2014. augusztus. 21. 16:18 MTI Utolsó frissítés: 2014. augusztus. 21. 18:58 Itthon

Németh Szilárd: "Botránykeltő álhír" volt a tankügy

Németh Szilárd, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának fideszes alelnöke szerint a testület és a külügyi bizottság csütörtöki együttes ülésén is bebizonyosodott, hogy botránykeltő álhír volt a T-72-es harckocsik ügye. Az MSZP szerint jobb lett volna, ha a kormányzat azonnal kiáll a cáfolattal.

A parlament nemzetbiztonsági bizottsága és a külügyi bizottság az ukrán válságról tájékozódott, és részben zárt együttes ülésük keretében szóba került az a múlt heti sajtóhír is, miszerint Magyarország haditechnikai eszközöket szállítana Ukrajnába. 

Németh Szilárd szerint az egész T-72-es ügy nem más, mint "az októberi választás környékén egy felfokozott választási küzdelem mellékterméke". Hogy kinek állt érdekében ebből ügyet csinálni, az egy más kérdés, nem kellett volna egy politikai pártnak erre rácsatlakoznia - fogalmazott. Jelezte, aki kérte - az orosz katonai attasé - a lajstromszámok alapján megbizonyosodhatott arról, hogy a magyar harckocsik nem kerültek ki az országhatáron kívülre.

A politikus idézte Brenzovics Lászlót, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnökét, aki az ülésen elmondta: a kárpátaljai magyarok túszok minden, Ukrajnát érintő kérdésben, ezért "nyugodt, óvatos politizálásra" kér minden politikai szereplőt, a botránykeltő, hangzatos ügyek helyett. Németh Szilárd hozzátette, az ügy "vihar egy lavór vízben", semmi más, mint a kárpátaljai magyarokkal szemben felelőtlen politizálás.

Demeter Márta, a külügyi bizottság szocialista tagja azt mondta: jobb lett volna, ha a kormányzat azonnal kiáll a cáfolattal. Az ülésen az MSZP megnyugtató választ kapott a sajtóban megjelent információkkal kapcsolatos legtöbb kérdésére, ugyanakkor több kisebb, "preventív jellegű" kérdésére nem kapott választ. A párt ezért szeretné napirenden tartani az ügyet, hogy a megválaszolatlanul maradt részletkérdésekben is tisztán lehessen látni - tette hozzá az ellenzéki politikus.

A múlt héten a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) is cáfolta, hogy Magyarország haditechnikát szállítana Ukrajnába. A tárca közleményében kiemelte: "az az ismeretlen internetes portál, amelyen ez az álhír megjelent, már többször közölt a honvédséggel kapcsolatos, minden valós alapot nélkülöző tartalmakat".

Előzőleg az orosz külügyminisztérium a hidfo.net internetes újság hírét kommentálva közölte, hogy "a Kijevnek szánt, Magyarországról származó fegyverszállítmányok nyílt megsértését jelentik azoknak a kötelezettségeknek, amelyeket Budapest a hagyományos fegyverek exportja területén vállalt". Az ITAR-TASZSZ hírügynökség által idézett külügyi kommentár szerint a magyar honvédelmi minisztérium valamilyen "felhatalmazott ügynökségen" keresztül Ukrajnának szállít állományában lévő páncélos technikát, egyebek között T-72-es harckocsikat.

Az Országgyűlés külügyi és nemzetbiztonsági bizottságának csütörtöki együttes ülésén mások mellett részt vett Tasnádi László, a Belügyminisztérium rendészeti államtitkára, Papp Károly országos rendőrfőkapitány, több minisztérium és a titkosszolgálatok képviselői.

Németh Zsolt (Fidesz), a külügyi bizottság elnöke az ülés után elmondta: a jelenlegi ukrajnai helyzettel kapcsolatban a magyar diplomáciának három fő szempontot kell szem előtt tartania. Kifejtette: minden lépést arra kell összpontosítani, hogy egy szomszédos országban zajló háború véget érjen. Ebből a szempontból fontos lesz augusztus végén az európai uniós kormányfők tanácskozása és a szeptember eleji NATO-csúcstalálkozó - tette hozzá. 

A másik szempont, amit Németh Zsolt kiemelt, a független, erős ukrán jogállam megteremtése; a harmadik pedig a nemzeti felelősség azért, hogy a 150 ezer kárpátaljai magyar fizikai biztonsága megmaradjon. Minden olyan megnyilvánulást háttérbe kell szorítani, amely felelőtlen a kárpátaljai magyarok szempontjából - mondta a fideszes politikus.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?