Itthon MTI 2015. március. 18. 18:30

Párizsi mintára közösségi térré alakítanák a Fiumei úti temetőt

Látogatóközponttal és megfelelő infrastruktúrával rendelkező, látogatható és jól használható közösségi térré alakítaná a Fiumei úti temetőt a Nemzeti Örökség Intézet (NÖRI).

A Radnainé Fogarasi Katalin, az intézet elnöke az MTI-nek szerdán elmondta: a hivatal az előző nap megjelent kormányhatározat értelmében a sírkert mellett a Salgótarjáni úti zsidó temetőnek és a Kegyeleti Múzeum gyűjteményének is a vagyonkezelője lesz.

"Azt szeretnénk, ha a Fiumei úti nemzeti emlékhely a párizsi Pére-Lachaise temetőhöz hasonló státusú nemzeti panteonná válhatna, egy olyan kertté, amelyet teljes természetességgel keresnek fel a belföldi és a külföldi turisták vagy akár a gyerekekkel sétáló kismamák. Egy olyan kert, ahol jó sétálni és leülni egy padra" - emelte ki. 

Radnainé Fogarasi Katalin azt is elmondta, hogy a Fiumei úti sírkert az egyetlen olyan temető Magyarországon, amely teljes egészében nemzeti emlékhely, ezt a rangot 2014. január 12-én nyerte el.  "Ebben a temetőben van számarányát tekintve a legtöbb, 1600 olyan sír, amelyet a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság védetté nyilvánított és a virtuális Nemzeti Sírkerthez tartozik" - tette hozzá.

Stiller Ákos

Mindezek mellett a temető teljes területe műemléki védettséget élvez, így az elnök véleménye szerint ezek az objektív okok indokolták a kormány azon döntését, hogy a terület vagyonkezelését a NÖRI-re bízza. Megemlítette, hogy a budapesti temetők mindegyike a Fővárosi Önkormányzathoz tartozik ennek az egynek a kivételével. Beszélt arról is, hogy a kormányhatározat rendelkezik az 1874-ben kialakított, ma már azonban zárt sírkert Salgótarjáni úti zsidó temető vagyonkezeléséről is. Ez a kert szintén teljes egészében műemléki védelem alatt áll.

Radnainé Fogarasi Katalin úgy fogalmazott "a temető már az utolsó órában van a megmentését illetően", státusa azonban jelentősen eltér a Fiumei úti temetőétől: ez jelenleg a Budapesti Temetkezési Zrt. tulajdonában van, így az államnak még meg kell állapodnia, hogy a NÖRI megkaphassa ennek vagyonkezelési jogát.

"Tizenöt éve dolgozom azért, hogy temetőink méltó rangra kerüljenek, múltunk emlékeinek megőrzésében és ápolásában a temetőinket kiemelten kezelem. Folyamatosan küzdök azért, hogy ledöntsem a temetőkkel kapcsolatos tabukat és e terek látogatása teljesen természetes legyen az emberek számára" - tette hozzá.

A keddi kormányhatározat értelmében a Fiumei úti temető legkésőbb július elsején fog az intézet vagyonkezelésébe kerülni. Az állam megszerzi a szintén a Fiumei úton található Salgótarjáni úti zsidó temetőnek és a Kegyeleti Múzeum – Temetkezési és Kegyeleti Szakgyűjtemény gyűjteményének tulajdonjogát, majd szintén az intézet vagyonkezelésébe adja. Magának a Kegyeleti Múzeumnak pedig az intézet a fenntartójává válik.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.