Itthon hvg.hu 2014. november. 23. 19:07

Nagyon nyert a szocialista jelölt Újpesten

50-30 arányban győzött a szocialista Horváth Imre az újpesti időközi választáson. Az eredmény – amely Kiss Péternek is becsületére válna – annak fényében meglepő, hogy másfél hónapja biztosan nyert itt a Fidesz, és hogy a kampányban nyoma sem volt a kormányváltó hangulatnak. Schmuck Andor szerint viszont az összes párt megbukott.

 

Horváth Imre (MSZP)
ujpetvaros.hu

Fénykorát idéző győzelmet aratott az MSZP Újpesten. Majdnem teljes földolgozottság mellett az MSZP jelöltje, Horváth Imre 50,62%-on áll. Fideszes ellenfele Hollósi Antal 30,67%-ot szerzett. A harmadik a Jobbik színeiben induló, Urbán Flórián 9,82%-kal. Az LMP-s Kanász-Nagy Máténak 5,04%-a van, őt Schmuck Andor követi 2,52%-os eredménnyel. A többi induló nem érte el az 1%-ot.

Az első két szavazókör, ahonnét információ érkezett, már a szocialista jelölt győzelmét vetítette előre. Az egyikben majdnem kétszer annyi szavazatot kapott az MSZP jelöltje Horváth Imre, mint fideszes ellenfele Hollósi Antal. A másik körzetben is a baloldali jelölt végzett az élen, annak ellenére, hogy októberben ott alulmaradtak a szocialisták. Majd újabb körzetekből szállingóztak az eredmények. Egy kivétellel ezeket mind megnyerte Horváth. Az egyetlen körzet, ahol most 99-99 szavazattal patthelyzet alakult ki, októberben még nagyon a Fideszé volt, akkor polgármesterjelöltjük 159-95 arányban győzőtt a baloldali riválisa fölött. A számlálás alatt már a fideszesek is föladták. A helyi szervezetből származó információ szerint az első részeredmények ismeretében már elkönyvelték az MSZP győzelmét.

Áprilisban a körzetben Kiss Péter 40,67-35,28 arányban győzte le Hollósit. A jobbikos jelölt akkor 12,67, az LMP-s 7,64%-ot kapott. Újpesten hagyományosan jól szerepel a baloldal, ám 2010-ben itt is megtört ez a sorozat: az akkor még két újpesti körzetet elvitte a Fidesz. Azt megelőzően viszont nem sok babér termett a pártnak, mindegyik országgyűlési választást a szocialista jelöltek nyerték. Legföljebb annyi siker jutott a Fidesznek, hogy második fordulóra kényszerítették az MSZP-s jelöltet, mint például 2002-ben Kiss Pétert. Most nem csak azért nem lenne erre szükség, mert már nincs második forduló, hanem mert Horváth Imre egyből megkapta a szavazatok több mint felét.

A győztes szocialista jelölt és Tóbiás József MSZP-elnök is röviden nyilatkozott lapunknak. Az általuk elmondottakat itt olvashatják. Reagált a Fidesz országgyűlési frakciója is. Tuzson Bence Frakció-szóvivő által kiadott közlemény így hangzik: "az újpesti időközi országgyűlési választáson a várakozásoknak megfelelően minden maradt a régiben. Az MSZP meg tudta tartani azt a mandátumot, ami eddig is az övé volt, a tavaszi választáson ugyanis szintén az MSZP színeiben nyert mandátumot Kiss Péter."

 

Széles Gábornak is leesett

Korábban írtuk:

Az összes választópolgárhoz mérten alacsony, ám az időközi választások adataihoz viszonyítva inkább átlagos részvétel mellett zajlott a mai voksolás Újpesten. (Az októberi önkormányzati választáson 43%, az áprilisi országgyűlésin 67% volt a részvétel, a mai napon, másfél órával a szavazófülkék zárása előtt 28,9% jelent meg.)

A választást Kis Péter halála miatt kellett kiírni. A szocialista politikus tavasszal meggyőző fölénnyel diadalmaskodott, bár eredménye elmaradt a kilencvenes évekbeli, illetve a kétezres évek eleji támogatottságától, amikor is a körzet az egyik baloldali fellegvárnak számított. Igaz, az MSZP (illetve partnerei) soha nem tudott polgármestert adni Újpestnek, és ez a hagyomány ezen az őszön sem tört meg. Némi meglepetést okozott, hogy a szocialista jelölt megszorítani sem tudta a városrész fideszes elöljáróját, Wintermantel Zsoltot, és a testületben is masszív fideszes többség jött létre.

Az időközi választás hátteréről, a pártok esélyeiről és reményeiről bővebben az Újpesten bizonyítaná a Fidesz, hogy még mindig van ereje című cikkünkben olvashatnak.

 

Nem volt magas a részvétel
Túry Gergely

Az időközi a kétharmados többség szempontjából is téttel bír. Amennyiben az MSZP meg tudja őrizni a mandátumot, akkor az ellenzék reménykedhet abban, hogy néhány hónap múlva esedékes veszprémi időközi választást követően – amelyet Navracsics Tibor lemondása miatt kellett kiírni – megszűnik a Fidesz kétharmada, ugyanis, ha mind a két helyen kikap a kormánypárt, akkor elveszti minősített többségét.

Arról, hogy van-e értelme a kétharmados többség esetleges megszűnésével foglalkozni, az Időközi stogyélaty című írásunkban olvashatnak pró és kontra véleményt.

A képviselői helyért 13-an szálltak harcba. A Fidesz a tavaszi vesztest, a Károlyi Sándor Kórház sebész főorvosát, Hollósi Antalt, az MSZP egy volt határőrtisztet, jelenlegi önkormányzati képviselőt, Horváth Imrét, a Jobbik egy válogatott futballistát, az Újpest FC egykori játékosát, Urbán Flóriánt indítja. Ismét startvonalra állt a Szociáldemokrata Párt is, amelyik egyenesen az elnökét, az MSZP-t is megjárt Schmuck Andort jelölte. Az indulók közt van Kanász-Nagy Máté (LMP), Tanay Gábor Tamás (Jesz), Ács László (Zöldek), továbbá 5 független.

A szavazókörök zárásakor megkérdeztük a jelölteket a benyomásaikról. Hollósi Antal a részvétellel kapcsolatban annyit mondott, hogy kiegyenlített volt az egész körzetben, bár az szerinte is föltűnő, hogy Angyalföldön kevesen mentek el szavazni. Ez ugyan kedvező jel is lehet, de nem ezért bizakodó, hanem mert úgy véli, hogy a tavaszi voksok egy jelentős része Kiss Péter személyének szólt. Most azonban azt gondolja, hogy helyi ismertsége és munkája elegendő lehet a sikerhez, „de hát, két óra múlva okosabbak leszünk” – fűzte hozzá.

A szocialisták jelöltje, Horváth Imre azt gondolja, hogy egy időközin a 30%-os részvétel jónak tekinthető. Saját esélyeit illetően nem akart találgatásokba bocsátkozni, már csak azért sem, mert még nem volt olyan helyzetben, hogy 12 vetélytárssal kell megküzdenie, de „nyilván azért indultam csatába, hogy nyerjek is” – fejezte be mondandóját Horváth.

A jobbikosok még csak most gyülekeznek, ők később ígértek kommentárt a mai történésekkel kapcsolatban. Kalász-Nagy Máté az LMP aspiránsa azt reméli, hogy egyre többen szavaznak a „valódi változásra”, ami azt jelenti, hogy mind nagyobb számban utasítják el a két nagy politikai tömb jelöltjeit. Kampányában is azt hangsúlyozta, hogy eggyel több fideszes a Parlamentben fölösleges, eggyel több szocialista meg nem elégséges. Ennél több konkrétumot nem akart mondani, annyit tett hozzá, hogy személy szerint azzal lenne elégedett, ha az LMP országos átlagánál jobban szerepelne, de igazából az lenne a fontos, hogy a részvétel az utolsó pillanatokban még följebb kússzon. Egy 35%-os részvételen már nincs szégyellni való – vélekedett.

Schmuck Andor szerint viszont az összes párt megbukott. Az MSZDP elnöke ezt arra alapozza, hogy jócskán 50% alatt lesz a részvétel, noha politikailag „nem inaktív időket élünk”. Schmuck azt reméli, hogy eléri az 5%-ot.

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.