Schmidt Mária, a Sorsok Háza szakmai vezetésével megbízott jobboldali történész a Heti Válaszban kritizálta Lázár Jánost, amiért Zoltai Gusztávot nevezte ki tanácsadójának, és szerinte ezek után az sem lenne meglepő, ha Gyurcsány Ferencet is maga mellé ültetné.
A Heti Válaszban Love story címmel írt cikket Schmidt Mária történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója a Sorsok Háza projektről. Schmidt, akit a kormány a Sorsok Háza szakmai vezetésével bízott meg, leírja, hogy mit tervez a Sorsok Házában, majd hosszasan taglalja, hogy kik és hogyan próbáltak keresztbe tenni neki és a terveinek.
Schmidt Mária cikkében azt írja, hogy a Mazsihisz fordította ellene a nemzetközi szervezeteket is, majd külföldi diplomaták próbáltak nyomást gyakorolni rá, a cikke végén pedig kitér arra, hogy Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter éppen Zoltai Gusztávot, a Mazsihisz idén áprilisban lemondott elnökét választotta tanácsadójának.
Schmidt sérelmezi, hogy "a pufajkás és munkásőrmúltú, egykori MSZMP-tag" Zoltai a 2014. áprilisi távozásáig vezető szerepet játszott a programok ellehetetlenítésében, Lázár pedig azóta közölte, hogy a Sorsok Házát csak konszenzusos megoldással fogják megnyitni, vagyis csak akkor, ha a hazai és nemzetközi zsidó szervezetek, valamint a holokauszttúlélők is egyetértenek vele. Schmidt ezt úgy értelmezi, hogy ezzel a zsidó szervezetek vétójogot kaptak az ő szakmai vezetése mellett megvalósuló kiállításhoz annak ellenére, hogy semmilyen módon nem finanszírozták a projektet, ezért szerinte ez szembemegy az állami szuverenitás elveivel is.
"Lázár János újra kifejezésre juttatta, hogy azok az erkölcsi értékek, az a fajta értékközösség, ami a jobboldali politikai tábort meghatározza, az ő számára nem jelentenek semmit" – írja Schmidt, aki még azt is hozzáteszi, hogy ezek után nem kellene meglepődni azon sem, ha Lázár "maholnap azt a Gyurcsány Ferencet ülteti majd ki maga mellé kormánytanácsadóként, akinek az őszödi beszédére néhány hete pozitív példaként hivatkozott".
Schmidt szerint Lázár nem érti, hogy itt nem hatalmi praktikákról vagy háttéralkukról van szó, hanem elvekről, hitről, identitásról. "Ha a politika a mindent átható cinizmusra és az elvtelenségre látszik lecsupaszodni, akkor megkezdődik a visszaszámlálás" – írja.
Zoltai kinevezését Schmit Mária korábban is kritizálta a Magyar Nemzetnek, Orbán Viktor pedig állítólag provokációnak nevezte a dolgot.