Június elején jelentette be a szegedi Fidesz, hogy a párt helyi elnökét, Gyimesi Lászlót jelöli a polgármesteri posztra az őszi helyhatósági választásokon. A múlt héten viszont kiderült, a párt országos elnöksége Kothencz Jánost támogatja, és a területi listát is teljesen átírta. A bejelentéskor nem voltak jelen a helyi fideszesek, és azt is homály lengi körbe, hogy miért biztosították támogatásukról az új jelöltet. Azt senki nem árulta el, többen nem is tudják, hogy vajon hol kapott gellert a helyi szervezet jelölése.
Szegeden a szocialista Botka László polgármesternek még 2010-ben is sikerült talpon maradnia az önkormányzati választásokon (pedig akkor a parlamenti választáson, még ha csekély mértékben is, de vereséget szenvedett ellenfelétől, Bohács Zsolttól). Az idei tavaszi megmérettetésen viszont Botka jobbkeze, Szabó Sándor tarolt az átrajzolt választókerületben, ahol zömében lakótelepeken élők szavaztak a polgármesteri kabinetvezetőre.
Valószínűsíthetően a helyi választások eldöntésében fontos szerepet játszó panellakók megnyerése lehet a célja annak, hogy új jelölt került elő a kalapból. Kothencz maga is a panelrengetegben él egy kilencedik emeleti lakásban, és a nevéhez fűződő alapítvány is ilyen környéken tevékenykedik. Kothencz a nehéz sorsú gyerekeket támogató Ágota Alapítvány létrehozója, valamint alapítója a Lakótelepi Emberek Érdekvédelmi Társulásának (LÉT) is. Emellett néhány éve a Szeged-Csanádi Egyházmegye gyermekvédelmi referense.
Nem kizárt, hogy a Fidesz már eleve két malomban őrölt a szegedi jelölés ügyében: miközben a helyi szervezet tette a dolgát, Kothencz térnyerése is megfigyelhető volt a háttérben. Bár a múlt héten született döntésről maga Kothencz is úgy nyilatkozott, hogy váratlanul érte a felkérés, forrásaink szerint már korábban folyt ennek előkészítése.
Kicsoda Kothencz János? |
Kothencz János 15 évvel ezelőtt alapította meg az Ágota Alapítványt, amely a nehézsorsú, elsősorban állami gondozott gyermekeket hivatott segíteni. Kothencz maga is állami gondozott volt néhány hónapos korától kezdve. A Bács-Kiskun megyei Izsákon nevelkedett, ahol fő támasza az ottani plébános volt. Az Ágota Alapítvány évről évre szervez táborokat állami gondoskodásban élők számára, volt olyan év, amikor egyforintosokat gyűjtve tudták megszervezni a tábort. Kothencz az utolsó fideszes polgármester, Bartha László mellett is dolgozott már ifjúsági referensként. 2010-ben Szegeden elindult képviselőjelöltként a helyhatósági választásokon, és körzetében csupán 25 szavazattal maradt el szocialista ellenfelétől. Azt követően, hogy a Szeged-Csanádi Egyházmegye szerezte meg a felügyeletet a helyi gyermekvédelem fölött, Kiss-Rigó László püspök őt bízta meg a terület szakmai irányításával. Közben Kothencz folytatta civil tevékenységét is: megalakította a Lakótelepi Emberek Érdekvédelmi Társulását, amely lakótelepi játszóházat is működtet. A Fidesznek nem tagja, s állítása szerint soha nem is lesz. A LÉT áprilisban a Csongrád megyei Kormányhivatal programjának keretében tartott áldozatvédelmi oktatást lakótelepen élők számára, és míg kezdetben kizárólag Tarján városrészre korlátozódott a hálózata, azt kiterjesztették más lakótelepi övezetekre, Makkosházára és Rókusra is. |
Sürgős bejelentés a töltés aljában
A helyi Fidesz június 5-én jelentette be hivatalosan, hogy Gyimesi Lászlót indítja Botka ellen ősszel. Annyit azért hozzátettek, hogy a végleges döntést az Országos Elnökség hozza meg. Sok kétsége mégsem lehetett Gyimesinek, mert erőteljes kampányt folytatott, melyben a munkahelyteremtésre fektette a hangsúlyt, és részt tulajdoníthatott magának a Telecom 100 embert is felszívó beruházásában.
A szegedi fideszesek nagy részét éppen ezért váratlanul érhette az egy hónappal későbbi döntés, amire az is utal, hogy a sajtótájékoztató előtt fél órával küldték ki a meghívókat, azon a napon, amikor a Fidesz felső vezetése határozott a szegedi jelölés megpuccsolásáról.
A helyszín is meglepetés volt, hiszen a lakótelepi civilek rendezvényeinek helyszínén tartották a sajtótájékoztatót, melyen a KDNP országos alelnöke, Kalmár Ferenc volt a vendéglátó, aki egyébként helyi képviselő is. Gyimesi és a helyi frakció tagjai nem jöttek el, a megjelentek szerint azért, mert túl gyors volt a döntés és az arról szóló bejelentés időpontjának kitűzése.
Hol kaphatott gellert a helyi akarat?
Információink szerint nem csupán a helyi szervezet jutott konszenzusra, hanem a párton belül Önkormányzati Választásokat Ellenőrző Bizottság (ÖVEB) is jóváhagyta a szegediek döntését. Van olyan forrásunk, amely szerint még a Fidesz országos választmánya is elfogadta a jelölést, s az csak az elnökségről pattant vissza.
Kerényi János, a Fidesz regionális pártigazgatója a hvg.hu-nak megerősítette, hogy az ÖVEB-en átment a javaslat, de a választókerületi elnökök egyike megvétózta azt. Erre a párt alapszabálya szerint joguk van a választókerületi elnököknek: ugyanakkor ez azért furcsa, mert ők egyébként az ÖVEB-nek is tagjai, ahol viszont információink szerint egyhangú támogató döntés született. Kerényi hozzátette, nem szerencsés egy helyi szervezet döntését felülbírálni, de Szegeden ez már többször is megtörtént, igaz, eddig egyik kísérlet sem járt sikerrel. Mostani választásukban bíznak, majd ősszel elválik, hogy a választók kit támogatnak, mondta a regionális pártigazgató.
Szeged két választókerületi elnöke B. Nagy László és Bohács Zsolt, előbbi dolgozott is együtt Konthenczcel. Amikor még ő volt a Csongrád megyei kormánymegbízott, tanácsadóként alkalmazta az ifjúsági szakértőt. Más források szerint Kiss-Rigó László püspök a fő támogatója. Információink szerint egyébként a központi döntés előtt megszondázták a szegedi Fideszt, ugyanis Kothencz János előző nap meghívta őket, ahol vázolta a terveket, s kérte a megjelentek támogatását, akik többségében ezt meg is adták Kothencznek. Többek szerint enyhén szólva sem boldogan tették ezt.
Felkészül: Bartha
Botka László a közösségi oldalon tette közzé, hogy nem lepődött meg a döntésen, hiszen Szegeden a Fidesz mindig beújít: 2002-ben Balogh Elemért (most az Alkotmánybíróság tagja), 2006-ban Oláh János vállalkozót (helyi média-tulajdonos) húzták elő a zsákból, 2010-ben pedig B. Naggyal rukkoltak elő. Soha nem jelöltek a párt szegedi „munkásai” közül polgármestert. A civilség régi hagyomány, csak eddig nem jött be – vélekednek többen a csalódottak közül.
A közelmúltban két szegedi civil szervezet is megalakult, amelyek nem titkoltan a választásokat is hivatottak voltak támogatni: a Tisza Lajos Közéleti Egyesület és a Civil Városi Unió. A két szervezet szövetségre is lépett a választásokra. Az előbbiben a vezetői posztot Németh Ferenc, a vagyonvédelmi kamara alelnöke tölti be, de a háttérben dolgozik Bartha László 1998-2002 közötti polgármester, akivel több interjút is közölt az Oláh János tulajdonolta helyi hírportál. Ebből akár arra is lehetett volna következtetni, hogy újra visszatér az egykor csúfosan lejáratott polgármester. Főként, hogy „Kockás füzet” címen programot indítottak, fórumokat tartottak, ahol a szegedieket kérdezték a helyi problémákról. Az egyesület egyébként kora tavasszal jótékonysági bált is szervezett a Kormányhivatal báltermében az állami gondozott gyermekek táboroztatásának és étkeztetésének fedezésére. Bartha most egyébként úgy nyilatkozott, hogy őt nem kérték fel, hogy legyen polgármester, de szívesen dolgozik a polgári oldalért. Szerinte a Fidesz országos eredményeit tekintve a szegediek eredménye jóval gyengébb, időszerű levonni ebből a következtetéseket.
Azt visszautasította, hogy revansot szeretne venni Gyimesin, aki 2002-ben tevékenyen részt vett az akkor aktuális polgári körök szervezésében, megfúrva ezzel az akkori hivatalos szegedi Fideszt. (Gyimesi csak 2003-ban lépett be a pártba, 2005-ben lett városi elnök.) A leendő polgármesternek egyébként meglehetősen szűk a mozgástere, miután a jobboldali többségű közgyűlés (Jobbik-támogatással) megteremtette a „bizottsági kormányzás” alapjait a város első embere kompetenciáinak az elvonásával. Arról, hogy kiket jelölhetnek a közgyűlésbe, augusztus közepéig dönt az országos elnökség.
Arculcsapás
Néhány jobboldali forrásunk szerint Kothencz nem jó választás, hiszen semmi politikai gyakorlata nincs. Azzal, hogy népszerűségnek örvend a szegényebb sorsú emberek körében, szerintük még nem lehet Szegeden választást nyerni. Másfelől „az eddig sziszifuszi munkát végzők arculcsapása” a mostani döntés.
Többen úgy vélik, éppen az elmúlt önkormányzati választások eredménye mutatja, hogy Szegeden nem lehet választást nyerni „külsősökkel”, hiszen Botkát sem Balogh Elemér, a 9 gyermekes alkotmánybíró, sem Oláh János, református érzelmű, köztiszteletben álló vállalkozó nem tudta megverni, ahogy az utolsó pillanatban előrántott banki szakember, B. Nagy sem tudta legyűrni.
Futottak még |
A jelenlegi információk szerint a Jobbik is indít polgármesterjelöltet a mostani megyei elnök Tóth Péter személyében, de erről még nem döntött hivatalosan az elnökségük. A Jobbikon belül vannak olyan hangok is, amelyek szerint nem kellene gyengíteni a jobboldali jelöltet egy saját indulóval, de ezt egyelőre nem veszi figyelembe a központ. A legjobban Szabó Bálint – az őszödi beszéd kiszivárogtatásának problematikáját életben tartó hajdani DK-s – feje fájhat, hiszen éppen folyamatban van „civil szervezetük”, a Hajrá, Szeged! bejegyeztetése. A tervek szerint a bejegyzést követően, a szükséges aláírásokat összegyűjtve állnak majd nyilvánosság elé, jelöltjeik sorában – Szabó állítása szerint – több régi fideszest is felvonultatva. Ők a civilségre, a pártatlanságra teszik a hangsúlyt, az ő számukra Kothencz „párt civilsége” – ahogy Szabó fogalmazott – bezavart. |