Itthon hvg.hu/MTI 2014. október. 29. 10:01

Kevés a bizonyíték: visszadobták a netadós tüntetők elleni eljárást

Rózsa Milán és a többi fogva tartott ügyét rendes eljárásban tárgyalják, mert a gyorsítotthoz nincs elég bizonyíték – döntött a Pesti Központi Kerületi Bíróság. A hat őrizetbe vett ember közül ötnek már megszüntették az őrizetét, egy esetben még az ügyészségi fellebbezést tárgyalják.

A Pesti Központi Kerületi Bíróság szerdán úgy döntött, hogy rendes eljárásban tárgyalja az internetadó elleni első tüntetésen őrizetbe vettek ügyét, mivel a gyorsított eljáráshoz nem állt rendelkezésre minden bizonyíték. Ez azt jelenti, hogy a már egyszer lezárt nyomozás újraindul, mert a jelenlegi bizonyítékok alapján a bíróság nem tudta tárgyalni.

A Fővárosi Főügyészség kedden közölte, hogy a demonstráción őrizetbe vett hat ember közül egyet szabadon engedtek, a többi gyanúsítottat viszont szerdán gyorsított eljárásban bíróság elé állítják garázdaság bűntette miatt, amiért megrongálták a Fidesz Lendvay utcai székházát.

A tavalyi Pride-on is elkapták az egyik letartóztatottat

A bíróság mindegyik gyanúsított őrizetét megszüntette, egyikükkel szemben viszont a bíróság lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el. Ezt viszont az ügyészség megfellebbezte, mert ők előzetes letartóztatásba helyeznék. A tárgyaláson résztvett forrásunk szerint a lakhelyelhagyási tilalom oka – amit a vádhatóság enyhének tart, és előzetest szeretne -, hogy ez ellen a fiatal ellen büntetőeljárás van folyamatban csoportosan elkövetett közösség tagja elleni erőszak miatt. 

A Fővárosi Főügyészség ezzel kapcsolatban az MTI érdeklődésére azt közölte: az illetékes kerületi ügyészség a 2013-as Budapest Pride elnevezésű rendezvényen a résztvevőkkel szemben elkövetett cselekményekkel összefüggésben emelt vádat a 35 éves Sz. Zoltán ellen idén augusztusban csoportosan elkövetett közösség tagja elleni erőszak bűntette miatt.

A főügyészség azt is közölte, hogy a bíróság elé állítás szabályai szerint nem lehet fellebbezni a bíróság azon döntése ellen, hogy az iratokat visszaküldi további eljárásra, így jelenleg a büntetőeljárás tovább folyik valamennyi gyanúsítottal szemben. Az ügyészség azért döntött a terheltek bíróság elé állításáról, mivel úgy ítélte meg, hogy annak törvényi feltételei a beszerzett bizonyítékok - egyebek mellett szakvélemény birtokában is - adottak voltak, a bírósághoz benyújtott feljegyzésben az ügyészség a tényállást és ezen belül a szakértői vélemény alapján a kárértéket is pontosan meghatározta. Ugyanakkor kétségtelen tény, hogy a bíróság elé állítás során korábban fontos bizonyítékokat szolgáltató tanúk nem jelentek meg - közölte a Fővárosi Főügyészség. 

Szükségtelenül voltak őrizetben?

A bíróságon B. Gábor védője kérte, mivel védence esetében az összes bizonyíték rendelkezésre áll, folytassák le az eljárást, a bíróság azonban arra hivatkozott, nem lehet az egyes ügyeket különválasztani. Sz. I. Ábel és Z. András védője, Magyar György szerint nemcsak a gyorsított eljárásnak, de az őrizetbe vételnek is hiányoznak a törvényi feltételei. A tárgyalás után újságíróknak azt mondta: "szakmaiatlan" az a sajtóban megjelent hír,  hogy a székházban tízmillió forintos kár keletkezett.

Az egyik fiatalt azzal gyanúsítják, hogy egy vodkásüveggel dobálózott, ügyvédje szerint teljesen szükségtelenül töltött őrizetben 3 estét. „Egy büntetlen előéletű, 19 éves fiatalemberről van szó, akinek rendezettek a körülményei, első éves egyetemi hallgató. Semmi szükség nem volt az őrizetbe vételére, szabadlábon védekezve is magától eljött volna a tárgyalásra” – mondta Fazekas Tamás, a Magyar Helsinki Bizottság jogásza.

Azt is kiemelte, hogy teljesen valótlanok azok a sajtóban megjelent nyilatkozatok, amelyek politikai aktivisták vandálkodásáról szólnak. „A védencem semmilyen politikai erőhöz nem kötődik, kizárólag azért volt ott a tüntetésen, mert nem ért egyet az internetadóval” – mondta Fazekas.

Túry Gergely

Vasárnap az internetadó elleni tüntetés végeztével egy néhány száz fős tömeg ment a Fidesz Lendvay utcai székházához, ahol régi hardverekkel, majd kövekkel is dobálni kezdték a házat. A párt állítása szerint tízmillió forintos kár eshetett az épületben. A rendőrség hat embert vett őrizetbe a helyszínen, köztük Rózsa Milánt, az Együtt-PM egykori aktivistáját, aki védője állítása szerint a kedélyeket csillapítani mászott fel a székház erkélyére, és nem azért, amit a rendőrség vélelmezett: hogy további erőszakra buzdítsa a szervezők kezéből kicsúszott tömeget.

Mint arról elsőként beszámoltunk, a vasárnapi demonstráción őrizetbe vett hat tüntető közül senki nem kerül előzetes letartóztatásba, bár a rendőrség ezt javasolta.

Hirdetés
hvg360 Szabó Yvette 2025. január. 08. 06:30

Washingtonban is pontosan tudják, ki az a Tóni

A magyar kormány is áldozatául esett a távozó Biden-adminisztráció alig leplezett tisztogatásának, és ezzel próbára tette Trump és Orbán barátságát. Arról a szankciós listáról ugyanis nem könnyű lekerülni, amelyre az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma korrupció miatt feltette Rogán Antalt.