Schiffer: El kell dönteni, hogy a terrorizmus, vagy a bevándorlás ellen akarunk küzdeni
Az Európai Unión belül nagyon fontos, hogy minden ország eldöntse, a terrorizmus vagy a bevándorlás ellen akar-e küzdeni - mondta kedden zágrábi sajtótájékoztatóján Schiffer András, az LMP társelnöke, miután tárgyalt a horvát zöld párt, az ORaH vezetőivel.
Schiffer András hangsúlyozta, hogy a kelet-európai országoknak nagyobb problémát jelent a kivándorlás, mint a bevándorlás. Hozzátette: horvát partnerei - köztük Mirela Holy, az ORaH elnöke - felhívták a figyelmét, hogy a nyugat-európai kormányoknak és Magyarországnak nem a bevándorlókkal kell riogatniuk, mert sokkal súlyosabb biztonsági fenyegetést jelentenek azok a folyamatok, amelyek például Bosznia-Hercegovinában zajlanak. A fontos biztonsági kérdések mellett a tárgyalások során a felek az energiapolitikának is nagy teret szenteltek.
Az LMP-nek az a célja, hogy Magyarországon az energiaforrások részaránya növekedjen, de ugyanúgy érdeke, hogy a "szélsőséges energiafüggőség" csökkenjen, ami ma orosz függést jelent – mondta a képviselő, majd hozzátette: „ezért kulcsfontosságú számunkra, hogy az LNG cseppfolyósított földgázterminál mielőbb megépüljön, és hogy a magyar- horvát gázvezetéken a visszaáramlás biztosított legyen.” Hangsúlyozta: ez nemzetstratégiai kérdés Magyarország számára, de meggyőződésem, hogy Horvátország számára is. A tárgyalások során a Mol-INA ügy is napirendre került.
Az LMP elnöke a sajtónak ezzel kapcsolatban csak annyit mondott: az LMP a magyar országgyűlésben egyedül maradt azzal a kezdeményezésével , hogy állítsanak fel egy vizsgálóbizottságot, amely az egész ügyletet megvizsgálja. Kiemelte: aggasztónak tartanák, ha Mol részesedése az INA-ban orosz kézbe kerülne.
Ehhez kapcsolódóan Gordan Crmecki, az ORaH zöld párt elnökségi tagja elmondta: Horvátország számára nagyon fontos, hogy az INA ne zárja be a sziszeki finomítót, amely horvát kőolajat dolgoz fel. Hozzátette: nem csupán a munkahelyek miatt, hanem mert annál sokkal fontosabb energetika stratégiai kapacitása Horvátország számára, minthogy hogy egy vállalat igazgatóbizottsága döntsön a bezárásáról. A tárgyalópartnerek beszéltek a kisebbségek jogi helyzetéről mindkét országban.
A magyar képviselő megemlítette, hogy frakciótársa jövő héten látogatást tesz a horvátországi magyarok szervezeteinél. Aktuális témaként érintették még az európai- amerikai kereskedelmi tárgyalások kérdését is, ahol az LMP, mint a régió többi zöld pártja, kiáll mind a Kanada és az Európai Unió közötti kereskedelmi egyezmény (CETA), mind az Egyesült Államokkal létrehozandó megállapodás ellen (TTIP).