Nem cáfolták a hvg.hu-nak, hogy az amerikaiak szerepet kaphatnak az új paksi atomerőmű-blokkok építésében. Arról is beszéltek, hogy az amerikai-magyar viszony ugyan látszólag enyhült, a demokraták továbbra is napirenden tartják a magyar alkotmányos kérdéseket.
Egy magas rangú kormányzati forrástól úgy értesült a hvg.hu, hogy kifejezetten az Európai Unió szervei lobbiznak azért, hogy a paksi beruházásnál jelenjen meg egy európai és lehetőleg egy amerikai beruházó is az oroszokon kívül is.
Mint ismert, jelenleg az Európai Bizottság vizsgálja, hogy a paksi atomerőmű építése megfelel-e az uniós szabályoknak. Jávor Benedek, a PM európai parlamenti képviselője a napokban levélben fordult Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszterhez, amelyben azt kérdezte, hogy igaz-e, hogy amerikai Westinghouse is részt vesz az építkezésben. Azt, hogy ez a kérdés napirenden van, megerősítették kormányzati és fideszes forrásaink.
Úgy tudjuk, hogy a kormány arra számít, hogy az Európai Bizottság áldását adja az ügyre, de olyan információkat kaptak Brüsszelből, hogy ezt azért egy vita fogja majd megelőzni, és arra számítanak, hogy végül az EB többek között a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére hivatkozva támogathatja majd a projektet.
Kormányzati forrásunk az amerikai-magyar viszonyról ugyanakkor azt mondta, hogy a korábbi feszült viszony ugyan sokat javult, stílusában mindenképpen enyhült, de bizonyos tartalmi kérdésekben továbbra sincs nyugvópont, az új amerikai nagykövet, Colleen Bell érkezését követően sem.
A kormányban úgy látják, az USA külpolitikáját jelenleg meghatározó demokrata párt továbbra is napirenden akar tartani bizonyos kérdéseket, amelyek a magyar demokrácia állapotával kapcsolatosak, és a Washingtontól az elmúlt hónapokban kapott dokumentumok kifejezetten az elmúlt években végrehajtott alkotmányjogi változásokat kifogásolták, és kevésbé foglalkoztak a korrupciós kérdésekkel. Ugyanakkor a republikánusok az orosz-magyar kapcsolatok miatt tesznek folyamatos kifogásokat.
André Goodfriend hazautazásáról két fajta információja van a magyar kormányzatnak, az egyik szerint az új nagykövet akarta a kezébe venni az ügyek intézését, és ezzel Goodfriend ügyvivő a háttérbe szorult, míg végül visszavonták. Egy másik információ szerint viszont Goodfriendet egy konkrét ügy miatt hívták vissza.