Eljött az idő, hogy az Alkotmánybíróság visszakapjon valamennyit a kormánypártok által elvett jogköreiből – nyilatkozta Lenkovics Barnabás, az Alkotmánybíróság frissen megválasztott elnöke a szavazás után.
Úgy tekintek erre, mint egy próbaidőre, mind a magam részéről, mind a testület, mind pedig a politika részéről – mondta a megválasztását követő sajtótájékoztatón Lenkovics Barnabás. Az Alkotmánybíróság (Ab) elnökévé hétfőn választott alkotmánybíró ezt arra vonatkozóan mondta, hogy 2016. április 23-án megszűnik a bírói mandátuma, így a megbízatása (miután Paczolay Péteré 2015. február 24-én ér véget) mindösszesen egy év és két hónap lesz.
Lenkovics egy újságírói kérdésre kifejtette, hogy "tektonikai" változások zajlanak a világban, Magyarország és más országok is morális, szociális, pénzügyi válságban vannak, és ezek szerinte próbára teszik az emberi jogi bíráskodást, így szerinte útkeresési időszak lesz az elkövetkező több mint egy év, amelyben a három fél (a testület, ő maga és a politika) kipróbálhatja magát.
Arról, hogy mit gondol az Ab jogköreinek a korlátozásáról, a 2010 óta létező hatáskör-elvonásról, azt válaszolta, hogy ha hivatalba lép, minden érintett szereplővel beszélni akar erről. Szerinte eljött az ideje a korlátozások feloldásának, ugyanakkor megjegyezte, hogy nem biztos, hogy feltétlenül a törvénymegsemmisítő jogkör visszaadására kell gondolni, ami az adóügyi törvényeket érintő korlátozásokat illeti, mert szerinte vannak olyan területek, mint az ajánlások megfogalmazása, az alkotmánybírósági vélemény, amelyek alternatív megoldást kínálnak. Ugyanakkor szerinte reményteljes dolog, hogy Trócsányi László igazságügy-miniszter is nyilatkozott, hogy vissza lehetne adni az Alkotmánybíróságtól 2010-ben elvett jogköröket.
Lenkovics kifejtette, hogy ő kezdeményezte, hogy az ellenzéki pártok frakcióvezetőivel is találkozhasson hétfőn, ugyanis szerette volna, ha a képviselők egy eleven emberről szavazhatnak, ha benyomásokat szereznének róla, de sajnálja, hogy a DK, a Jobbik és az MSZP ezen nem vett részt. Viszont Schiffer Andrással "nagyon jó beszélgetést" folytatott. (Ennek ellenére csak kormánypárti szavazatokkal választották meg, legalábbis az MSZP nem vett részt a szavazáson, az LMP pedig nemmel szavazott.)