Gergely Zsófia
Szerzőnk Gergely Zsófia

Ajánlatot tett diákoknak, ezért kellett távoznia – mindössze ennyit tudtak, ezt is csak pletyka szintjén annak az elit gimnáziumnak a tanárai, amelynek tanulóit 25 évvel ezelőtt a magyartanáruk molesztálta. A neves iskola vezetői először álltak ki, és egy szűk körű sajtóbeszélgetésen azt bizonygatták: az érintett diákok és szüleik összezártak, a téma tabu volt, az eljárást mindenki meg akarta úszni – így lett a végeredmény a zaklatás évtizedekig tartó elhallgatása.

„Úgy hallottuk, hogy még a saját családja sem tudott semmit. Akkor mi honnan tudtuk volna?” – tette fel a költőinek szánt kérdést Csapodi Zoltán, az ELTE Trefort Ágoston Gyakorlóiskolájának igazgatója, aki először – és terveik szerint utoljára – pénteken a helyettesével együtt leült pár újságíróval átbeszélni a Sipos Pál-ügyet a diákok nélkül furcsán üres iskolában.

Egy közleményt már kiadtak korábban, amelyben “mélységesen elítélték”, hogy egykori magyartanáruk a 444.hu leleplező cikke szerint rendszeresen molesztálta több diákját, ezt Sipos Pál a lapnak gyakorlatilag elismerte. Azonban az ügy azóta sem került le a napirendről, és az egészet annak idején elhallgató egykori gimnáziummal szemben is egy sor kérdést vetett fel: ki és mennyit tudott pontosan a diákokkal történtekről, illetve kinek a felelőssége, hogy nem indult rendőrségi eljárás? Vajon miért nem leplezte le senki Sipost, mikor ismert ember lett az MTV-ben, ahol ráadásul pont ifjúsági műsorokban dolgozott? Hiszen volt egy sor érintkezési pont, például az egyik általa szerkesztett műsorban, a Repetában egykori iskolájának tanárai is megfordultak.

Az iskola jelenlegi vezetése viszont határozottan állítja: bár pletykák keringtek Siposról, nem tudtak arról, hogy molesztálta volt több rábízott diákját. „1993 óta tanítok itt, vagyis a távozása után négy évvel érkeztem (Sipos 1982–89 közt tanított az akkori Ságvári Endre Gyakorlóiskolában – a szerk.). De csak annyit hallottam én is, hogy ajánlatot tett diákoknak, ezért a szülők kérésére távoznia kellett" – mondta Csapodi, aki júliustól vette át az intézmény vezetését a Sipos-ügy idején illetékes igazgató óta hatodik utódként. Állítja, a mostani tanári karral együtt, melyben legfeljebb nyugdíjas óraadók vannak abból az időből, teljes döbbenettel értesült a 25 évvel később kibukott zaklatásokról. „Azóta sem tudtam a cikket másodszor elolvasni” – jegyezte meg.

Két feltételt szabtak a szülők

Azóta persze beszéltek mindenkivel, aki bármilyen információit hozzátehet a történethez, így azzal az egykori osztályfőnökkel is, akinek az osztályába járó két diák szülei végül távozásra kényszerítették Sipost, miután gyerekeiktől tudomást szereztek arról, hogy a magyartanár visszaélt a helyzetével. Tőle úgy tudják – és ez az iskola álláspontja –, hogy az egész teljes mértékben a szülők magánakciója volt, amit vele, az osztályfőnökkel is csak utólag közöltek.

Az eredeti cikk szerint ugyanis a diákok körében istenített tanár egyik napról a másikra valósággal felszívódott, a szülők vélhetően meg akarták kímélni tizenéves gyerekeiket, ezért bírták csöndben távozásra a rendőrségi eljárás helyett. Az igazgató az osztályfőnöktől úgy tudja, hogy a szülők két feltételt is szabtak Siposnak cserébe: pszichiáterhez fordul, és többé nem megy iskolások közelébe.

Képünk illusztráció
AFP / Thomas Samson
S.-dosszié

"Az elkövető arra utazik, akivel könnyebb"

A második napon már működik a szégyenérzet

"Kitekerték volna a nyakát"

Ha ezek voltak a feltételek, Sipos a másodikat bizonyíthatóan megszegte, hiszen a köztévénél dolgozott olyan produkciókban, amelyekben gyerekek, illetve középiskolás diákok is vettek részt. Azonban ahogy azt megírtuk, egykori tévés kollégái biztosak abban, hogy itt az iskolai molesztáláshoz hasonló eset nem történhetett, mert az MTV nagyon zárt világában azonnal lebukott volna. A Sipos által szerkesztett Repeta című oktatási műsorban gimnáziumi tanárok szerepeltek, a hvg.hu információi szerint van köztük trefortos pedagógus is. Erre is rákérdeztünk, de az igazgató állítja, még ennek a kollégának sem volt sejtelme sem Sipos előéletéről, és több mint felindultan reagált a hírekre. Sipos később megnősült, majd elvált, de hogy biztonságban érezhette magát, jól mutatja, hogy egyik gyermekét is ide, egykori iskolájába járatta.

Felelősek, de keveset tehetnek

„Az iskola összességében felelős mindenért, ami a falai között történik, de ennyivel később ez nagyon nehéz, miközben féltjük az iskola hírnevét és mostani életét” – mondta Ferencz Gábor igazgatóhelyettes, aki nemcsak az intézmény tanára, de egykori diákja is. Szerinte az iskolába „minden begyűrűzhet, ami a társadalomban jelen van, hiába próbálják védeni a gyerekeket”. Ezért arra próbálnak koncentrálni, hogy a diákjaik felismerjék ezeket a helyzeteket, és ezzel minimalizálják az abúzus veszélyét – tette hozzá.

Szerinte nehéz utólag megmondani, mi lett volna a jó döntés, mert meg lehet érteni a szülőket is, akik nem akarták, hogy atrocitás érje a gyereküket. Hosszan fejtegette mindkét iskolai vezető, mennyire más időszakban történtek a molesztálások, nem volt ilyen mértékben kiépített apparátus az ilyen helyzetekre, a „homoszexualitás is sokkal kevésbé volt elfogadott”, „egy ’80-as évekbeli rendőrségi eljárás is egészen más volt, a maihoz hasonló tanúvédelem sem volt”. „Titok volt, tabu volt, zártak a szülők is, a diákok is” – fogalmazott Csapodi.

Elsődlegesen a jelenlegi diákokért vagyunk felelősek, az ő védelmükben kell eljárnunk – mondta Csapodi Zoltán. E mellett szeretnének segíteni az egykori áldozatoknak is, viszont – ahogy azt kérdésünkre elismerte – a botrány kirobbanása óta közülük egy sem kereste meg egykori iskoláját. Mások annál inkább, egymás után jönnek a hívások. Még külföldről is, egykori diákoktól, illetve a szülőktől, „elképesztő levelezés megy”.

Mostantól nyíltan beszélnek róla

Ezért az igazgató szerint a tanári kar évnyitó értekezletein is kiemelt téma lesz, a szülői csoportokkal is átbeszélik, és az iskolapszichológus is rendelkezésére áll bárkinek, akinek szüksége van rá. Azon is gondolkodnak, hogy annak az osztálynak, ahol az eset egykor kiderült, szerveznek egy külön találkozót, amelyen egykori osztályfőnökükkel utólag mindent kibeszélhetnek. Bár tisztában vannak azzal, hogy a molesztálás nem csak egy osztályt, illetve évfolyamot érinthet a cikk alapján, de azt igyekeztek tudatosítani, hogy a Sipos által szervezett nyári táborokat – ahol szintén történhetett molesztálás – nem az iskolájuk szervezte.

„Általánosságban is komoly bizalomvesztéssel jár ez az ügy, olyan romboló hatása van, ami évtizedek alatt fordítható vissza” – mondta az igazgató, példaként az olyan internetes vitákat említve, hogy egyáltalán szabad-e táborba küldeni a gyerekeket. A maguk részéről szeretnék lezárni a botrányos ügyet, viszont egyelőre mégsem veszik le Sipos Pál nevét a honlapról, ahol az „ismertté vált régi diákjaink” közt vele is büszkélkednek, mint „szerkesztő, tv-rendező, a MTV művelődési igazgatója” (ezeket a pozíciókat töltötte be korábban Sipos - a szerk.)  „De reméljük, hogy a többi híres diákunk neve marad meg inkább” – fűzte hozzá az igazgató.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.