Vádirat-ismertetéssel és vallomástétellel kezdődött szerdán a Hiszékeny Dezső szocialista országgyűlési képviselő, volt XIII. kerületi alpolgármester ellen vesztegetés gyanújával indított büntetőper tárgyalása. Hiszékeny a bíróságon azt mondta, olyan elváltozás van a kisujján, ami miatt ötmillió forintot nem is tudott volna mutatni a kezével, legfeljebb csak négy és felet.
A vád szerint 2013 januárjában Hiszékeny Dezső, akkori angyalföldi alpolgármester közvetítőn keresztül jogtalanul 5 millió forintot kért magának azért, hogy egy, az önkormányzat tulajdonában lévő üzlethelyiség bérleti jogát egy vállalkozónak adja.
A tárgyaláson a Központi Nyomozó Főügyészség Hiszékeny Dezsőt vezető beosztású személy által elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásával, míg Sz. Sándor másodrendű vádlottat bűnsegédlettel és befolyással üzérkedéssel vádolta meg.
Hiszékeny Dezső ezzel szemben ártatlannak vallotta magát, és politikai indíttatásúnak nevezte az ügyet, az eljárást pedig koncepciósnak, vagyis előre megtervezettnek. Vallomásában az egész társadalomra veszélyesnek minősítette, hogy egy ellenzéki politikussal szemben konkrét bizonyíték nélkül, mindössze egy fedett nyomozó vallomása alapján indulhatott eljárás.
A vádirat alapján az ügyben tanúként beidézett B. István 2013. január 20-án megkereste a Hiszékeny Dezsővel jó kapcsolatban álló Sz. Sándor másodrendű vádlottat azért, hogy egy Visegrádi utcai üzlethelyiség bérleti jogának megszerzését kérje egy vidéki vállalkozó részére.
Az ügyészség vádja szerint Hiszékeny Dezső 2013. január 30-án az M. László néven befektetőként jelentkező fedett nyomozónak megmutatta az üzlethelyiséget, majd február 6-án az irodájában ötmillió forintot kért a bérleti jog megszerzéséért, később egy étteremben pedig azt is közölte, az ingatlant árverés útján 30 millió forint alatt megvásárolhatja, és elintézi, hogy ő legyen az árverés nyertese.
A vád alapján közreműködéséért a korábban meghatározott összeget kérte, majd a fedett nyomozó kifejezte vételi szándékát. A vád szerint ezt követően az önkormányzat Hiszékeny Dezső kezdeményezésére 2013. március 14-én meghirdette az üzlethelyiséget árverés útján történő értékesítésre.
Hiszékeny Dezső mintegy egyórás vallomásának elején azt mondta, hogy a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) bár azt állítja, egy másik vizsgálattal összefüggésben, mintegy véletlenül botlott ebbe az ügybe, a valóságban a szolgálat tudatos akciót szervezett egy ellenzéki politikus lejáratására, és ehhez egy ügynököt, B. Istvánt használta fel.
A szocialista politikus közölte, Sz. Sándor arról tájékoztatta, hogy egy barátja ki szeretné bérelni a szóban forgó Visegrádi utcai ingatlant, ugyanakkor szerinte "nincs olyan dokumentum, irat, telefonbeszélgetés, hangfelvétel, vagy bármi más", ahol az jelenne meg, hogy ezért pénzt kért magának.
Hiszékeny Dezső ezek alapján azt feltételezi, hogy az ügyészség a fedett nyomozó jelentésére alapozza a vádat, arra a jelentésre, amelyben szerinte az szerepel, hogy a beszélgetés közben bal kezének öt ujjával utalt a kenőpénzre.
Hiszékeny Dezső erről azt mondta, 45 éves sportmúltja miatt olyan elváltozás van – gesztikulálásra nem is nagyon használt – bal kezének kisujján, hogy azt nem tudja kinyújtani, így szerinte legfeljebb csak négy és felet tud mutatni, amit a bíróságnak is megmutatott.
Szólt továbbá arról is, hogy hivatali ideje alatt a XIII. kerület vagyona összesen több mint 17 milliárd forinttal bővült, az önkormányzat helyiséggazdálkodása pedig nem ad hoc tevékenység volt, hanem előre tervezett folyamat. Hiszékeny Dezső szerint a szóban forgó ingatlant is ennek alapján tervezték értékesíteni, nyílt árverésen, licitálásos eljárásban.
Az ügyész Hiszékeny Dezső vallomására reagálva visszautasította, hogy koncepciós alapon zajlana az eljárás, mint mondta, meggyőződéssel képviseli a vádat. Az ellenzéki politikus a törvényszék kérdésére válaszolva elmondta, korábban azért nem tett vallomást, mert bizalmatlan volt az ügyészséggel szemben.
A másodrendű vádlott, Sz. Sándor közölte, a per későbbi szakaszában kíván vallomást tenni, kijelentette ugyanakkor, hogy nem követett el bűncselekményt, és cselszövés áldozatának tartja magát. A tárgyalást a védelem – további iratmegismerésre vonatkozó – kérése alapján május 27-re napolták. A törvényszék ekkor várhatóan tanúvallomássokkal folytatja munkáját.
Hiszékeny Dezső mentelmi jogát tavaly szeptember 15-én függesztette fel a parlament azt követően, hogy a mentelmi bizottság ezt javasolta az Országgyűlésnek.
A mentelmi bizottság ülésén meghallgatták Hiszékeny Dezsőt is, aki szintén mentelmi joga felfüggesztését kérte. A politikus akkori felszólalásában kiemelte, nem követett el bűncselekményt, valamint akkor is azt mondta, hogy az ügyészség politikai megrendelésre cselekszik, az akció célja pedig "alig leplezett módon" az akkor közelgő önkormányzati választás eredményének befolyásolása volt.