Itthon hvg.hu 2014. szeptember. 29. 13:13

Már megint levelet írtak a békemenetesek: ezúttal az amerikai nagykövetségre

A Civil Összefogás Fórumnál és a Civil Összefogás Közhasznú Alapítványnál meglepődtek azon, hogy az amerikai nagykövetség megbízott ügyvevője a magyar civilek elleni támadásról beszélt az ATV-ben múlt héten. M. André Goodfriendet az amerikai elnök civilekkel kapcsolatos nyilatkozatáról kérdezték a műsorban. Az Orbán-kormányt támogató Békemeneteket szervező CÖF nyílt levelet írt az ügyvivőnek, amelyben azt sugallják, hogy arányaiban nézve nincsenek nehéz helyzetben a magyarországi civil szervezetek. Adtak egy kicsit az Ökotársnak és Kálmán Olgának is.

Az amerikai elnök a Clinton Globális Kezdeményezés nevű szervezet New York-i éves tanácskozásán múlt csütörtökön arról beszélt, hogy a civil társadalmakra nehezedő nyomás a demokrácia eszméjének aláaknázását célozza, és a rossz példák között említette Magyarországot.

A budapesti amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője aznap az ATV Egyenes beszéd című műsorában egyebek mellett arról beszélt, hogy az Egyesült Államok nem akar szankciókat Magyarország ellen, hanem az a célja, hogy felhívja a kormány figyelmét a civilek félelmeire, illetve erősítse a civil társadalmat és a demokratikus intézményrendszert.

André Goodfriend
MTI / Hornéczy Barnabás

M. André Goodfriend azt mondta, hogy Magyarország imidzse csorbát szenved, ha nem rendezi megnyugtatóan a civilek ügyét, és ilyen képet fog sugallni magáról a szövetségesei felé. Erről szólt Obama e heti üzenete is – magyarázta.

A Civil Összefogás Fórum még szeptember elején fordult nyílt levélben fordult Barack Obama amerikai elnökhöz a Magyarországot elmarasztaló írásokkal kapcsolatban.

A CÖF úgy érzi, Obama válaszol nekik

 A CÖF-CÖKA hétfőn újabb nyílt levelet tett közzé a magyar civilekkel kapcsolatban, ennek címzettje már M. André Goodfriend ügyvivő volt.

A békemenetesek szerint „az Egyesült Államok és Magyarország szövetsége szent és sérthetetlen”. Megköszönték, hogy a nagykövetségen átadhatták múltkor az Obamának címzett levelüket, és jelezték: „úgy érezzük, hogy Magyarország egyik legjelentősebb polgári közösségének levelére rövidesen válaszolni fog” az amerikai elnök.

„A válasz azért is fontos számunkra, mert az – legyen negatív, vagy pozitív – a tanulságok levonása után iránymutató lehet népes közösségünk számára” – tették hozzá.

Szerintük az előzmények fényében meglepő volt, hogy M. André Goodfriend „az ATV riporterének nyomására” általánosságban kijelentette: a magyar kormány a civil közösségek ellen látható módon támadást indított.

Ugyanakkor a magyar kormányt támogató Békemenet szervezői „megnyugvással vették tudomásul”, hogy az ügyvivő „elhárította a riporter pártérdekű provokációját”. Az szerintük azt célozta ugyanis, hogy a diplomata mondja ki, hogy Magyarországgal szemben az Egyesült Államok szankciókat fog alkalmazni. Az ügyvivőt Kálmán Olga kérdezte az Egyenes beszéd című műsorban.

 Nincs itt semmi gond

Magyarországon 70-80 ezer civil szervezet működik, és a CÖF szerint a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal „a Norvég Alap pénzosztó tevékenységét vizsgálva 13 szervezetnél végez ellenőrzést”.

A Kehi hivatott a Nemzeti Együttműködési Alap kiírt pályázatainak nyerteseit és veszteseit egyaránt vizsgálni. Ez az alap majdnem 13 ezer pályázatot fogad be, és az éves, 3 milliárd forintos keretből körülbelül 5 ezer pályázatot nyilvánít nyertesnek – tették hozzá.

Összehasonlításképpen az ÖKOTÁRS Alapítvány évi másfél milliárdos keretéből majdnem 150 szervezetet nyilvánított nyertesnek, miközben a pályázati keret több mint hármadát 13 szervezet nyerte el. Ezt a gyakorlatot a jövőben valószínűleg érdemes megváltoztatni – vélik a CÖF-nél.

A Norvég Civil Alap kezelői magukra nézve is kötelezőnek elfogadhatnák a magyarországi civil törvény előírásait, amely többek között a közpénzek elosztását részletességgel szabályozza.

A cöfösök elmagyarázták az ügyvivőnek azt is: nyugati országok mintájára nálunk sem tilos, hogy a különböző pártok alapítványai és az önkormányzatok támogassák azokat a civil közösségeket, amelyek velük azonos vagy hasonló értékrendet képviselnek, és a közjót szolgálják.

Az ilyen juttatások szigorú pénzügyi- és adószabályokhoz vannak kötve. A CÖF-CÖKA is önmagára nézve is kötelezőnek fogad el minden törvényes vizsgálatot – jelezték.

A nyílt levélben megjegyezték azt is, hogy milyen hatékonyan működik a civil kontrol az Egyesült Államokban. Szerintük ennek köszönhető volt például az, hogy „fény derült a Watergate ügyre, vagy éppen Clinton elnök fehérházi liezonjára”.

Hirdetés