2015. január. 19. 16:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2015. január. 19. 16:44 Itthon

Továbbra sem használhatják a klinikai leszállót a szegedi mentőhelikopterek

Még mindig nem működik a szegedi Sürgősségi Betegellátó Önálló Osztály helikopterleszállója. Nagyjából 10 millió forintos pluszkiadással járna ugyanis, ha minden előírásnak meg akarnak felelni az üzemeltetéskor – mondta a Szegedi Tudományegyetem gazdasági-műszaki főigazgatója.

Tavaly októberben úgy tervezték, hogy év végén már leszállhatnak a mentőhelikopterek a sürgősségi osztálynál, de végül ez mégsem jött össze. Még mindig a város szélén lévő reptérre érkeznek a gépek a betegekkel, hiába alakítottak ki leszállóhelyet közvetlenül a sürgősségi osztály mellett felépített tornyon. A reptérről mentővel viszik be a központba a betegeket – derül ki a cikkből.

A megnyitáshoz már csak egyetlen engedély hiányzik, ezt azonban anyagi okok miatt még meg sem kérte a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ. Október 28-a óta új jogszabály van ugyanis, amelyben a korábbinál jóval szigorúbb előírások vannak a klinikai helikopterleszállókkal kapcsolatban.

Majó Zoltán, a Szegedi Tudományegyetem gazdasági-műszaki főigazgatója azt mondta, hogy ők még a régi rend alapján építették fel a leszállót, az új jogszabályok miatt jelentős pluszköltségük keletkezik.

Előírás lett például az, hogy a repülőtérnek minősülő klinikai leszállóhelyen a biztonsági őröket speciális vágóeszközzel és tűzoltó védőfelszereléssel kell ellátni, sőt egy 40 órás vizsgát is le kell tenniük, amely még el sem indult.

Sokak szerint érthetetlen ez a szigorítás, hiszen a mentőhelikopter bárhol leszáll, akár egy autópályán is, és ott nyilvánvalóan nincsenek ilyen szakemberek. Majó Zoltán azt mondta: nagyjából 10 millió forintos pluszkiadást jelentenek nekik az, ha minden előírásnak meg akarnak felelni. Ezért az egyetem tárgyalásokat kezdeményezett az Emberi Erőforrás Minisztériummal, hogy tisztázzák, kit terhelnek ezek a költségek.

Közben pedig készül a megvalósíthatósági tanulmány és az üzemben tartási kézikönyv, mivel ezek kellenek a működési engedély kiadásához.

Majó Zoltán bízik abban, hogy sikerül megegyezni a minisztériummal, mivel itt nem helyi kérdésről van szó, országos szabályozásra van szükség. Ha ez megtörténik, akkor adja be az egyetem a működési engedély iránti kérelmet, amelynek az elbírálási ideje 3 hónap – tette hozzá.

Hirdetés
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.