2014. szeptember. 18. 15:18 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. szeptember. 18. 16:51 Itthon

Hagyták lerohadni, most már bontható a Hild-ház

Az illetékes kormányhivatal engedélyezte, hogy visszabontsák a Király utca 40. alatt lévő Hild-házat, amelynek sikerült ugyan a bontását megakadályozni az elmúlt nyolc évben, de közben annyira szétrohadt, hogy augusztusban leszakadt az egyik födéme.

Mégiscsak lebontható a Király utca 40. szám alatti Hild-ház, amelynek bontását mindeddig a zsidónegyed kulturális értékeiért kiálló Óvás! Egyesületnek sikerült megakadályoznia – írja a Népszabadság szerdai cikkében.

A ház történetéről sokat írt a hvg.hu is, például itt: a terézvárosi önkormányzat által eladott háztömb helyére az Autoker Holding új építésű házat tervezett, és annak ellenére bontani kezdték, hogy ahhoz a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal engedélye lett volna szükséges, miután az épület műemléki környezetben áll. Az Óvás! Egyesület felhívásai nyomán a bontást 2007-ben leállították, de az épület visszafordíthatatlan károkat szenvedett.

Az épületet annyira hagyták lerohadni, hogy augusztus 20-án leszakadt az egyik födéme, ennek nyomán viszont már Budapest Főváros Kormányhivatala engedélyezte (a Forster Központ és a kerületi tervtanács által is támogatva), hogy a földszintig lebontsák az épületet. Viszont az engedélyt úgy adták ki, hogy a háromemeletnyi homlokzatot Hild eredeti tervei szerint kell visszaépíteni.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.