2014. október. 13. 14:00 Cs. B. Utolsó frissítés: 2014. október. 14. 18:19 Itthon

Jó sokat utazhatnak majd a Vizó-ügy vádlottai

Debrecenbe kell majd járnia tárgyalásokra a vesztegetéssel vádolt Vizoviczki Lászlónak és társainak, illetve védőiknek, miután az Országos Bírósági Hivatal elnöke az ottani katonai tanácsot rendelte ki annak lefolytatására – közölte a hvg.hu megkeresésére a Fővárosi Törvényszék szóvivője, Póta Péter.

Mintegy két hónapja emelt vádat a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) a rendőrségi vesztegetési botrány során ismertté vált Vizoviczki László ügyeiben. Az ügyészség 53 vádlottal szemben két vádiratot nyújtott be. Ismert, hogy ezekben a főügyészség korrupció elleni ügyek osztályán rendőrök és a NAV munkatársainak bevonásával alakult nyomozócsoport 2012. február óta széles körben folytatott nyomozást a Nemzeti Védelmi Szolgálat feljelentése alapján.

A két vádpont egyike szerint Vizoviczki több volt rendőri vezetővel együtt vesztegetést követett el egyéb bűntettek mellett. A 22 vádlott közül kilencen bűnszervezetet alkottak. Ezen társaság tagjainak kell majd állandóan Debrecenbe utaznia a tárgyalásokra, miután az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke, Handó Tünde döntése alapján ott lesz a legjobb helyen az eljárás bírósági szakaszának lefolytatása.

A Vizó-ügy másik szála a költségvetési csalás, amelyet a KNYF közleménye alapján az éjszakai élet egykori császára 32 társával hajtott végre mégpedig bűnszervezetben, üzletszerűen és különösen nagy vagyoni hátrányt okozva. A két vádirat alapján összesen 331 bűncselekmény elkövetése róható a vádlottak terhére, a legsúlyosabb bűncselekmények elkövetőire 5 évtől 25 évig terjedő szabadságvesztés büntetés szabható ki – jegyezte meg az ügyészség. A vádlottak között 7 volt rendőr, köztük 5 volt vezető beosztású rendőrtiszt, volt tűzoltó százados, pénzügyőr főhadnagy, egy önkormányzat köztisztviselője és egy közegészségügyi felügyelő található.

A fővárosi helyett vidéki bíróságok

A Központi Nyomozó Főügyészség vizsgálódása miatt a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsa lenne az illetékes Vizoviczkiék büntetőügyében, de az Országos Bírósági Hivatal elnöke élt azzal a lehetőséggel, hogy az ügyet másik város ítészéhez utalja, így került az ügy Debrecenbe. Emlékezetes, a BKV-pert, a volt főpolgármester-helyettes, Hagyó Miklós és társai büntetőügyét Handó Tünde kijelöléssel Kecskemétre helyezte át. Ez alapján 2012. június 13-án kezdte meg a bizonyítási eljárást Hadnagy Ibolya bírói tanácsa. A kémügyet, amelyben Szilvásy György egykori titokminiszter és Galambos Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal (ma Alkotmányvédelmi Hivatal) korábbi főnöke is érintett volt, a Debrecenben Törvényszék Katonai Tanácsa tárgyalta, amelyhez most a vesztegetési szál is kerül.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.