Itthon Neuberger Eszter 2014. szeptember. 07. 21:15

Gázgyári capriccio a magyar Szilícium-völgyben

Virágzó startup-paradicsom az egyik oldalon, bizonytalan jövőjű ipari kulturális örökség a másikon. Míg a nagy nemzetközi IT-cégek mellett feltörekvő kisvállalkozások vagy az új egyetemi campust is magába foglaló Graphisoft park rohamtempóban fejlődnek, szomszédságukban, az 1984 óta üresen kongó gázgyári épületegyüttes toronyóráján megállt az idő. A Graphisoft park fennállásának tizenötödik évfordulója és az Aquincum Campus átadása alkalmából szervezett nyílt napon jártunk, és kérdeztünk múltról, jelenről és jövőről.

Pénteken a 100 éves Óbudai Gázgyárnak is jutott egy szelet a tizenöt éve az iparterületen felépített Graphisoft park születésnapi tortájából. A mostantől az IBS Nemzetközi Üzleti Főiskolának és az Aquincumi Technológiai Intézetnek (AIT) is helyet adó Aquincum Campus megnyitó-, és a Graphisoft park jubileumi ünnepségén jártunk, ahol a merészen "magyar Szilícium-völgynek" nevezett infopark hipermodern irodái és az új főiskola előadótermei mellett az Óbudai Gázgyár gépcsarnokai állnak üresen - jobb napokra várva.

Túry Gergely

Csak az emblematikus víztorony és a mellette lévő három – ahogy a szakzsargon nevezi – kátránytorony műemlék jellegű épülete újult meg kívülről, azonban ezek hasznosításáról sem döntött még a tulajdonos Fővárosi Önkormányzat. Az Óbudai Gázgyár 1913 és 1984 között üzemelt a 43 hektáros, két legtávolabbi sarka között 3,4 km hosszú területen. A magyarországi "városigáz"-gyárak közül a leghosszabb ideig működő Óbudai Gázgyárnak közel 3000 alkalmazottja volt, akiknek a gyártelep mellett felépített lakótelepek biztosítottak szolgálati lakásokat.

Túry Gergely

A Graphisoft nyíltnapon 50 perces gázgyári túrán vettünk részt, amelyet az Fővárosi Gázművek (Főgáz) nyugalmazott vezérigazgatója, Csallóközi Zoltán vezetett. A posztot 2010-ig, tizennyolc éven keresztül betöltő Csallóközi 1970. szeptember elsején kezdett az Óbudai Gázgyárban dolgozni, frissdiplomás vegyipari gépészmérnökként. Ez volt az első és utolsó munkahelye. Egykori irodája, a gyárigazgatói irodának és az egész főváros gázellátását szabályzó diszpécserközpontnak is helyet adó épület ma már a Graphisoft parkhoz tartozik - egyben az Aqiuncum Campus egyik főépülete.

Túry Gergely

A tervezetthez képest állítólag a nagy látogatószám miatt kissé lerövidített bejárás egyik állomása volt az Óbudai Gázgyár egykori generátorháza, "az akkori szünetmentes táp" - ahogy a gázhajtású, 800 lóerős motorral működő generátort nevezte Csallóközi. Az évente átlagosan körülbelül 10 millió köbméter gázt termelő üzemet állandóan áram alatt kellett tartani. Ha leállt az egyik transzformátor, a rendszert éjjel-nappal figyelő diszpécserközpontból utasították az generátorház elektromos kezelőjében ülő munkatársat, hogy kapcsolja rá a generátorra a rendszert. "Ebben a kezelőben mindig két kollégának kellett ülnie, hogy ha a másikkal történik valami, egyből helyettesíthető legyen. A gázgyár fő szabálya az volt, hogy egy ember nem ember" - mesélte Csallóközi.

Túry Gergely

A gázgyár összterületéből 18 hektárt foglal el jelenleg a Graphisoft park, amelyet 15 éve kezdett el fejleszteni a Graphisoft SE magyarországi központú multinacionális szoftverfejlesztő cég, az akkor még főtulajdonos és vezérigazgató, ma már csak igazgatósági elnök Bojár Gábor vezetésével. A Graphisoft park igazgatótanácsát is elnöklő, valamint AIT társalapító Bojár a hvg.hu-nak elmondta: a fővárostól megvásárolt területrésznek eddig körülbelül a felét építették be 60 ezer négyzetméter bérbe adható iroda- és labor területtel.

Túry Gergely

Jelenleg 60 cég működik a területen, a nagyobb, multi hátterűektől (Microsoft, SAP, Servier) a legkisebb, csak néhány íróasztalt irodát bérlő startupokig, mostantól pedig oktatási és kutatóközponttá is alakul a terület az IBS Nemzetközi Üzleti Főiskola és az Aquincum Technológiai Intézet beköltözésével, amely utóbbit 2007-ben Bojár Gábor és Rubik Ernő feltaláló alapítottak azzal a szándékkal, "hogy a szoftverfejlesztő mérnökképzés területén közelebb hozza az oktatást az ipar elvárásaihoz". Az intézet a BME speciális szakirányaként működik.

Túry Gergely

Bojárék 10 éven belül tervezik beépíteni a fővárostól még 1996-tól darabonként felvásárolt területrész másik felét, ami megduplázná, 130 ezer négyzetméterre emelné a parkban bérelhető iroda- vagy labor helyiségek számát. Az egykori Óbudai Gázgyár műemléki védettséget élvező épületeinek egy részét a Graphisoft Park már felújította (ebből lett az új campus), de az a kérdés  továbbra is tisztázatlanul marad, hogy mi lesz a nagyrészt műemlékvédelem alatt álló gázgyári épületek sorsa. A Főgáznak egyelőre környezetvédelmi kárrendezési kötelezettségei vannak a területen, amellyel Bojár szerint már lassan tíz éve várnak, de most, hogy a Magyar Villamos Művek Zrt. kizárólagos tulajdonába került a Főgáz, "jó eséllyel már tényleg elvégzik" a kárrendezést.

Túry Gergely

A főváros már régóta tervezi az Óbudai Gázgyár területének rehabilitációját. Óvatos becslések szerint az épületek teljes felújítása a nagy terek meghagyásával, tornyonként kétszintes kialakítással körülbelül 4-5 milliárd forintba kerülne, komolyabb gépészeti munkákkal, liftek beszerelésével, klimatizálással, illetve a nyílászárók teljes cseréjével azonban lényegesen drágább lenne.  Ahogy azt korábban megírtuk, 2011-ben indult 950 millió forintból a víztorony és a kátránytornyok állagmegóvó felújítása, mert az épületek fa- és tetőszerkezete életveszélyessé vált.

Túry Gergely

Az idei centenáriumra hozták rendbe az épületek tetőszerkezetét, oldották meg a csapadékvíz elvezetést és javították a statikailag egyébként teljesen stabil téglaépület faburkolatait. A területről még 2007-ben készült egy fejlesztési terv, amelyet 2008-ban és 2010-ben is aktualizált a készíttető Budapesti Városfejlesztési és Városrehabilitációs Zrt. Az időközben befulladt fejlesztés eredeti tervei szerint múzeum és kerékpár út létesült volna a területen, a felújított Duna-sétány mentén.

Túry Gergely

"Itt van ez a terület, amit gyönyörűen fel lehetne hozni" - magyarázta Bojár, aki nem érti, miért a Városligetben, és miért nem egy barnamezős területen, a gázgyár területén és környékén épül majd fel az a múzeumi negyed, amelynek létrehozásáról még 2013-ban döntött a kormányzat. "Mi fejlesztjük tovább a saját 18 hektáros területünket, de nagyon szeretnénk, ha a szomszédunkban lévő fővárosi tulajdonban marad rész kulturálisan hasznosulna" - beszélt a hely saját elképzelései szerinti jövőjéről a hvg.hu-nak Bojár.

Hirdetés