Itthon hvg.hu 2015. január. 20. 13:06

Kormányzati beismerés: az Orbán-rendszerrel is gondja van az USA-nak

Merkel nem fog keménykedni Orbánnal, mert szüksége van a támogatására, az amerikaiak problémája viszont mélyebbnek tűnik – diplomáciai források szerint jogelméleti szinten vitatják a Nemzeti Együttműködés Rendszerét.

Tüntetésekkel nem lehet nyomást gyakorolni sem Merkelre, sem Orbánra, mondta egy magas rangú kormányzati forrás egy keddi háttérbeszélgetésen a német kancellár látogatásáról beszélve. Mint ahogy korábban megírtuk, egy fideszes vezető politikus is azt hangsúlyozta: nem számítanak sem nyílt színen, sem a szűkebb körű találkozón kritikákra Angela Merkel részéről, így a kormánypártban és a kormány környezetében úgy gondolják, kifejezetten jól fognak kijönni a Merkel-látogatásból.

Merkel nem fog keménykedni Orbánnal
AFP

Korábban a VS.hu diplomáciai forrásokra hivatkozva arról írt, a a kancellár, ha óvatosan is, de fogja bírálni Orbánékat, illetve nem zárható ki, hogy civil szervezetekkel is felveszi a kapcsolatot, ezzel is jelezve nemtetszését bizonyos intézkedésekkel kapcsolatban. Ezzel szemben a magas rangú kormányzati forrás azt hangsúlyozta, az lesz jelzés értékű, hogy Merkel az itt tartózkodásának több, mint a felét Orbánnal tölti majd: lesz magánebéd, négyszemközti beszélgetés, illetve a stábok is megbeszéléseket fognak tartani. A forrás úgy értékelte, Merkelnek szüksége van egy közép-európai szövetségesre egyrészt a maastrichti kritériumok fenntartásában (ami Franciaország költségvetési deficitje miatt érdekes), másrészt úgy akar tárgyalni a kancellár az oroszokkal, hogy egy fél évig még biztosan fenntartaná a szankciókat. A forrás szerint "Orbán mindkét ügyben feltétlen támogatója Merkelnek".

A forrás úgy vélte, ezzel beérhet Orbán külpolitikája, és a diplomáciai elszigeteltségből is sikerül kitörni, sőt, belpolitikai értelemben is lendületet adhat a kabinetnek.

Míg a német-magyar viszonylatban nagy reményeket fűznek a Merkel-látogatáshoz, a forrrás szerint az amerikai viszonylatban nem várható rövid távú javulás. A forrás elismerte, erre utal, hogy Szemerkényi Réka kijelölt washingtoni nagykövet már több mint 60 napja nem tudja elfoglalni posztját, nem kapja meg az amerikai kormány támogatását. Pedig utóbbi abban bízott, hogy az ügyet Bell érkezésével egy időben, legkésőbb január 31-én le tudják zárni, de a forrás szerint már látszik, hogy ebből nem lesz semmi. Az ügy részleteiről itt olvashat.

A kormányzati politikus szerint az amerikai jelzésekből most már világos, hogy az USA-nak politikai jogelméleti vitája is van a magyar kormánnyal. A Szijjártó Péternek Washingtonban átnyújtott dokumentumból szerinte kiviláglik, hogy Washingtonnak a 2010 és 2014 között kialakított jogi és politikai rendszerrel szemben is kifogásai vannak.

A német kapcsolatokra visszatérve a forrás azt mondta, nem számítanak arra, hogy Merkel személyesen szóvá teszi a német cégeket érintő ügyeket, de már korábban is kaptak alacsonyabb szintről olyan jelzéseket, hogy a német kancellária szeretné, ha a magyar kabinet rendezne bizonyos ügyeket. Példaként a Deutsche Telekomot és a Bertelsmannt (RTL Klub) érintő különadókat említette. Egyben kifejtette: míg az előbbi rendeződni látszik, az RTL és a reklámadó "nagyon nehéz dosszié". A forrás arról is beszélt, Orbán tisztában van azzal, hogy Liz Mohn, a Bertelsmann-birodalom egyik tulajdonosa Merkel jó barátja, politikájának támogatója. Ugyanakkor a miniszterelnök elvi kérdésként tekint az reklámadóra, hallani sem akar egyelőre a kivezetéséről, és – mint fogalmazott – hónapokat vesz igénybe, hogy a miniszterelnök környezetében kimunkálják azt, hogy ha enged, akkor miből enged.

Hirdetés