A délben kezdődő, a Fidesz által kezdeményezett rendkívüli parlamenti ülésen már minden párt megjelent, de a feszült hangulatú ülésen az Áder János által visszadobott törvények helyett többen is a délelőtti témát, a fizetős M0-st erőltették. Lezsák Sándor visszautasította, hogy az MSZP reggeli javaslatát is tárgyalják.
Délben kezdődött a parlament keddi második rendkívüli ülése, miután a délelőtti, MSZP által kezdeményezett ülésen nem jelentek meg a fideszes képviselők. A délután ülésre már elmentek a kormánypárti politikusok is - ezt az ülést a Fidesz-KDNP kezdeményezte még vasárnap, hogy újratárgyalják azt a két törvényt, amelyet még Áder János köztársasági elnök dobott vissza.
Áder János múlt pénteken küldött vissza megfontolásra a parlamentnek két törvényt: az egyik a plázastoppal kapcsolatos, amely szerint a 400 négyzetméternél nagyobb alapterületű üzletek, boltok építési, átalakítási engedélyét egy olyan bizottságnak kell véleményeznie, amelyik csak február elsején áll össze; a másik pedig arról rendelkezik, hogy az 50 milliárd forintnál nagyobb árbevételű élelmiszer-kereskedelmi vállalkozásoknak két egymást követő évben nem lehetnek veszteségesek, különben be kell zárniuk. Ez a Tesco, Auchan, Metro, Spar, Lidl, Aldi bezárásához vezethet, különösen a durván 30 milliárd forintos, jövő évtől fizetendő élelmiszer-felügyeleti díjjal együtt. Áder János ezen törvény visszaküldését azzal igazolta, hogy felveti a közvetett hátrányos megkülönböztetést kérdését.
Továbbra is a fizetős M0-son csámcsogott az ellenzék
A déli ülés azzal kezdődött, hogy Szijjártó Péter beszámolt a múlt heti belgrádi találkozójáról, ahol Kínával állapodott meg a Budapest-Belgrád vasútvonal felújításáról - a mintegy 3 milliárd forintos kivitelezési összeg 85 százalékát Kína fogja állni és ők fogják felújítani is. A vasútvonalat tovább akarják folytatni Görögország irányába is, hogy a görög kikötőkbe érkező kínai árukat ezen keresztül szállítsák Nyugat-Európa felé.
Bár Szijjártó a külpolitikáról beszélt, Demeter Márta szocialista képviselő reakciójában megemlítette azt is, hogy a fideszes képviselőknek reggel kellett volna ott lennie a parlamentben, hogy szembenézzenek az ellenzék véleményével. "Gyalázat, amit csinálnak" - mondta a képviselőnő. Schiffer András felháborítónak tartotta azt, hogy Magyarország a "legnagyobb diktatúrával" tárgyalt Belgrádban, és hogy egyáltalán leült tárgyalni vele, miközben minden országnak szóvá kellene tennie az egyes csoportok emberi jogainak tiprását, ami Kínában történik. A Jobbik egyetértett a keleti nyitással.
L. Simon László azzal védte meg a kormányt, hogy azt mondta, igenis szembenéznek az emberekkel, mert amikor az emberek az utcára mentek, akkor visszavonták a távközlési adó módosítását, vagyis az internetadót is.
Harangozó Tamás napirend előtti felszólalásában szintén a reggeli ülés témáját hozta fel, mint mondta, a Fidesz képviselői ha hazamennek, akkor elmagyarázhatják a választóiknak, hogy miért kell útdíjat fizetniük. "El kell dönteniük, hogy a választóikat, vagy Orbán Viktort képviselik-e" - mondta Harangozó, aki hozzátette, hiába nyert a Fidesz 3 választást, azóta elvesztett egy csomó szavazót és az újpesti választást is. Fónagy János államtitkár szintén ugyanazt mondta el, mint reggel, miszerint a megyematrica spórolást jelent, az autópályadíjak egységes rendszere pedig jó, arról pedig nem tehet, ha a legtöbb most fizetőssé tett út Pest megyében található.
Schiffer András "törvénysértő törvénygyárnak" nevezte a parlamentet és közölte, hogy a keddi ülésnap nem jött volna létre, "ha a kormány nem fut ámokot", mert a kormány képtelen betartani a jogalkotási törvényeket, ezért kellett Ádernek visszaküldeni a tárgyalt törvényeket. Az LMP elnöke közölte, törvények írják elő, hogy hatástanulmányt kell végezni és egyeztetni konkrét érintettekkel. Schiffer azt mondta, ha ez nem történik meg, akkor az ilyen törvények - így a fizetős M0-s is - alkotmányellenes. Répássy Róbert válaszában szóvá tette, hogy hiába az Áder által visszaküldött törvények a téma, erről kevés szót ejtett Schiffer is.
"Képviselő úr, duguljon el!"
A meglehetősen feszült hangú ülésen Kövér Lászlónak többször is fegyelmeznie kellett a hangoskodókat, egyszer a fideszeseket, hogy "ne süllyedjenek az ellenzék szintjére", majd az MSZP soraihoz szólva azt mondta: "Képviselő úr, duguljon el!"
Vona Gábor napirend előtti felszólalásában a korrupciót feszegette és felvetette, hogy a családtagok vagyonnyilatkozatait is közzé kell tenni. L. Simon László válaszként Simon Gábort vette elő, és hogy miért nem az MSZP-től kérdez Vona a korrupcióról, majd kijelentette: a Fidesz-KDNP-nek nincs olyan tagja a parlamentben vagy a kormányban vagy a minisztériumokban, akit a külföldi titkosszolgálatok korrupció miatt tudnának zsarolni, nem úgy, mint a Jobbikban Kovács Béla.
L. Simon László ráadásul közölte, hogy a délelőtti ülésen szerinte "összeborult a Jobbik az MSZP-vel", mert együtt szavaztak. L. Simon szót akart adni a hangoskodó ellenzéki képviselőknek, mire Kövér László házelnök közölte vele: "egyelőre én vagyok a házelnök és maga az államtitkár". A rendre utasítás után L. Simon a fideszesekkel szemben próbálta megvédeni magát, hogy ő csak L. Simon segítségét kérte, végül inkább befejezte felszólalását.
Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője a karácsonyról, Rogán Antal a Fidesz fantasztikus választási és gazdasági eredményeiről tartott kiselőadást.
Lezsák visszautasította, hogy az MSZP javaslatát is tárgyalják
Schiffer András többször is kísérletet tett arra, hogy "ügyrendi javaslatot" tegyen, vagyis hogy módosítsa az elnök által javasolt napirendet - a levezető elnök Lezsák Sándor először leintette Schiffert, majd közölte, hogy mindössze 1 perce van megtenni a javaslatát, így az LMP elnöke végül elhadarta, hogy azt szeretné, ha a délelőtti, végül meg nem tartott ülés témáját szolgáló határozati javaslatot is vegyék fel a délutáni ülés napirendjére és tárgyalják meg, ha már délelőtt határozatképtelen volt a Ház.
Lezsák Sándor elutasította a javaslatot arra hivatkozva, hogy ezt egy órával korábban kellett volna javasolni. A délutáni ülésen így csak a már említett két, Áder János által visszautasított törvény módosító javaslatait fogják tárgyalni.
A délelőtti, az MSZP által kezdeményezett, a fizetős M0-ssal kapcsolatos rendkívüli ülésnapra a Fidesz-KDNP képviselői nem mentek el, így a parlament nem volt határozatképes, az ülés a napirend előtti felszólalások után véget ért. Az MSZP elnöke, Tóbiás József akkor azt mondta, a tény, hogy a Fidesz nem jelent meg, az azt jelenti, hogy a társadalmi akarat ellenére be kívánják vezetni az útdíjat úgy, hogy nem folytattak róla társadalmi vitát.