Itthon Szlavkovits Rita 2014. október. 16. 11:20

Győzött, aztán bilincsben vitték el Merkel és az egyház szolgáját

A Szeged–Csanádi egyházmegyével is szembeforduló, a gádorosi plébánián lelkipásztori teendőket ellátó diakónus győzte le a községben már többször megválasztott fideszes polgármestert. Igaz, egy kis afférral kezdődött Maronka Lajos ciklusa: rendőrök bilincselték meg a férfit a választások éjszakáján, mert állítólag borosüveggel a kezében, italosan hangoskodott az egyik volt képviselő háza előtt.

A Békés megyei Gádoroson majdnem kétszer annyi szavazatot kapott vasárnap Maronka Lajos, mint a három cikluson keresztül a községet vezető, a Fidesz-KDNP által támogatott Prozlik László. Maronka tavalyig diakónusként szolgálta a helyi egyházközösséget, míg a püspök fel nem függesztette, mivel Maronka szerint őt sejtették a Szeged–Csanádi egyházmegyét az adóhatóságnál feljelentő ismeretlen személy mögött.

A diakónus elbeszélése szerint az elindult NAV-vizsgálattal párhuzamosan ellehetetlenült a helyzete, nem taníthatott hittant az egyház által átvett gádorosi iskolában, a püspökség lefoglalta a számítógépét, ami miatt Maronka az ügyészséghez is fordult. Aztán se az egyházmegyénél nem talált kivetnivalót a NAV, se a fennhatósága alá tartozó Gál Ferences Hittudományi Főiskolán. Majd az az ügyészség is megszüntette a diakónus által kezdeményezett kényszerítés miatti nyomozást.

Maronka Lajos misebort tölt szentmise előtt 2012-ben
MTI / Rosta Tibor

Azóta Maronka tartalékállományba került, felmentették a plébánia vezetése alól. Gádoroson a nagyszénási plébános látja el a teendőket, ám ha szükség van a szolgálatára, keresztelőre, esketésre, temetésre esetenként felkéri a szomszéd plébános, annyi a feladata.

Az egyházon belüli konfliktusokról a helyiek keveset tudnak, számukra az fontos – ahogy elmondták –, hogy a községben végre lezárult egy évek óta zajló hadakozás. Végre összefogtak a korábbi polgármestert leváltani akarók, megegyeztek abban, hogy támogatják a 2010 óta önkormányzati képviselőként is dolgozó diakónus közös polgármester-jelölti indulását, aki vasárnap a voksok 60 százalékát kapta. Igaz, egy kicsit bizarrul kezdődött a diadalmenet: vasárnap éjjel rendőrök vitték el bilincsben a frissen megszavazott polgármestert.

Mint ahogy az RTL Klub is beszámolt róla, a választási győzelem mámorában Maronka egy kicsit felöntött a garatra, az utcán hangoskodott, és mint megtudtuk, megzörgette a polgármester mellett kampányoló helyi iskolaigazgató házán is a redőnyt, tudtul adva győzelmét. A képviselői helyét elvesztő iskolaigazgató pedig a helyiek elmondása szerint kihívhatta rá a rendőrséget.

„Mindenki megbotolhat”

Szlavkovits Rita

„Eddig is a szegényeket szolgálta, eztán is azt fogja tenni” – veszi védelmébe a garázdaság gyanújába keveredett, frissen megválasztott polgármestert a Nagycsaládosok Egyesületének helyi vezetője. Az éppen vele szóba elegyedő asszony is Maronkát védi: „Csak megzörgette a választás éjjelén az iskolaigazgató redőnyét, tán vigasztalni akarta, mert az igazgató úr most nem kapott elég szavazatot, hogy ismét képviselő lehessen. Ő meg azt hihette, hogy randalírozó kamaszok, aztán kihívta a rendőrséget. De bárhogy is volt, már bocsánatot kért, láttuk a híradóban. Mindenki megbotolhat, így hát ő is” – mondta szerdai ottjártunkkor a széles nyilvánosságot kapott ügyről a gádorosi asszony.

Egy fiatal nő szerint egy kicsit furcsa, hogy valaki az egyházi szolgálatot először vegyíti, majd felcseréli a közéleti feladatokkal. Ugyanakkor miután a felmentéssel megszűnt Maronka munkája, neki is meg kell élnie valamiből.

A férfi 2001 óta él a településen, diakónusként elmondása szerint felépített egy közösséget, reméli, polgármesterként megakadályozhatja, hogy teljesen szétessen a település. „Elöregedett a község, fel kell varrni a ráncokat” – foglalja össze röviden tennivalóit Maronka Lajos polgármesteri íróasztala mögött.

„Jó lenne, ha megkérdeznék, mi legyen ebédre”

Maronka a Vajdaságban született, Szabadkán a papneveldében végezte el középiskolai tanulmányait, majd Németországba került, ahol kamionosként dolgozott. A mélyen hívő ember itt végezte a teológiát és a diakónusképzőt, családot alapított, felvette a német állampolgárságot, és belépett a német kereszténydemokrata pártba (CDU).

Amikor 2001-ben áttelepült Magyarországra és diakónusként keresett állást, a Szeged–Csanádi egyházmegye alkalmazta és helyezte Gádorosra. Maronka diakónusként misét ugyan nem tarthat, de igeliturgiát igen, eskethet, temethet is. A tartalékállományba helyezése óta mindezt mértékkel teheti, csak a legszükségesebb esetekben kérheti fel őt a nagyszénási plébános, miközben Maronka főnöke továbbra is a püspök. (A diakónus felszentelt személy, az egyházi rend szentségének ez az egyik fokozata. Az állandó diakónusok nem lesznek áldozópapok, így civilként akár párttagok is lehetnek, közéleti tevékenységet is folytathatnak. – szerk.)

„Mint Magyarországon élő CDU-tag, tulajdonképpen közvetlenül Angela Merkel alá tartozom” – mondja tréfásan a státuszával kapcsolatban Maronka, aki 2010-ben állítása szerint Kiss-Rigó László megyéspüspök biztatására került be az önkormányzati képviselő-testületbe. A helyiek inkább úgy emlékeznek, a püspök csupán engedélyezte számára a politikai szerepvállalást. A gádorosiak többsége örül a mostani változásnak, mivel már 2010-ben szerették volna többen leváltani Prozlik Lászlót, de akkor még három fele húzott az ellenzék, és csak mostanra sikerült az ellenlábasoknak megegyezniük.

Maronka Lajos sepreget Gádoroson, a Kisboldogasszony katolikus templomban
MTI / Rosta Tibor

Noha Maronka is jobboldali konzervatív, mégis mást szeretne a község többségével együtt: „Az addig rendben van, hogy mindig kapunk ebédet, de az is jó lenne, ha időnként megkérdeznék, hogy mi legyen ebédre.” Maronka szerint sok pénzt elköltöttek a Viharsarokban, szebbek lettek a falvak, de az emberek hétköznapjai nem lettek jobbak, ugyanolyan szegénység van mindenütt. A hétfőn hivatalába lépő polgármester szerint nem véletlenül szaporodtak el a környéken a független polgármesterek, akiknek egy része a Fidesznek hátat fordított, de jobboldali politikus.

A Viharsarok függetlenjei
Bár Simonka György, Békés megye országgyűlési képviselője, a Fidesz-KDNP választókerületi elnöke ugyan éjt nappallá téve dolgozott, mégsem sikerült polgármesteri székbe juttatnia mindenütt a jelöltjeit. A 27 dél-békési település felében vagy a korábbi független polgármesterek maradtak, vagy a mostani helyhatósági választáson a Fidesz-KDNP jelöltjeivel szemben indulók kerültek nyerő helyzetbe, ami azt jelzi, hogy a kormánypártoknak a kistelepüléseken a legkisebb a befolyása. A Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. máig nem lezárt földügyei miatt megrázott városban is független polgármestert választottak Simonka jelöltje helyett. Magyardombegyházon is maradt polgármester a falut 2010-ben a Parlament elé koldulni kivezénylő Dús Ildikó. Nagyszénáson a négy éve még a Fidesz színeiben induló Nyemcsók István nyert, pedig időközben összekülönbözött a jobboldali párttal, így most függetlenként indult egy fideszessel szemben. Ráadásul Simonka fő támaszát, a medgyesegyházi Ruck Mártont sem választották meg újra a helyiek, helyette korábbi polgármesterüknek, a valaha SZDSZ-es Nagy Bélának szavaztak bizalmat. Gádoroson a három ciklust „leszolgált”, most is fideszes támogatással induló Prozlik Lászlót verte a község egyházközösségének lelkipásztori teendőit is ellátó diakónus.
Hirdetés