Itthon hvg.hu 2014. november. 25. 17:14

Emberarcú tényleges életfogytiglan?

Negyven év után kerülhet feltételesen szabadlábra egy ténylegesen életfogytig tartó büntetésre ítélt ember – a strasbourgi bíróság ítélete miatti lazítás azonban a lényegen keveset változtat.

Módosította a kormány a büntetőeljárási kódexet, és belekerült többek között a kegyelmi eljárás intézménye is. A tényleges életfogytiglanra (tényleges életfogytiglani szabadságvesztés, TÉSZ) ítélteknek eddig ugyanis nem volt semmilyen lehetőségük a büntetésük felülvizsgálatára, kivéve az elnöki kegyelem intézményét. Ezt azonban a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága sem fogadta el, mivel nem történik rendszeresen, kiszámíthatóan, így 2013 májusában a három rendbeli gyilkosságért és 19 rendbeli rablásért elítélt Magyar László ügyében úgy döntött Strasbourg, hogy a tényleges életfogytiglan intézménye a magyar feltételekkel embertelen, és azon változtatni kell. Mégpedig azért, mert az elítéltnek nincs reális, rendszeres lehetősége a büntetésének felülvizsgálatára, és a feltételes szabadon bocsátásra.

40 év után lehet kérelmezni
AFP / Mehdi Fedouach

A kormány erre hivatkozással vezeti be a kegyelmi eljárás intézményét, amellyel megteremti a felülvizsgálat lehetőségét. Amely csak egy lehetőség, nem jelent okvetlenül feltételes szabadulást. Erre látunk lehetőséget minden olyan országban, ahol az életfogytiglan büntetés létezik: Ausztriában pl. az életfogytiglanra ítéltek 15 év után kérhetnek felülvizsgálatot. Az új magyar szabályozás igen szigorú lesz: 40 év után adja meg a felülvizsgálat elméleti esélyét a TÉSZ esetében, életfogytiglani büntetés esetén pedig 25-40 év után (korábban ez 20 év, illetve 1995-99 között 15-25 év volt). Az elutasított kérelem után két évvel később lehet újra próbálkozni, ilyenkor pedig hatástanulmányok és szakvélemények alapozzák meg a döntést.

Az Alkotmánybírósághoz 2005-ben került egy kérelem a TÉSZ alkotmányellenességének vizsgálatára, amit a testület elfektetett egészen 2012-ig, onnantól bekerült az Alaptörvénybe, amelynek rendelkezéseit az Ab nem vizsgálhatja, így mentesült a megítélés alól.

"Ügyes"

A kormány ezzel a lépéssel egyszerre tett eleget Strasbourgnak, és tett az ellen, hogy nehogy „elvesszen a kriminálpolitikai arculat”, azaz elmondhassa, nem változtatott büntetőpolitikáján – mondta a hvg.hu-nak Kabódi Csaba, az Büntető Eljárásjogi és Büntetés-végrehajtási Jogi Tanszék vezetője, hozzátéve, nyilván még ezután is elő lehet jönni a „Bándy Kata gyilkosa 40 év múlva újra köztünk járhat”-retorikával, de a 40 éves távlat az elítéltnek továbbra is áttekinthetetlen. „Ügyes”, ahogy Kabódi aposztrofálja.

Az élet végéig történő elzárás nem embertelen
Dudás Szabolcs

Évtizedek monotóniája

A strasbourgi bíróság amúgy az élet végéig tartó fegyházbüntetést nem tartja embertelennek – ilyenkor az elítéltek nem az ismert börtönkörülmények között töltik életük évtizedeit, hanem egy bizonyos HSR-körletben (hosszú idejű speciális rezsim), amelyben van külön alvó és nappali tere a fogvatartottnak, és egy közösségi térben még némi aktivitást is folytathat, mint pl. edzhet.

A hosszú elkülönítés, a beszűkült léthelyzet, a monotónia, az évtizedes eseménytelenség egyes értelmezések szerint maguk is sértik az Európai Emberi Jogi Egyezmény 3. cikkelyét, és embertelennek minősülnek, de az Emberi Jogok Európai Bírósága nem így gondolja.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2025. február. 18. 19:45

Aki fél Hollywoodot bepalizta: a világ legsármosabb szélhámosa, Christophe Rocancourt

Máig Christophe Rocancourt az egyik legismertebb francia Hollywoodban, akinek ünnepelt sztárok, modellek és szépségkirálynők keresték a társaságát – többüket feleségül is vette. Kimagasló színészi képességeit és hihetetlen meggyőző erejét azonban nem a filmvásznon kamatoztatta: hol francia nemesnek, hol a Rockefeller család örökösének vagy Sophia Loren törvénytelen fiának, hol filmproducernek vagy menő bokszpromóternek adta ki magát, hogy a lehető legtöbb pénzt csalja ki áldozataiból. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.