendelkeznek érvényes útlevéllel vagy kártya formátumú vezetői engedéllyel. A személyi igényléséhez az ügyintézéskor nem kell bemutatni a születési anyakönyvi kivonatot, ha a születést Magyarországon anyakönyvezték. Így az okmány már néhány hónapos csecsemőnek is megkérhető, mégpedig illetékmentesen, és a pótlás is ingyenes 14 éves korig, ha az elveszett, megsemmisült vagy megrongálódott. Az okmányt húsz napon belül készítik el.
A személyigazolvány 6 éves kor alatt a kiadás napjától számított három évig érvényes. Ezt követően 14 éves korig érvényes, majd annak betöltése után egészen 20 éves korig nyolc év az érvényesség határideje. Amennyiben ezt is betöltötte valaki már tíz évre kaphat személyigazolványt, a 70. életév betöltése után már határidő nélküli az okmány érvényessége. „Ha a személyazonosító igazolvány igénylésekor a gyermek nem rendelkezik érvényes okmánnyal (például útlevéllel), akkor ideiglenes igazolvány is kiállítanak neki, amely 30 napig érvényes” – tették hozzá a KEKKH részéről.
Ha nem intézi el a szülő, szabálysértési eljárásra is számíthat
A hvg.hu kíváncsi volt arra is, hogy ha egy gyerek nem rendelkezik személyigazolvánnyal, az a szülőkre nézve járhat-e bármilyen következménnyel. A hivatal válasza szerint az igazolvány kiváltás kötelezettsége a törvényes képviselőt (a szülőt) terheli. Ennek megszegése szabálysértési eljárást vonhat maga után, amellyel kapcsolatban a rendőrség mint szabálysértési hatóság járhat el.