Sok botránygyanús hír gyűlt össze a mentőszolgálattal kapcsolatban, ezért itt volt az ideje, hogy megkérdezzük az OMSZ-t.
Több hír is foglakozott az országos mentőhálózattal: előbb egy 68 perces kiérkezési idő és tragikus következménye – az agyvérzést szenvedett beteg meghalt – keltett felháborodást, aztán a Blikk is foglalkozott egy esettel, amikor 48 percig kellett várni Budapesten a kiérkező mentőre, és a nol.hu értesülései szerint az Országos Mentőszolgálat nemrég 29 mentőautótól vált meg.
Illetve arról is lehetett olvasni, hogy nappali szolgálatra a budapesti agglomerációból csoportosítottak át hét mentőautót.
Közeledik a karácsonyi-szilveszteri szezon, a családi lakomák és a bulizás időnként szerencsétlen fordulatot vesznek, így kérdés, hogy van-e elég mentőautó az ilyenkor megszokott rohamra?
68 perc, tragikus végkifejlet
„Az elmúlt napokban sajtónyilvánosságot kapott, konkrét esetben a 68 perces kiérkezési időt nem kocsihiány, hanem emberi mulasztás, szakmai eltérések okozták. A segélyhívás időpontjában rendelkezésre állt szabad mentőegység, a riasztás azonban nem történt meg. A felelősökkel szemben szigorú munkajogi szankciókat alkalmazunk.”
48 perc, Budapest
„A Blikk cikke nem egy újabb eset, hanem egy fél évvel ezelőtti (július) betegellátás kapcsán íródott, ezt azonban elmulasztották leírni, így az olvasókban azt a látszatot keltik, mintha a hasonló esetek most halmozódnának. Az Országos Mentőszolgálat naponta több mint kétezer esetet lát el Magyarországon, sajtónyilvánosságot azonban rendszerint csak a ritka, hibagyanús esetek kapnak. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy ilyen eset ne forduljon elő, a szükséges intézkedéseket megtettük.”
Átcsoportosított autók
Ez ügyben az OMSZ egyfelől leszögezi, hogy a feladatoknak megfelelő számú, elegendő számú mentőkocsival rendelkezik, és tartalék autók is rendelkezésre állnak. Mivel a mentőigény hullámzó (pl. kánikulában, karácsonykor megnő, illetve nagy balesetek idején hirtelen sok autót kell egy helyre koncentrálni), ezért a megfelelő elemzések után az agglomerációs mentők átcsoportosítása mellett döntöttek az illetékesek. A helyzet folyamatos monitorozás alatt áll. Ugyanakkor a hullámszerű igények miatt előfordulhat, hogy egyes helyekre később, nagyobb menetidővel érkezik mentő, mert messzebbről indul úti céljára.
29-cel kevesebb mentőautó
A kocsiszámváltozás egy átszervezés része volt. Lényegében az történt, hogy a korábban állományban lévő, kizárólag betegszállításra használható autók „munkaidejét több lépcsőben átszerveztük”, ellenben megnőtt a jobban felszerelt eset/rohamkocsik száma, akiket ott is be lehet vetni, ahol korábban nem voltak elérhetőek. Vagyis „az abszolút kocsiszám ugyan változott, a szolgálati óraszám, vagyis a mentőkapacitás változatlan maradt”.
„A közelgő ünnepek kapcsán várható (és már most is tapasztalható) esetszám-növekedésre felkészültünk, a megerősített kapacitás rendelkezésre áll.”
Fejlesztések
Az OMSZ hírt adott fejlesztésekről is: új mentőállomásokon plusz kocsikat állítanak rendszerbe, amivel a mentőkapacitás 6%-kal nő. És új menetirányítási rendszert is bevezet a szolgálat, amit hamarosan be is mutatnak a sajtónak.