Itthon hvg.hu 2014. szeptember. 04. 09:35

Erőszak a gólyatáborban: erkölcsi bizonyítványt kérnének a felvételizőktől

Ha bebizonyosodik a felelősségük, akkor az ELTE tanítóképzőjének HÖK-vezetését is kirakhatják az egyetemről, miután az általuk szervezett gólyatáborban az egyik fotós-szervező megerőszakolt egy lányt a hétvégén – hangzott el azon a sajtótájékoztatón, amelyet az egyetem vezetése tartott csütörtökön reggel. Azt szeretnék, ha ezentúl az egyetemi felvételihez erkölcsi bizonyítványt is csatolnának a jelentkezők.

Brutális és aljas bűncselekménynek minősítette Mezey Barna, az ELTE rektora a pénteken éjjel az egyetem tanító- és óvóképző szakának gólyatáborában történt nemi erőszakot. A rektor a csütörtöki sajtótájékoztatón megerősítette, hogy a gyanúsított az ELTE harmadéves informatikus-könyvtár szakos hallgatója. A 38 éves férfiról, aki a táborban fotós-szervező minőségben volt jelen, azt a szerdai lapinformációt is megerősítette, hogy büntetett előéletű volt. (A Blikk szerint ugyanilyen bűncselekményért ült öt évet a férfi, és 2009-ben szabadult.)

A rektor arról is beszélt, hogy kérdés, hogy milyen kör tudhatott arról, hogy büntetett előéletű a férfi, és a tanítóképzős HÖK felelőssége, hogy ennek ellenére hogyan engedhették be a rendezvényre. A HÖK felelősségét firtató vizsgálatot az egyetem etikai bizottsága péntekig lezárja, és ha bebizonyosodik a felelősségük, akkor a legsúlyosabb büntetést kaphatják, eltanácsolják őket az egyetemről.

A nemi erőszakkal gyanúsított hallgatóról azt mondta a rektor, hogy ellene fegyelmit kezdtek, de azt a rendőrség által megindított büntetőeljárás idejére egyből felfüggesztették, és majd akkor folytatják, ha a jogerős eljárás lezárult a férfi ellen.

Mezey Barna
Fülöp Máté

Fábri György, az ELTE kommunikációs igazgatója megemlítette, hogy bocsánatkérő levelet kapott az ELTE a Class FM rádió vezetésétől, miután a Morning Show hétfő reggeli adásában Sebestyén Balázs és két műsorvezetőtársa elbagatellizálta a nemi erőszak ügyét. Az eset az ELTE vezetéséből is felháborodást váltott ki. Erről bővebben itt olvashat.

Az ELTE vezetése azt is közölte, hogy az etikai bizottság azonnali intézkedésként felfüggesztette a tanító- és óvóképzős hallgatói önkormányzatok vezetését, és a gólyatábor szervezését, valamint a jogtudományi karon az instruktori köröket is, ez utóbbit a másik ügyben, a nemi erőszakra buzdító rigmusok miatt. A gólyatábort nem szeretnék teljesen megszüntetni, de azt akarják, hogy meghatározott garancia mellett kerüljön sor a szervezésre: a tervezett programokról részletes leírás kell, azokon dominálnia kell a szakmai programoknak. Valamint olyan morális elvárások is megjelennek az öregdiák szervezőkkel szemben, hogy az elsőévesek és köztük lévő viszonynak a tanár-diák viszonyt kell tükröznie.

Mikonya György
Fülöp Máté

Azt is kezdeményeznék, hogy az egyetemi felvételikhez erkölcsi bizonyítványt kelljen benyújtani, hogy legalább tudomásuk legyen arról, ha valaki büntetett előéletű. A gólyatáborokat pedig szeretnék az egyetemhez közeli helyszínekre szervezni.

A tanítóképző dékánja, Mikonya György is jelen volt a sajtótájékoztatón, ő azt mondta, hogy felvették a kapcsolatot az áldozattal, igyekeznek megszervezni, hogy a tanulmányait folytatni tudja (illetve el tudja kezdeni).

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.