Itthon Földi Gábor 2015. január. 28. 20:15

Az új Orbán-kormány csúcsot dönt a helyettesek szintjén is

Összesen 154 államtitkár és helyettes államtitkár dolgozik a harmadik Orbán-kormányban a miniszterek keze alá dolgozva. Ez 60 százalékos növekedést jelent a második Orbán-kabinet 2010-es indulásához képest. Bár tudni lehetett, hogy az Orbán-kormányban a nők enyhén szólva sincsenek túlreprezentálva, a számok azért mellbevágóak.

A választásokat követően arról írtunk, hogy minden eddiginél több helyettes államtitkár segíti a minisztériumok működését, folyamatosan növekszik a központi apparátus. Orbán Viktor harmadik kormánya az elmúlt fél évben leginkább középvezetői szinten formálódott, a helyettes államtitkárok leváltása, illetve az új emberek kinevezése hónapokig elhúzódott.

Így az államtitkárok és a helyetteseik számáról pontos adatokat azokban a hivatalos válaszokban lehet találni, amelyeket a miniszterek küldtek Harangozó Tamásnak. A szocialista parlamenti képviselő decemberben mindegyik minisztériumot megkérdezte, hány államtitkárt és helyettes államtitkárt neveztek ki 2014. június 6. óta.

A csúcstartók

Az adatokból kiderül, hogy az évek alatt egyre több embert neveztek ki ezekre a pozíciókra. Legjobb példa erre a korábban is említett Miniszterelnökség, ami 2010-ben egy államtitkárral és egy helyettes államtitkárral rendelkezett (Varga Mihály és Havasi Bertalan) mára azonban 35-en töltenek be ilyen pozíciókat.

Arról, hogy óriási vízfejjé duzzadt a Miniszterelnökség a kormányon belül, már tavaly nyáron, a harmadik Orbán-kormány hivatalba lépése után is beszámoltunk. Időközben számos átalakítás történt, a kettévágott Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumtól például a közigazgatás a Miniszterelnökséghez került. Nem ez volt az egyetlen terület, ami a Lázár János által vezetett minisztériumhoz került, az uniós pénzeket kezelő, már az előző kormány alatt megszüntetett szervezet egy jelentős része is ide került (a pontos részleteket itt tudja elolvasni.) De több egyéb rekordot is köthetünk hozzájuk, ők rendelkeznek például a legnagyobb költségvetési összeg felett.

Az alsóbb szinteken viszont már nem a Miniszterelnökség viszi a pálmát. Az államtitkárok által irányított szervezeti egységekben az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) állított fel rekordot: míg a Miniszterelnökségen január elsejei adatok szerint összesen 1070-en álltak alkalmazásban, ez szinte eltörpül az 1621 fő mellett, ahányan az Emminél vannak.

Sok vezetőre van szükség az apparátus vezetéséhez, az Emminél összesen 29 államtitkár és helyettes államtitkár felel valamilyen területért a köznevelés ügyétől elkezdve az EU-s fejlesztések végrehajtásának ellenőrzéséig. Hasonlóan nagy számban, összesen 21-en töltenek be államtitkári vagy helyettes államtitkári pozíciót a Nemzetgazdasági Minisztériumban Varga Mihály irányítása alatt.

Az államtitkári kinevezések ünnepélyes átadása az Országház Vadásztermében 2014. június 12-én
MTI / Beliczay László

Változatos bevallások

Jelentős apparátus dolgozik a helyettes államtitkárok alatt, a pontos adataikat azonban nem tette minden minisztérium elérhetővé. A tárcák válaszai alapján a következő kép rajzolódik ki (minden minisztérium válaszolt, azonban nem lehet azt mondani, hogy ugyanolyan adatokat, ugyanabban a formában küldték volna válaszul):

Emberi Erőforrások Minisztériuma: 1621

Külügyminisztérium: 1352

Miniszterelnökség: 1070

Földművelésügyi Minisztérium: 912

Belügyminisztérium: 391

Honvédelmi Minisztérium: 121

A fizetéseket vizsgálva az derül ki, hogy a miniszterek többnyire élnek a lehetőségükkel és növelik a beosztottjaik fizetését. A legtöbb minisztériumban az államtitkárok és a helyettes államtitkárok 700-900 ezer forint között keresnek.

Bőkezű miniszterek

Az államtitkárok fizetését a kormánytisztviselőkről szóló törvény rögzíti, ahogyan azt is, hogy a miniszternek saját körében lehetősége van az államtitkár alapilletményének a legfeljebb 30 százalékos emelésére. Egy idén bevezetett módosítás maximalizálta a helyettes államtitkárok díjazását, azonban arról, hogy a törvényt pontosan hogyan kell értelmezni, még a Miniszterelnökség és a Belügyminisztérium sem értett egyet.

A rendelkezés szerint tehát a helyettes államtitkárok alapilletménye az aktuális illetményalap kilencszerese (347 ezer forint), ehhez adódik hozzá az illetménykiegészítés, amely az előző összeg 50 százaléka (173 ezer forint) ezen kívül még jogosultak illetménypótlékra is, amely az alapilletmény 65 százaléka (226 ezer forint), így jön ki tehát a 748 ezer forint, amennyit a legtöbb helyettes államtitkár keres. Ezen az összegen tudnak tehát emelni a miniszterek, ha úgy látják jónak.

A közelmúltban a Blikk cikkezett arról, hogy az állami vezetők azzal egészítik ki a fizetésüket, hogy állami tulajdonú cégek bizottságaiban töltenek be tisztséget. Egyedül a Nemzetgazdasági Minisztérium biztosított információt arról, hogy az államtitkárok és a helyettes államtitkárok közül ki és hol tölt be valamilyen pozíciót. Összesen 13-an vannak ilyenek, közülük is kiemelkedik Orbán Gábor adó- és pénzügyekért felelős államtitkár, aki a Szanálási Alap igazgatósági elnöke, az OECD Nemzeti Tanácsának az elnöke és az Országos Betétbiztosítási Alap igazgatóságának is a tagja.

A földművelésügyi tárcánál vallották be egyedül, hogy a tisztségviselők 200 000 forintos cafeteria támogatást kapnak. A többi juttatást itt gyűjtöttük össze:

Mire jogosult az államtitkár és a helyettes államtitkár?

  • hivatali lakásra miniszteri engedéllyel

  • lakásfenntartási térítésre miniszteri engedéllyel, ha a munkáltató hivatali lakást nem biztosít

  • személyes gépkocsihasználat, felső középkategóriájú (államtitkároknak 8. kategória, helyetteseknek 7.) személygépkocsi, államtitkároknak gépkocsivezetővel, helyettes államtitkároknak anélkül

  • térítésmentes egészségügyi ellátás, választása szerint a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ és a Semmelweis Egyetem kijelölt intézményeiben

  • utazás repülőgéppel turista osztályon (4 óra repülési időt meghaladó tengerentúli utazásnál, illetve más hosszú távú járatoknál magasabb komfortfokozatnak megfelelő árú repülőjegy vásárolható)

  • hivatalos célra jogosult a repülőtéri kormányváró helyiségek használatára

  • utazás vonattal 1. osztályon

  • mobiltelefon és internethasználat a belső szabályzat szerint

Érdekesség, hogy a nők mennyire alulreprezentáltak a kormány egészét tekintve (lásd keretes írásunkat) ennek ellenére a csúcsfizetést kapó államtitkárok között férfiakat és nőket egyaránt találunk. Lengyel Györgyi közigazgatási államtitkárként keres 1 millió felett az Emberi Erőforrások Minisztériumában, Gondos Judit hasonló összeget visz haza a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkáraként. Felkai László a Belügyminisztériumban, Kohut Balázs pedig a Külügyminisztériumban kap havonta több mint 1 millió forintot.

Másodlagos nemi jelleg

A harmadik Orbán-kormányt bírálták amiatt, hogy a 9 minisztérium mindegyikét férfiak vezetik. (A Fidesz parlamentbe jutott képviselői között mindössze 9 nő van.) A jelenlegi kormányzati struktúrában felerősödött az államtitkárok és a helyettes államtitkárok szerepe. A hvg.hu azt vizsgálta, hogy a 9 minisztérium államtitkári és helyettes államtitkári szintjein, milyen a nemek megoszlása a szakpolitikát vezetők szintjén.


Az Igazságügyi és a Honvédelmi Minisztériumban jelenleg egyetlen női államtitkár vagy helyettes államtitkár sincs hivatalban. A "másik véglet" az Emberi Erőforrások Minisztériuma, ahol 21 férfi államtitkárra, 8 nő jut, ezzel ott a legjobbak a nemi arányok.


A fizetéseknél nem figyelhető még jelentős eltérés a női és a férfi államtitkárok között, sőt az egyik rekorder, Kandra Ildikó gazdálkodásért és személyügyekért felelős helyettes államtitkár államtitkári és miniszteri biztosi fizetése összesen 1 millió 720 ezer forintot tesz ki.

Nemi arányok: Kattintgasson a minisztériumok között!

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2025. január. 11. 20:00

„Amúgy a nők is káromkodnak” – interjú cserihannával és Lenkkével

Egyre több női előadó tör be a magyar popzenébe, érezhető egyfajta „girl power” a területen. Nemrég jött ki például cserihannának (polgári nevén Cseri Hannának) Hirtelen mélyül, Lenkke_-nek (Fehér Lili) pedig Törik a beton címmel új albuma, ennek apropóján nemcsak a dalokról és a csajos zenékről, hanem a Z generációról, a káromkodásról és a kommentekről is beszélgettünk.