Sokkolta a tévés szakmát is, hogy egykori kollégájukról múlt héten - 25 év után - kiderült: még tanárként molesztálta a középiskolás diákjait. A köztévében évekig vele együtt dolgozók abban biztosak, hogy hiába vett részt ifjúsági műsorokban, nem ismétlődtek meg az elit gimnáziumban történtek az MTV-nél, mert ebben a zárt, speciális világban azonnal kiderült volna. Ugyanakkor nagykorú, fiatal fiúkról szóló pletykák ismertek voltak. A tévések reakcióiban egyszerre van jelen az utólagos hüledezés, az egykori kolléga magasztalása és a hárítás. A hvg.hu Sipos Pál egykori tévés munkatársait kérdezte.
Közös, szerdán kiadott közleményben igyekezett minél inkább elhatárolódni a köztévé és a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) a megfogalmazásukban a „közösségi média által Sipos Pálként azonosított személy”-től, akiről múlt héten a 444.hu írta meg, hogy egy budapesti elit gimnázium – az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium – magyartanáraként rendszeresen molesztálta több diákját. A később tévés karriert befutott Siposról a közleményben azt írták, hogy csak „a közmédia integrációja előtt volt az MTV alkalmazottja, munkaviszonya még a jogutódlás előtt megszűnt”, a cikk állításairól pedig „a korábbi munkáltatónak nem volt tudomása”. Továbbá megígérték, hogy amennyiben hivatalos vizsgálat indul, mindenben együttműködnek a hatóságokkal.
Bár a köztévé közleménye egy hét után reagált csak a „megdöbbenéssel olvasott” cikkre, a tévés szakmában azóta sem bírják megemészteni, hogy a mindenki szerint elismert egykori kolléga évtizedekkel később 14-18 év közötti diákok zaklatójaként lepleződött le. „Mindenki erről beszél azóta, egész nap mennek az üzenetek, a csetelés. Megrázta az egész szakmát” – mondta egy volt MTV-s. Sipos a köztévében kulturális műsorok készítője, a kulturális szerkesztőség vezetője, az M2 főszerkesztője is volt. A Repeta és más ifjúsági műsorok készítésében vett részt, és még a 2010-es kormányváltás utáni nagy elbocsátások előtt távozott az MTV-től.
Már korábban is feltűnt a tévénél
A hvg.hu-nak többen úgy nyilatkoztak, hogy Sipos a gimnáziumi lebukása után az Egyesült Államokban élt egy ideig, de azt nem tudták megmondani, ennek köze volt-e esetleg ahhoz, hogy el akart, illetve el kellett tűnnie az ügye után. „Ezt a sztorit egyedül a korábbi életében tudták, ő bekerült egy új közegbe, melynek erről sejtelme sem volt" – hangzott a legáltalánosabb verzió.
Ennek némileg ellentmond, hogy Sipos már jóval a gimnáziumi lebukása előtt, még amikor tanárként dolgozott, feltűnt egy-egy tévés produkcióban. „Egy közös ismerősünk szólt, hogy tud valakit, aki nagyon kreatív, remek ötletei vannak” – mesélte a hvg.hu-nak egy rendező, akinél először volt „ügyelő” egy gyerekfilmben, de utána évekig nem látta, míg Sipos oda nem került végleg. Egy másik forrás szintén azt mondta, hogy jóval szerkesztői beosztása előtt már találkozott vele az MTV-nél, szintén egy gyerekekkel kapcsolatos produkcióban.
Egy harmadik szerint nem teljesen igaz, hogy a köztévében nem volt ismert, hogy Siposnak milyen körülmények között kellett távoznia a Trefortból, csak arra, mint a népszerű, tehetséges szerkesztő múltjának egy sötét foltjára tekintettek, aki ráadásul a legmesszebbmenőkig próbált idomulni a társadalmi elvárásokhoz. Feleségével gyereket szerettek volna. Munkatársi körben inkább amiatt aggódtak, hogy fiúk iránti vonzalma mikor derül ki a család számára.
Két perc alatt kiderült volna
Amellett, hogy megszólalóink többségében azt támasztották alá, hogy széles körben biztosan nem tudtak a Trefortban történtekről, elmondásuk szerint nem is történt azokhoz fogható eset az MTV-nél. „Az igaz, hogy itt más szabályok vannak, és a média sokkal szabadosabb világ. De ez nem jelenthet pedofíliát. Ha ilyesmi történik, ugyanúgy kitekerték volna a nyakát, mint máshol” – mondta egyikük, aki szerint ennek a világnak a zártságából az is következik, hogy „két perc alatt mindenki tudott volna mindent”.
Ez utóbbira példa az is, hogy Siposról több forrásunk egybehangzó állítása szerint azért tudták, hogy „szereti a fiatal fiúkat”. „Mindig volt körülötte egy-két fiú, de ez semmiben sem más, mint hogy a színházigazgatók vagy a rendezők széke mögött is találunk pár friss főiskolást" – magyarázta egy tévés, aki szerint az is nagy különbség, hogy a 20 körüli fiatalok már nagykorúak, így ezek a kapcsolatok magánügyek. "Rengeteg pletyka volt, ki, kivel mit csinált a vágószobában, vagy a stúdióban felvétel után” – magyarázta egy tévés, aki szerint épp a pletykák természetéből fakadóan olyan fiatalra is ráfogták, hogy Sipos hozta ide a őt, akiről lehet tudni, hogy egy írása alapján került be az egyik műsorba. Egy másik tévés is azt mondta, hogy Sipos környezetéből többen futottak be komoly karriert, de egyikük sem azért, mert jóban volt egy fontos poszton lévő emberrel, hanem mert tényleg tehetségesek voltak.
Siposról sokan tartották úgy, hogy meleg, amivel kapcsolatban egy ismert egykori műsorvezető úgy fogalmazott, „tudja, hány más meleg kolléga volt? Engem ez soha nem érdekelt, csak az, hogyan tudunk együtt dolgozni.” Volt, aki egyébként a botrány generálta információáradatból tudta csak meg, hogy egykori kollégája nős volt, majd elvált, és két gyermeke van. „Akkoriban nem volt szokás arról beszélni, ki homoszexuális, bár mindenki tudta az ilyesmit. Sok tehetséges, ügyes fiatal fiú dolgozott a szerkesztőségekben – de ennyiből lányok is” – mondta egy egykori rendező.
Itt is gyűltek köré a fiatalok
Sipos – akárcsak a gimnáziumban – mentorszerű, rendkívül népszerű figurának számított a tévében is. „Ügyesen gyűjtötte maga köré a fiatalokat, eleve egy aktív és szervező egyéniség volt, az ifjúsági és kulturális műsorokban pedig, amiket mindig is készített, tényleg sok a huszonéves kezdő. Lelkiismeretesen szervezte a munkát, rengeteg ötlete volt a számukra, anyagokat szerzett, következetesen kért számon és harcolt értük, ha azt kellett. Az az igazság, hogy hihetetlen kvalitásos pasi, elképesztő képességekkel” – mondta egy kollégája.
Sipos az MTV-nél több műsorban és több poszton is dolgozott, még a Művelődési Főszerkesztőség vezetője is volt, a leleplező cikk óta terjedő álhírekkel ellentétben azonban a kilencvenes évek sikeres gyerekműsorában, a Kölyökidőben nem került a szereplő gyerekek közelébe. A Kölyökidő egyik készítője a hvg.hu-nak azt állította, a stáb külön figyelmet fordított arra, hogy a gyerekeket óvják, például még rágyújtani sem lehetett előttük.
A tévés felelős szerkesztőként jegyezte a Repeta című műsort, melyben vettek részt tinédzserek, de kollégái szerint itt sem merültek fel a gimnáziumi esethez hasonlóak, inkább azt hangsúlyozzák, hogy tévés szakemberként minőségi, nemzetközi díjakat elnyerő műsort készített. A műsorba egyébként elismert tanárok jártak be dolgozni, mondja egyik volt kollégája, aki szerint az a furcsa, hogy ha tanári körökben sem hallott senki Sipos botrányos távozásáról a Trefortból.
„Erre nem lehet mit mondani. Fáj ez az egész, mert nagyon szeretem” – jelentette ki egy korábbi közvetlen kollégája. Szerinte főnökként is rendes volt, „nagyon intelligens, és abszolút erre a pályára való". Ahogy több kolléga is, ő is az iskolát hibáztatja, hogy az ügyet annak idején eltussolta. „Akkor kellett volna feljelenteni, és ha kell, bíróság elé állítani. De egy ilyen életút végén ez... Ennél nincs rosszabb.”