Itthon 2014. december. 15. 10:15

A 2015-ös büdzséről döntenek ma a Házban - percről percre

Az őszi rendes ülésszak utolsó ülése indult a szokásosnál korábban a Házban, a napirend előtti felszólalásokkal és összegző módosító javaslatok vitáival. Kora délután kezdődhetnek a határozathozatalok az ügyészség, a Kúria és az Országos Bírósági Hivatal beszámolóinak elfogadásával. A képviselők döntenek majd a jövő évi költségvetésről és az azt megalapozó törvényekről, továbbá a közszolgálati médiaszolgáltatásra és a médiapiacra vonatkozó törvények módosításáról, a központi címregiszter létrehozásával összefüggő javaslatról, valamint a nemzetközi fejlesztési együttműködésről és a nemzetközi humanitárius segítségnyújtásról szóló indítványról. Módosíthatják emellett a dohánytermék-kiskereskedelem integrált ellátásához szükséges törvényeket, a nemzetbiztonsági ellenőrzés szabályait, a honvédek jogállási törvényét, a szociális ellátásokról szóló törvényt, valamint pénzügyi tárgyú jogszabályokat is megváltoztathatnak a betétbiztosítással, valamint a pénzügyi közvetítőrendszerrel kapcsolatosan. A szavazások után újabb bizottsági jelentéseket és összegző módosító javaslatokat vitathat meg a Ház. Kövesse az eseményeket a hvg.hu-n percről-percre!

Most érkezett

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

Varga Mihály eléggé egyetért Rogán Antallal, elmondja az eredményeket – munkahelyvédelmi intézkedések (járulékkedvezménnyel), közmunkaprogramok, a köznevelés megújítása tovább folyik, több gyerek jut ingyenes taneszközhöz, hároméves kortól kötelező lesz az óvoda, nőnek a pedagógusbérek, 10 milliárd plusz jut orvosok béremelésére. Lesz nyugdíjérték-garantálás, és rezsicsökkentés – akár 150 ezer forintos megtakarítás háztartásokként. Az uniós támogatások 60%-a megy gazdaságélénkítésre. Nőnek a szociális juttatások, az állami segélyeket a járási hivatalok fizetik ki, a költségvetés állja. A települések pedig dönthetnek, kinek mennyit adnak. A kormány támogatja a hazai piacra termelő cégeket 3 milliárd forinttal. A többletforrásokat egyfelől szétosztják, másfelől gazdaságélénkítésre fordítják. "Ez nem a létező világok legjobb költségvetése", de felelősségteljes, fegyelmezett.

Rogán Antal a költségvetésről idéz fel pár pillanatot – nosztalgiázik a Gyurcsány-időkről, hogy összevesse az ellenzéket az akkori és a mai retorikájával. Leginkább a költségvetés után elfogadott-megemelt adórendelkezéseket hozza fel példaként (áfa, regisztrációs adó, csökkentett szociálistámogatások stb.) 2006-ból, majd 2010-re tér rá, egyhavi bért és nyugdíjat vettek el a szocialisták, kivezették a támogatásokat, a Fidesznek kellett közbelépni. Csökkentették a közösségi közlekedés támogatását, és elvettek 70 milliárdot az önkormányzatoktól. "Ezek a lépések nem tükröztek szociális érzékenységet" szúr oda Tóbiásnak, bezzeg ma. Több pénz marad a családoknál (bankok elszámoltatása, 1000 milliárd marad a családoknál), béremelések lesznek, ingyenes tankönyvek, mindezt jó növekedési számokkal, jó inflációval és munkanélküli adatokkal. "Ez a különbség."

Most is Varga Mihály válaszol. 2010-ben változtani kellett, olyan helyeken is beavatkozott a kormány, ahol érdekek sérültek. A multinacionális cégek érdekei sérültek, Varga szerint Vollner ezeket védi. "És meg is lett az eredménye az intézkedéseknek", és Varga sorolja a gazdasági növekedés számait, amelyekben élenjárók vagyunk. "Infláció nincs", árcsökkenés van, 1963-ban volt utoljára ilyen. Az államháztartás adatai jók, nem volt választási költségvetés a három választás ellenére sem. "Igen, a közbeszerzések az érdeksérelem legfőbb terepe", mondja Varga, itt is támogatni kell a hazai cégeket, ez 2010 előtt nem így volt. Az ideális helyzettől messze vagyunk, de javulás van. A földek: több mint 80 000 gazdának osztottak ki földet – "politika- és pártsemleges alapon". Vollner szerinte a nyugati zsebszerződéses bérlőket védi, amikor felszólal a földbérletek ellen. Minden azért van, hogy az embereknek jobb legyen.    

Vollner János a Jobbikból a Fidesz hatalmi bebetonozódásásáról kezd beszélni. Ennek útját írja le, "ez egy rablókapitalista modell", nem a nemzeti cégek helyzetbe hozása, hanem a saját baráti cégek támogatása történik. Vollner felemlíti a manyup-ügyet, az élelmiszer-felügyeleti díj megemelését, a közbeszerzéseket (amiért 1 km kétszer annyiba kerül, mint pl. Németországban), a földbérleti ügyeket ("Fidesz-közeli cégek karrierizálnak"), a szerencsejátékok kapcsán Andy Vajna helyzetbe hozását, a dohány-nagykereskedelmi változtatásokat, melyek szintén Fidesz-közeli cégeknek kedveznek. "Azokból lesznek sokszoros miliárdosok, akik az állammal jó kapcsolatokat ápolnak." Gondolkodjunk, és váltsuk le ezt a politikát egy valódi nemzeti érdekű politikával.

Varga Mihály reagál Tóbiás szavaira. És a szocialisták belső problémáiról beszél. "Az MSZP-nek is változnia kell", mondja, mire többen közbekiabálnak, Vargát a házelnöki csengő segíti, hogy folytasssa. Aki a szocialisták hétvégi kupaktanácsáról beszél, idéz továbbra is. Részt veszünk az európai szervezetek életében, teljesítjük a kötelezettségeinket. "Tanulmányozzák a dokumentumot" tér rá végre a költségvetésre. Jön az elmúltnyócévezés, "önök csődbe vezették az országot". Nekünk többletünk van-volt, mondja Varga, csökken az adósságállomány, az államháztartási hiány, ez jó alap. Kiterjesztjük a közmunkaprogramot, amire szükség van, mert a gazdaság még nincs elég jó állapotban. 270 milliárd forint jut erre. Nő a pedagógusok és a fegyveres erők dolgozóinak bére. Gőgös Zoltánra rá lett szólva mind Varga által, mind elnöki szóval. "Akkor üvöltöttek volna, amikor Őszödön elhangzott a hazudtunk éjjel, hazudtunk nappal!" - véli Varga. Szavazzák meg a költségvetést, zárja felszólalását Varga Mihály.

Tóbiás József, MSZP-elnök: a rendszerek megbuknak, ha belülről bomlanak fel. "Ez a rendszer bomlik, és ez nem repedés. Az orbáni totális állam bomlik, nem hallja meg, hogy mit gondolnak az emberek erről a rendszerről. Intenzív kormányzásra van szükség, hallják meg, mit mondanak az emberek, és aszerint cselekedjenek. Távolodunk a Nyugattól. A költségvetés az elszegényedés költségvetése." A szolidaritás helyett a keresztény értékrendre apellál Tóbiás. Emebrtömegek kerülnek kilátástalan helyzetbe - Tóbiásnak a szolidaritás és a keresztény értékrend egy és ugyanaz. Tóbiás sok pozitív hangot hallott a drogteszt és a fizetős M0-s ügyében jobboldali tisztségviselőktől. Nem szabad megszavazni ezt a költségvetést, "ma ezt várja el önöktől a nép". Tóbiás azért szól, mert a társadalmi feszültség egy idő után közös felelősséget eredményez. A következmények beláthatatlanok lehetnek - zárja szavait Tóbiás.   

A mentőautók lassú reakciójáról mi is írtunk, erről az egészségügy gazdasági helyzetről szóló interpellációra Rétvári Bence válaszol. Az egészeségügynek pluszforrásokra van szüksége, és ez a költségvetésben benne is van, mondja. A 68 perces kiérkezésnek személyi következménye volt, a mentőkocsik számával kapcsolatban Rétvári megemlíti a 301 új mentőautót, és elmúltnyócévezik kicsit, mert ekkor nem lettek új mentők beszerezve – pontosabban 2010 előtt két évig. A régi mentőautók modernebbek, újabbak lettek. A kórházak 60 milliárdot kapnak adósságrendezésre, és egyéb költségvetési források is rendelkezésre fognak állni. "300 helyszínen 400 milliárdos fejlesztés zajlik" emeli ki Rétvári. 95 ezer dolgozónak 23%-kal emelték a juttatásait 4 év alatt átlagban, és a 2015-ös költségvetés is emeli a háziorvosi bért, kiemelten kezelik a kérdést. A többi intézkedést a házelnöki csengő némítja el.

Hirdetés