Itthon hvg.hu 2014. november. 18. 14:22

Kitiltási botrány: a külügy nem kapott írásbeli demarsot

A Vida-ügy bizonyítékaként is tálalt amerikai kétoldalas dokumentum mellé az amerikai nagykövetség semmi mást nem adott át a Külügyminisztériumnak.

Amikor Orbán Viktor lefecnizte az amerikai nagykövetség által a Külügyminisztériumhoz eljuttatott összefoglalóját a kitiltási botrány előzményéről, a kormány azt kifogásolta leginkább, hogy az iraton sem pecsét, sem dátum nem található. Ugyanakkor a hvg.hu arról írt, hogy a Külügyminisztérium szerint komolytalannak minősített dokumentum műfaja non-paper, és gyakran csatolják pl. demars mellé. A demars olyan dokumentum, ami a követség hivatalos tiltakozását tartalmazza, a kormány bízza meg nagykövetét, hogy adja át a fogadó ország vezetőinek, a célból, hogy tisztázzanak bizonyos kérdéseket.

Ezért lapunk múlt pénteken azzal a kérdéssel fordult a Külügyminisztériumhoz, hogy vajon nem egy demars mellékleteként, kísérőleveleként csatolta-e az Amerikai Nagykövetség non-papert. A nagykövetség kedd délelőtt a következő választ adta érdeklődésünkre: „ Az amerikai nagykövetség beosztott diplomatája a november 13-án tartott sajtótájékoztatón bemutatott fejléc, dátum és pecsét nélküli papíron kívül semmit nem adott át a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) részére.”

2011-ben elbagatellizálta a demarsot, ma ő vezeti a külügyet
MTI / Szigetváry Zsolt

A demars lehet írásbeli és szóbeli is, utóbbi megelőzi az előbbit, s ha a szóbeli tiltakozás nem vezet eredményre, azt írásban nyomatékosítja demarsot kiadó ország. 2011-ben az USA demarsot adott át Magyarországnak, amit próbált a külügy letagadni, pontosabban Szijjártó Péter azt mondta: "a diplomáciában démarche-nak nevezett hivatalos tiltakozásról nem kaptak jelzést a budapesti amerikai nagykövetségtől". Ő volt az is, aki elbagatellizálta az Orbán–Kounalakis-találkozón elhangzottakat, akkor még kormányfői szóvivőként. Ma már külügyminiszter.

 

 

Hirdetés