A zöldek szerint alkotmányellenes a földvagyonról szóló törvényjavaslat
Természetvédő civil szervezetek károsnak, alkotmányellenesnek és szakmailag indokolatlannak tartják a parlament által kedden tárgyalt, állami földvagyonról szóló törvényjavaslatot.
Zöld szervezetek azt kérik a kormánytól, hogy vonja vissza a szerintük a nemzetipark-igazgatóságok jogosultságait csorbítani szándékozó, földvagyonról szóló törvényjavaslatot.
A tervezet főszabályként a Nemzeti Földalapkezelő Szervezethez (NFA) tenné át az állami földek vagyonkezelését, ez a rendelkezés pedig a nemzetipark-igazgatóságokat sújtja leginkább – írja közleményében a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a Magyar Természetvédők Szövetsége és a WWF Magyarország.
Az igazgatóságok jelenleg mintegy 300 000 hektár védett állami tulajdonú földterülettel rendelkeznek, az új jogszabály értelmében összevont földterületnek azonban utóbb csak azt a részét kapnák meg a nemzetipark-igazgatóságok, amelyet az NFA indokoltnak tart – írják. A zöldek szerint viszont a földalapkezelő a természetvédelem témakörében felkészületlen, azt írják, "az NFA nem képes olyan hatékonyan ellátni a természetvédelmi jellegű feladatokat, mint a kifejezetten erre a célra létrehozott nemzetipark-igazgatóságok, amelyek működésével kapcsolatban nem merültek fel problémák".
A zöldek elhibázottnak, károsnak és indokolatlannak tartják az előterjesztést, és azt írják, meggyőződésük, hogy mivel a védett területek állami tulajdonba kerülésének eredeti célja a természetvédelem, egy olyan szervezetnek kell kezelnie a területeket, amelynek elsődleges feladata a természetvédelem.
Emellett társadalmilag is aggályosnak tartják az előterjesztést, szerintük a gazdák jogbiztonságát veszélyezteti, hogy a tervezet bizonyos keretek között felbonthatóvá tenné a jelenlegi haszonbérleti szerződéseket. A természetvédő szakmai civil szervezetek szorgalmazzák, hogy az Országgyűlés ne fogadja el a jogszabálytervezetet.