Bár a biztosjelölt személyére igent mondtak Brüsszelben, nem a neki szánt területet kapja meg Navracsics Tibor. Személyét 15:10 arányban elfogadta az Európai Parlament kulturális és oktatási bizottsága, portfóliójára azonban 14 tag nemmel szavazott, 12 igen szavazat ellenében. A Fidesz hétfő este közleményt adott ki, amelyben egyértelmű sikernek nevezték Navracsics meghallgatását. Deutsch Tamás EP-képviselő szerint a mai szavazás egy baloldali ajánlás Junckernek, aki végül is kimondja a végső szót Navracsics portfóliójáról.
Navracsics személyére igen, a posztjára azonban nemet mondott Brüsszelben az Európai Parlament kulturális és oktatási bizottsága – olvasható Jávor Benedek Facebook-oldalán.
A Párbeszéd Magyarországért EP-képviselője azt írta, Navracsics személyét 15 igen, 10 nem szavazattal, 2 tartózkodás mellett fogadta el a bizottság, és "a szocik csak megszavazták". A jelölt portfóliójára 14 nem, 12 igen szavazat érkezett. Jávor szerint ez azt jelenti, hogy Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének új feladatot kell találnia Navracsics Tibor számára.
Szanyi Tibor szocialista EP-képviselő azt írta, bár Navracsics Tibor lehet még EU-biztos, biztosan nem az eddig neki ajánlott területen, azaz az ifjúság-, kultúra-, sport- és állampolgári ügyekben.
A liberálisok szövetsége a Twitteren közölte, hogy nemmel szavazott a biztosjelöltre a bizottságban. Két zöldpárti képviselő, Terry Reintke és az osztrák Michel Reimon is hírt adott arról, hogy Navracsics nem kapta meg a neki szánt posztot.
Ha egy bizottságban valakit leszavaznak, azt "nagyon nehéz visszahozni"
A hétfői döntés elvben azt jelenti, hogy Navracsics valaki másnak a posztját veheti át. Ezzel azonban az a baj, hogy a jelöltek nagy többsége már sikeresen átment a vizsgán, így nem sok lehetőség van a cserére. Feltehető, hogy tovább fogják nyírni a portfólióját, pedig, mint arról korábban a Der Standard híre alapján beszámoltunk, már mostanra eléggé lecsupaszították a Navracsics Tibornak szánt biztosi területet.
A menetrend most a következő lehet: a meghallgatások kedden tartanak még, így Jean-Claude Juncker legkésőbb kedd estére már tisztában lehet vele, kire mondtak nemet az EP-ben. Szerdán ülnek össze az EP bizottsági elnökei, hogy közös álláspontot alakítsanak ki, de ez a játékszabályok szerint már inkább csak formalitás, hiszen minden elnök saját bizottságának támogató, vagy éppen elutasító döntését képviseli. Csütörtökön ennek fényében az EP frakcióvezetői találkoznak, itt elvileg még van lehetőség egy-egy előzetes döntés megváltoztatására, de brüsszeli forrásaink szerint ha egy bizottságban valakit leszavaznak, azt "nagyon nehéz visszahozni". Így nincs sok esély a magyar biztosjelölt számára sem.
Mivel az önmagát jelölő volt szlovén kormányfőt, Alenka Bartuseket személyében sem találta alkalmasnak az EP, a bővítési biztosjelölt Jonathan Hillt pedig Navracsicshoz hasonló módon kaszálták el, minimális mozgástér talán maradt, bár ez is inkább csak elvi lehetőség: az EU bővítésében közvetlenül érdekelt tagállamra ugyanis (Magyarország a Nyugat-Balkán miatt ilyen) sosem osztották még a bővítést, Bartusek pedig alelnök is lehetett volna energiaunióért felelős biztosként, ilyen komoly pozíciót Magyarországra biztosan nem szabhatnak jelenlegi negatív megítélésünk miatt.
Túl sok idő már nincs brüsszeli forrásaink szerint, mivel az ukrán válság, a gazdasági problémák, a tervezett gazdaságélénkítő csomag, és egy sor nagyon fontos ügy miatt semmiképpen nem fogják elhalasztani a szavazást, az Európai Parlament október 22-i plenáris ülésén dönteni fognak a Juncker-bizottságról.
Molnár Csaba: Ez a különbség Kovács Lászlóhoz képest
Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció EP-képviselője a hírre úgy reagált: Navracsics Tibor hiába tagadta meg többszörösen is Orbán Viktort és határolódott el a magyar médiatörvénytől, illetve a kormány oktatáspolitikájától az EP kulturális bizottság írásbeli kérdéseire adott válaszaiban, hogy "jól fizető állást kapjon", ez már nem volt elég. "Navracsics Tibor a mai napon a pótvizsgán is elbukott, nem tudta bebizonyítani, hogy európai elkötelezettségű ember, ez annyira megalázó vereség, hogy ideje lenne új politikai pálya után néznie" – mondta Molnár Csaba.
A hvg.hu felvetésére, miszerint Kovács László esetében az MSZP annak idején nem tartotta "politikailag halottnak" a volt külügyminisztert, miután őt elmeszelték mint energetikai biztosjelöltet, Molnár Csaba azt mondta, Kovács Lászlót "csak" szakmailag tartották alkalmatlannak, de Navracsics Tiborral szemben az merült fel, hogy az európai értékek képviseletére is alkalmatlan, ami lényeges különbség.
Fidesz: Siker Brüsszelben
A kormány üdvözli, hogy az EP szakbizottsága alkalmasnak találta Navracsics Tibort az EU-biztosi posztra. Kurucz Éva arra nem tért ki, hogy a bizottság leszavazta a magyar jelölt portfóilóját, csak arról írt, hogy a szakterület meghatározása amúgy is Juncker hatáskörébe tartozik.
Navracsics Tibor meghallgatása az Európai Parlamentben egyértelmű siker volt a Fidesz szerint. A kormánypárt hétfő esti közleményében azt írta, Navracsicsnak az EP illetékes szakbizottságai előtt nyújtott teljesítménye az egyik legjobb volt a biztosjelöltek között. Navracsics Tibor felkészültségét érdemben senki nem tudta megkérdőjelezni, alkalmassága mindenki számára világossá vált. Ennek köszönhetően a parlament illetékes bizottságában ülő képviselők többsége támogatta a jelölését – írták.
A parlamenti szakbizottság baloldali többsége ugyanakkor módosítást javasolt a portfólió tartalmát illetően, ahogy ez várhatóan más biztosok esetében is bekövetkezik – folytatták. A biztosi portfóliók részletes tartalmát illetően a bizottság elnökének kizárólagos hatáskörében van a döntés – hívta fel a figyelmet a Fidesz. Az elmúlt hetek balról értekező pártpolitikai alapú és ideológiai jellegű támadásait is figyelembe véve különösen nagy sikernek tartja a néppárti delegáció, hogy Navracsics Tibort a szakbizottság meggyőző többséggel támogatta – zárták közleményüket, majd gratuláltak Navracsicsnak a Fidesz-KDNP EP-delegációja nevében.
Deutsch Tamás hírmagyarázó
Előzetesen Deutsch Tamás és Szájer József fideszes EP-képviselők is azt írták a Twitteren, hogy a bizottság támogatta Navracsicsot. Deutsch a Facebook-oldalán is írt a hétfői szavazásról. Szerinte az "egy méretes bullshit" ,amit a "JávorSzanyiMolnár hármak bandája mond", ugyanis kizárólag az Európai Bizottság elnöke határozza meg, kinek mi a portfóliója az Európai Bizottságban.
Deutsch szerint a Navracsics portfóliójával kapcsolatos baloldali nem egy ajánlás Junckernek és kizárólag azt a célt szolgálja, hogy az EP baloldali frakciói "ne veszítsék el teljesen az arcukat azért, mert a 'fasiszta' magyar jelöltet minden előzetes ideológiai handabandázásuk ellenére végül is megszavazták".
"Ráadásul pont a magyar baloldal jajgatott azért, hogy Navracsics oktatási portfóliója milyen gáz, nekik kéne a legjobban örülniük, ha mást kapna Navra:-))" - tette hozzá.
Az ügyben hallatta a hangját Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető is: szerinte kudarcot vallott a szocialisták aknamunkája. A kis baloldali ellenzéki pártok európai uniós képviselői próbálták megakadályozni, hogy Navracsics Tibor európai uniós biztos legyen, de ez nem sikerült. A következő hetek európai egyeztetésén el fog dőlni Navracsics Tibor portfóliója is - írta.