Orbán: "erős javaslat" az általános iskolai oktatás kilenc évre bővítése
Egyebek mellett az egészségügy, az oktatás és a gyermekellátás rendszerének átalakításával kapcsolatos szempontokat vár a kormánypárti képviselőktől Orbán Viktor miniszterelnök a mezőkövesdi kihelyezett frakcióülésen.
A kormányfő, a Fidesz elnöke a HírTV Magyarország élőben című műsorának adott interjúban szerda este "erős javaslatnak" minősítette az általános iskolai oktatás kilenc évre bővítését. "Nem kötelezném el magunkat ezen a frakcióülésen a megoldás mellett, én rendeléseket szeretnék felvenni a frakciótól, azt szeretném világosan hallani", mik az elvárások, a célok - fogalmazott.
Hozzátette, hogy a megvalósításhoz idő, sok egyeztetés szükséges, össze kell hangolni az érdekeket, meg kell nyerni a szülőket, gyerekeket, pedagógusokat.
Orbán Viktor az egészségügyről azt mondta - utalva a mintegy 500 milliárd forintos fejlesztésekre és az intézményi átalakításokra -, hogy a "hardver megvan, a szoftvert" szeretné most már látni, olyan népegészségügyi programokat, amelyek eredményt hoznak, s a mindennapokban igazolódnak vissza.
Az mno.hu beszámolója szerint az interjúban a reklámadóval kapcsolatos kormányzati nyilatkozatokra reagálva tisztázta, még semmit sem vizsgáltak felül, annyi igaz, hogy az érintett cégek bepanaszolták a kormányt Brüsszelben, Brüsszel pedig vizsgálja ezeket a panaszokat, „mi állunk az eljárás elé, de elképzelhető egy olyan megoldás, hogy az mindenkinek megfeleljen, (...) van olyan törekvés, hogy ne vigyük kenyértörésre a dolgot”.
Lázár János osztrák mintaátvételére reagálva azt mondta, abban az esetben a nagyok kevesebbet, a kicsit többet fizetnének, de a költségvetésben szereplő bevételeknek be kell érkezniük.
A bevándorláspolitikáról Orbán Viktor azt mondta, „tudjuk, kit tekintünk bevándorlónak”. Az EU-n belüli migráció esetében nem lehet bevándorlásról beszélni, csak az EU-n kívülről, ezek a migránsok pedig kétfelé csoportosíthatók, „megélhetésiek” és „politikai üldözöttek”.
„Van szívünk, de a megélhetési bevándorlás jelenlegi szabályai csábítanak a kijátszásra”, értékelte a jelenlegi rendszert a kormányfő. Szerinte a magyar álláspont nem esik egybe a nyugati hatalmak idegenellenességével, nyugaton szerinte az iszlám gyökereiben keresik az ellenséget.
Hozzátette, „gyors eredményre nem számíthatunk, amit lehet, magunknak el kell végeznünk”. A helyzet szerinte ma még kezelhető, de abban a pillanatban, ahogy a németeknek, osztrákoknak elegük lesz ebből, onnantól a mi problémánk lesz, jelenleg a bevándorlók nagy része még átmegy az országon.