Nemsokára nyilvánosak lehetnek az örökös szegedi EHÖK-elnök pályázatai
Ki kell adnia a Szegedi Tudományegyetemnek a hallgatói önkormányzat vezetőjének elnöki pályázatait – ezzel az eredménnyel zárult az a per, amelyet az Átlátszó Oktatás blog indított az egyetem ellen tavaly májusban.
Az első adatigénylést még 2013 őszén adták be: az összes pályázó pályázati anyagát meg szerettük volna ismerni 2007-ig visszamenőleg.
Huszka Annamária, az EHÖK irodavezetője visszautasította a kérést, arra hivatkozva, hogy nem közérdekű adatokról van szó, így a pályázatokat csak a pályázók írásbeli beleegyezésével lehet kiadni. Azt javasolta, hogy a blog munkatársai személyesen az indulókat keressék meg ebben az ügyben, ők azonban nem tudták, hogy kik voltak a pályázók.
Ament Balázs, az EHÖK Felügyelő Bizottság akkori elnöke azt mondta, hogy már az indulók névsora is személyes adatnak minősül, így az harmadik fél számára nem adható ki. Az Átlátszó Oktatás blog végül úgy döntött, hogy per indít, így próbálja megszerezni a pályázatokat.
A keresetet a Szegedi Járásbíróságra adták be. Az EHÖK nevében képviseleti joggal rendelkező SZTE ellenkérelemmel élt, mert szerintük a pályázatok nem tartoznak a közérdekből nyilvános adatok körébe, továbbá kérték, hogy hatásköri és illetékességi okból az ügyet helyezzék át. Utóbbinak a bíróság helyt adott, mert az infotörvény vonatkozó rendelkezése szerint országos illetőségű intézmény esetén az ügyet törvényszéki hatáskörben kell tárgyalni.
November 3-án volt az első forduló. Az egyetem októberi ellenkérelmében az állt, hogy a hallgatói önkormányzat nem lát el közfeladatot, így az elnöki tisztségre vonatkozó pályázatok nem minősülnek közérdekű adatoknak, azok ráadásul személyes és különleges adatokat tartalmaznak, melyek kiadását nem írja elő a felsőoktatási törvény. A blog ezt vitatta, a szerzői szerint a pályázatok nyilvánossága a demokratikus kontroll szempontjból elengedhetetlen.
A következő tárgyalásokon az egyetem képviselője már úgy érvelt, hogy a HÖK alapszabálya csak a pályázat meghirdetését írja elő, tartalmi vagy formai követelményekről nincs szó. A tárgyalást vezető bíró végül kötelezte az egyetemet arra, hogy csatolja be a 2010 és 2014 közti elnökválasztó választmányi ülések jegyzőkönyveinek vonatkozó részét.
A jegyzőkönyvek a per szempontjából fordulópontot jelentettek, mert azokban minden elnökválasztó ülésen rögzítették, hogy melyik évben hány pályázati anyag érkezett. Ez alapvetően ellentmond a korábbi érvelésnek, miszerint csak kampányanyagokról lenne szó.
Csaknem nyolc hónap után a Szegedi Törvényszék első fokon az adatok részleges nyilvánosságáról döntött hétfőn és elrendelte az elmúlt öt év nyertes pályázatainak kiadását - olvasható a blogon.