Számokkal indokolja Rétvári, hogy a gyerekek szeretik az egész napos iskolát
A diákok 11 százaléka soha nem maradt bent a délutáni programokon az egész napos iskolában, 26 százalék pedig csak heti néhány napon. Ennek ellenére Rétvári Bence szerint a számok azt bizonyítják, hogy a gyerekek örülnek az egész napos iskolának.
Kunhalmi Ágnes szocialista parlamenti képviselő az egész napos iskolával kapcsolatban tett fel írásbeli kérdést az Emminek, erre válaszul Rétvári Bence számokkal támasztotta alá, hogy az egész napos iskola intézménye bevált.
Rétvári azt írta, az "eddigi adatgyűjtés alapján" az iskolák fontosnak tartják az egész napos iskola intézményét, a még kifutó jelleggel működő iskolaotthonos nevelés-oktatást, valamint a tizenhat óráig tartó iskolai benntartózkodást is, ezeken a foglalkozásokon ugyanis az eltérő fejlődési ütemű gyerekek sikerélményhez juthatnak és külön segítséget kapnak.
"A tanórán kívüli foglalkozások heti óraszáma összesen mintegy 353 000 óra volt. Ebből felzárkóztatásra mintegy 86 000 órát, az összes óraszám kb. 24 százalékát fordítják az intézmények. A tehetséggondozásra heti 61 663 óra jutott a Klik fenntartású intézményekben" – írja Rétvári, majd azzal folytatja, hogy délutánonként 54 000 pedagógus maradt benn az iskolákban, az általános iskolában tanuló 610 014 gyerekből pedig 384 766 mindennap részt vett a délutáni foglakozásokon, mintegy 67 000 tanuló viszont soha. Ez a tanulók létszámának 11 százaléka, 26 százalék pedig hetente 2-3 nap maradt csak bent.
A felmentések leggyakoribb indokai között szerepel a tartós betegség, egyéb egészségügyi megfontolások, a szülő otthon tartózkodása, illetve a szülők kezdeményezésére történő magánórákra járás. Az alsó tagozatos tanulók felmentési indokaként a szülők elsősorban a foglalkozások alóli felmentést tartós betegségre, otthon tartózkodása tekintettel kérték.
"A fenti számokból egyértelműen látszik, hogy az egész napos iskola mint új iskolaszervezési forma bevált, és a pedagógusok segítségével a tanulók örömmel veszik igénybe a számukra kínált színes, sokrétű programokat" – írja Rétvári, bár arra nézve nem készült felmérés, hogy a diákok amúgy tényleg szívesen maradnak-e bent az iskolában, vagy sem.