Fákat döntött ki, vezetékeket és háztetőket rongált meg a vihar szerdán a dunántúli megyékben, az esővíz pincéket és garázsokat öntött el, több helyen villámcsapás okozott tüzet.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) tájékoztatása szerint a tűzoltókat úttestre és családi házakra dőlt fák, beszakadt tetők, veszélyesen lógó cserepek és deszkák miatt riasztották, a víz pincéket, alagsorokat, udvarokat, utcákat és mélyebben fekvő területeket öntött el. A katasztrófavédelem egységei számos helyszínen szivattyúzzák a felgyülemlett vizet, az egyik szombathelyi aluljáróból egy kisteherautót kellett kivontatni.
A kora este megérkezett vihar több somogyi településen is munkát adott a tűzoltóknak. Bázelné Mihályka Szabina megyei katasztrófavédelmi szóvivő tájékoztatása szerint a balatonboglári Parti sétányon egy tíz méter magas nyárfa három méteres ága tört le, veszélyeztetve a gyalogos- és a közúti forgalmat. Gamás külterületén a szél egy tíz méter magas akácot csavart ki, amely a 67-es útra dőlt, elfoglalva az egyik sávot, Somogytúron pedig vélhetően villám csapott egy nyaralóba. Hozzátette: a tűzoltók megszüntették a fák okozta veszélyhelyzetet, a nyaralót átvizsgálták, eloltották az izzó részeket és átszellőztették a füsttel telítődött padlásteret.
Villám csapott egy családi házba a Vas megyei Kemenesmagasiban is szerda este. A villámcsapás következtében a kémény ledőlt, de senki nem sérült meg. Kőszeg és Kőszegfalva között megbénította a vasúti közlekedést a rövid idő alatt lezúduló, nagy mennyiségű eső. A vízátfolyások miatt a vonat nem tudott biztonságosan közlekedni, ezért az utasokat pótlóbuszok szállították a szakaszon - közölte a katasztrófavédelem.
Zala megyében is villámcsapások és a hirtelen lezúdult, nagy mennyiségű csapadék miatt elöntött garázsok és autók miatt hívták leginkább a tűzoltókat szerda délutántól - közölte Cseresznyés Dániel, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője az MTI érdeklődésére. Elmondta: a mintegy tucatnyi jelzés túlnyomó többsége Zalaegerszegről és környékéről érkezett; sérülésről nem kaptak bejelentést.
Zalaegerszegen szintén belecsapott egy házba egy villám, ami használhatatlanná tette a kéményt. Zalaszentmihályon ugyancsak villámcsapás miatt gyulladt ki egy ház villanyóraszekrénye, de mire a tűzoltók kiérkeztek, a tulajdonosok eloltották a lángokat. A zalai megyeszékhelyen, a Platán soron négy járműtulajdonos is segítséget kért, mert autójukat körbevette az esővíz. Egy teherautó a Zrínyi úton azért csúszott árokba, mert már nem tudott kikerülni egy az úttestre dőlő fát - mondta a megyei szóvivő.
Győr-Moson-Sopron megyében több helyen is az utakra dőlt fák akadályozták a közlekedést szerda este - közölte a katasztrófavédelem megyei szóvivője az MTI-vel. Ruskáné Takács Anita elmondta: a Győr keleti végénél fekvő Likócson az 1-es utat, Écsen a 82-es utat, Győrszemere közelében, a kajárpéci elágazásnál pedig a 83-as utat kellett járhatóvá tenniük a tűzoltóknak, akiknek a megye nyugati felében több helyütt a pincéket elöntő esővíz adott további munkát.
Az OKF felidézte, hogy az Országos Meteorológiai Szolgálat szerda estére valamennyi dunántúli megyére másodfokú (narancssárga) riasztást adott ki. Eszerint az érintett térségekben a zivatarokat helyenként felhőszakadás, jégeső és viharos szél is kísérheti, az érintett megyékben átlagban rövid idő alatt 20-30 milliméternél több csapadék hullhat.