Fertőzés a Balatonban: beigazolódott a korábbi feltételezés
Részlegesen lezárult a balatoni úszóversenyt követő megbetegedésekkel összefüggő vizsgálat, amely megerősítette, hogy lokális volt a júniusi szennyeződés Balatonfürednél – közölte az Országos Tisztifőorvosi Hivatala. Hozzátették, hogy a vizsgálati eredmények alapján jelenleg kiváló a Balaton vízminősége.
Az Országos Környezetegészségügyi Intézetben végzett laboratóriumi vizsgálatok igazolták, hogy a júniusi balatoni úszóverseny esetében lokális szennyeződésről volt szó – közölte az országos tisztiorvosi hivatal.
A június 21-én Balatonfüreden megtartott versenyt követő megbetegedésekkel kapcsolatban a járványügyi kivizsgálás még folyamatban van, de a vízvizsgálatok azonban lezárultak. Az elemzések igazolták a humán calici vírus jelenlétét, de azt is megállapították, hogy a szennyeződés egy igen szűk területet érintett. A fertőző forrás felderítésére még zajlanak a járványügyi vizsgálatok – tette hozzá a közlemény.
A verseny után nagyon sokan megbetegedtek, köztük Risztov Éva olimpiai bajnok úszó és Gyurta Gergely is. Paller Judit országos tisztifőorvos már június végén azt mondta, feltételezhetően emberi ürülékből származó calici vírus okozhatta a Magyar Úszás Napján történt megbetegedéseket.
A tisztifőorvosi hivatal most hozzátette, a strandok üzemeltetőinek kötelessége a rendszeres önellenőrző vizsgálatok végzése a kijelölt fürdőhelyeken, így a Balaton körül is. A víz minőségét és a strandok higiénés állapotát az egészségügyi hatóság is folyamatosan figyelemmel kíséri és ellenőrzi.
Azt is hangsúlyozzák, hogy az alapvető higiénés szabályok betartása közös érdekünk, a strandon a kijelölt illemhelyet használjuk, majd mossunk kezet. Beteg ember a strandokat ne látogassa – tették hozzá. "Fontos tudni, hogy a hasmenéses tünetek elmúlását követően még 3 napig, de akár még egy hétig is fennállhat a fertőzőképesség, így a strandot, a fürdőzést legalább ennyi ideig kerülni kell" – írták.