A Magyartanárok Egyesülete szerint a hetedikes irodalomtankönyv inkriminált részlete az egyik szerző állításával ellentétben nem nyolc éve szerepel a könyben, hanem most, erre a tanévre készült és a szöveg súlya is most változott meg, amióta a kormányfő és a CÖF "Nyugat-ellenes szólamokat kezdett hangoztatni".
Feltűnést okozott az utóbbi napokban a hetedikes irodalomtankönyvben szereplő, Nyugat-imádatról szóló szöveg. Valaczkó András, a kritizált munka egyik szerzője a hvg.hu-nak múlt héten úgy kommentálta az irodalomkönyvet, benne főként a 13. oldalon található Nyugatimádat napjainkban című vitaindító szövegrészt ért kritikákat, hogy félreértés áldozata lett, és úgy tűnik, mintha „ezeket a nyolc évvel ezelőtt megjelent sorokat mai aktuálpolitikai törekvéseket kiszolgálva” írta volna, holott ő nem foglalkozik ilyesmivel és nem is ért hozzá.
A Valaczka szerint nyolc éve íródott szövegrész a Nyugat-imádatot többek között a CNN amerikai hírcsatorna műsorainak nézésével vagy a Coca-Cola üdítő fogyasztásával és a Nike cipő hordásával illusztrálja, a kritikák szerint pedig köszönőviszonyban sincs a tankönyv célcsoportjának életvilágával, vaskalapos gondolkodást tükröz, nyelvezete pedig elavult.
Arató László, a Magyartanárok Egyesületének elnöke a Facebookon vasárnap arról ír, hogy miért nem nyilatkoztak a szövegről az elmúlt nyolc évben, és most miért teszik ezt mégis meg az egyesület részéről.
"Az Alföldy-Valaczka az idén lett kötelező – állami – tankönyv, eddig egy volt a piacon lévő sok közül. Az inkriminált szöveg nem nyolc éve került ebbe a könybe, hanem most, eredetileg a Tóth-Valaczkában szerepelt csak" – olvasható a közösségi oldalon.
Valaczka András a hvg.hu-nak tett állítása arról, hogy a szöveget nyolc éve írta, s ma másképp írná meg, Arató szerint sántít, mert az Alföldy-Valaczka bírált változata – amint azt az előszó is hangsúlyozza – idén, erre a tanévre készült. A bírált szöveg tehát a friss, javított kiadásban szerepel, azaz a szerző most is és nem csupán nyolc éve döntött róla – írja a Magyartanárok Egyesületének elnöke, hozzátéve: ráadásul az Alföldy-Valaczkában "szervetlenebb és kínosabb helyen" található az adott gondolatmenet, mint a Tóth-Valaczkában.
"A kormányfő – és az őt hevesen támogató CÖF – az utóbbi években kezdett el Nyugat-ellenes szólamokat hangoztatni, ezért a szöveg akusztikája, súlya most változott meg. Most került új fénybe" – véli Arató, aki azt is írja: nem figyeltek fel a bajra, ő például a tévéből értesült először a dologról és ezért nézett utána.
"Az egyesület mint megkérdezett szakértő reagált egy közfigyelmet kiváltó jelenségre. Képtelenség lenne minden tankönyv minden hibáját szóvá tennünk, az elektronikus sajtó sem foglalkozna könyvrecenziókkal. Viszont, ha megkérdeznek bennünket, kötelességünk reagálni. Ez most történt meg. Ezért a választmány nevében visszautasítom a tisztességtelenség vagy a politikai elfogultság vádját" – szögezi le, hozzátéve: annak nem örül, hogy ez több híradóban vezető hír lett, mivel mértéktévesztésnek, illetve a kérdés átpolitizálásának érzi.